Mit jelent az, ha fűthető medencénk van?
Miért éri meg a medence fűtése? Egy jól kialakított napelemes medence-fűtéssel akár meg is duplázhatjuk a medenceszezont!
Egy professzionálisan kiépített medence a kertben vagy a beltérben jelentősen megnöveli az ingatlan komfortfokozatát. Hát még ha fűthető medence nyújtózik a hátsó udvaron vagy a házunkban! Mérettől függően lehet benne heverészni, sportolni, vagy csak úgy pancsolni. Ha gyerekek is használják a medencét, érdemes 25-28 fokos hőmérsékleten tartani a vizet. De hogy érjük el az áhított hőmérsékletet?
A magyar időjárási viszonyok között ez a nyári hónapokban általában egyszerűen, éjszakai takarással, beépített fűtési technológia nélkül elérhető, tavasszal vagy ősszel viszont már könnyen le tud hűlni a víz. Ha ki akarjuk tolni a medenceszezont 2-3 hónapról 6-7 hónapra, akkor mindenképp érdemes fűtéssel ellátni a medencénket. Hosszútávon a leginkább költséghatékony megoldás erre a célra a napelemes medencefűtés.
Mennyi energiát igényel egy medence fűtése?
Ha a külső tényezőket nem vesszük figyelembe, akkor úgy számolhatunk, hogy egy 3kW-os fűtőberendezés 10 m3 vízmennyiséget körülbelül négy óra alatt melegít fel 1 fokkal. Ki kell számolni, hogy mekkora a medence mérete, milyen időjárási körülmények jellemzik a lakóhelyünket és hogy az év melyik időszakában szeretnénk használni. Mindenképp érdemes szakemberrel egyeztetni, mielőtt döntést hozunk valamelyik fűtési technológia mellett.
Milyen technológiai megoldásokkal fűthetünk egy medencét?
A medencéből két irányba szökik a hő, a víz fölött található légréteg felé a hő 2/3-a, a talajréteg felé pedig a hő 1/3-a. Ezért az egyik legkézenfekvőbb ötlet, hogy alulról szakszerűen szigeteljük, felülről pedig valamivel letakarjuk a vízfelületet.
Külső polikarbonát fedés
Költséghatékony és népszerű módszer a külső polikarbonát fedés. Ennek a technológiának a lényege, hogy a medence fölé helyezett, zárt, műanyag felületen keresztül becsapdázzuk a napsütésből származó energiát. (Hasonlóan működik a fóliasátor vagy az üvegház.) Előnye, hogy egyszerűen felszerelhető akár utólag is, üzemeltetése nem igényel többletenergiát, és védi a medencénket a szennyeződésektől, az esőtől, és kevesebb vegyszert kell használni a víz tisztításához. Hátránya, hogy rengeteg félprofi megoldás van a piacon, alaposan utána kell járni, és ami igazán jó, az elég sokba kerül. Akár milliós beruházás is lehet, ha olyan fedést szeretnénk kialakítani, ami alatt úszni is lehet.
Szolár medencetakaró vagy buborékos fólia
Éjszakára betakarhatjuk a medencénket egy szolár takaróval. Ezzel a megoldással akár 5-7 fokkal melegebb marad reggelre a víz, mint takaró nélkül. 400, 500 vagy 600 mikron vastagságú, minőségi anyagot érdemes vásárolni. Előnye, hogy egyszerűen kezelhető (akár kézzel, akár egy tekercselő rendszerrel), méretre szabható és költséghatékony (mérettől és minőségtől függően pár tízezer forintból egy jó minőségű takarót vásárolhatunk). Hátránya, hogy nem tud melegíteni, csak a már meglévő hőt megtartani, télen pedig fagymentes helyen kell tárolni.
Ezt a megoldást nem csak a kiépített medencéknél tudjuk használni, hanem a felfújható, a fémszerkezetes vagy a fémpalástos medencéknél is. Sőt, azt szokták javasolni, hogy a medencetakarót minden külső energiát igénybe vevő fűtési megoldással kombinálva alkalmazzuk, mert így jóval költséghatékonyabb lesz a fűtés üzemeltetése.
Vannak olyan medencefűtési tecnológiák, amelyek a takarásos módszerhez hasonlóan a napenergiát ejtik csapdába. Ehhez viszont nem a víz felületét fedjük le, hanem egy csőrendszerben melegítjük a napsugarak segítségével a vizet vagy valamilyen folyadékot.
Napkollektoros medencefűtés vagy szolár szőnyeg
Ez a megoldás is a nap energiáját hasznosítja. A napkollektort a tetőn szokták elhelyezni, de a szolár szőnyegeket ki lehet teríteni a medence közelében is. Lényeg, hogy minél több nap érje a felületét és adott esetben legyen hely további panelek csatlakoztatásához. A víz (vagy egyéb folyadék) mozgatását a gégecsővel ellátott vízforgatókkal tudjuk megoldani. Előnye, hogy környezetbarát, bővíthető és ellenáll az UV sugárzásnak, csak a vízforgató üzemeltetését kell beszámolnunk a rezsiköltségbe. Hátránya, hogy nagyban függ az időjárási viszonyoktól, és ha megfelelően megtervezett rendszert szeretnénk kialakítani, akkor az ára is igen magas, a külső polikarbonát fedéssel lesz partiban.
Hőszivattyús medencefűtés napelemmel
Ez az egyik leghatékonyabb, leginkább környezetbarát medencefűtési technológia. Egy jó minőségű hőszivattyú 1 egység elektromos áram segítségével akár 4-5 egység hőenergiát képes termelni (ez a szivattyú jósági foka vagy COP-ja), tehát kevés lesz a villanyszámlánk és a rendszer károsanyag-kibocsátása.
Sőt, ha a hőszivattyú üzemeltetéséhez az áramot a tetőnkre szerelt napelemből biztosítjuk, akkor megújuló energiával, és rezsiköltség nélkül fűthetjük a megfelelő hőmérsékletűre a medence vizét.
És ha megfelelő hőszivattyút vásárolunk, akkor nem csak fűteni, de hűteni is tudjuk a medencét, így nem fog se lehűlni, se túlmelegedni a víz. Előnyei: nem függ az időjárástól, olcsó az üzemeltetése, utólag is beépíthető. Hátránya: egy jó minőségű hőszivattyú nem olcsó (kb. 3-400 000 forint), homokszűrőt is be kell építeni.
Elektromos fűtés napelemmel
Az elektromos fűtést általában beltéri medencékhez javasolják, és akkor éri meg igazán, ha napelemből nyerjük hozzá az áramot. Előnye, hogy egyszerűen telepíthető, könnyen be lehet üzemelni és időjárástól függetlenül biztosítja a kellemes hőmérsékletet. Hátránya, hogy ha nincs napelemünk, jelentősen megnöveli a villanyszámlát. De ezt a hátrányt kiküszöbölhetjük egy jól megtervezett napelem-rendszerrel!
Medencefűtés kazánról (gázcirkó, fatüzelés, stb.)
Ezt a megoldást főleg beltéri medence kialakításánál érdemes megfontolni, a tervezés során a legcélszerűbb ilyenkor a medence gépészetét összekapcsolni a ház fűtési rendszerével. Előnye, hogy nem kell külön fűtőegységet kiépítenünk, a hatékonysága viszont attól függ, hogy milyen teljesítményű a fűtőrendszerünk. Hátránya, hogy nem mindig egyszerű összekapcsolni a medence és a ház gépészetét, emellett pedig jelentősen nagyobb lesz a háztartásunk károsanyag-kibocsátása, ha még a medencét is fosszilis tüzelőanyaggal fűtjük.
Mennyibe kerül a medencefűtés kiszolgálása napelemmel?
Ha napelemmel szolgáljuk ki az elektromos vagy a hőszivattyús medencefűtésünket, akkor nem kell fizetnünk az energiáért, így csak a napelem-rendszer megvásárlásának és telepítésének költségével kell számolnunk. Sőt, a napelem-telepítés költségét is jelentősen csökkenthetjük, ha állami támogatást veszünk igénybe! A medence fűtéséhez szükséges napelem-rendszer kiépítését vagy bővítését több szempont alapján tervezzük meg. Függ az épület fekvésétől, a napsütéses órák számától, és az épület energiaigényétől.
Milyen kritériumoknak kell megfelelnie a medencének, ha napelemmel fűtöm?
Jól karbantartott, szakszerűen kiépített beltéri medencét érdemes elektromos fűtési technológiával ellátni, és az áramot napelem segítségével biztosítani. Ha kültéri, épített medencénk van, akkor hőszivattyút és szolártakarót együttesen érdemes alkalmazni, a napelemet ebben az esetben a hőszivattyú költséghatékony működtetésére használhatjuk.
Mennyire biztonságos a medence napelemes fűtése?
Amennyiben szakember által telepített napelem-rendszerről üzemeltetjük a hőszivattyút vagy az elektromos fűtést, teljesen biztonságosan lehet használni a fűtésrendszert.
Medence fűtése házilag: milyen károkkal, hátrányokkal számolhatunk?
Medence fűtése házilag? Felejsük el! Egyrészt rendkívül balesetveszélyes lehet egy hibásan összerakott fűtőrendszer (áramütés, égési sérülések), másrészt jóval magasabb lehet a károsanyag-kibocsátása egy olyan megoldásnak, ami nincs bevizsgálva, ellenőrizve.
Napelemmel tudunk áramot biztosítani a hőszivattyús vagy az elektromos medence fűtési megoldásokhoz.
Előnye, hogy a napelemes megoldással nem kell fizetnünk az áramért és környezetbarát, megújuló energiaforrással fűtjük a medencét. A beruházás költsége elég magas lehet.
Egy jó hőszivattyú 300-400 000 forint, az elektromos fűtési rendszer ennél valamivel olcsóbb (200 000 forint), az áramot mindkét technológiához biztosíthatjuk napelemmel, a pontos összeghez fel kell mérni a medence és a háztartás energiaigényét.