Napelem tartószerkezet: mi a szerepe a napelemes rendszerben a tartószerkezetnek? Milyen típusai vannak? Mikor melyiket érdemes választani? Ennek járunk most utána! Ha napelemes rendszert telepítene, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Mi az napelem tartószerkezet?
A napelem panelei és az inverter mellett a napelem tartószerkezet is elengedhetetlen a rendszer telepítéséhez. A napelemes rendszerek tartószerkezete biztosítja azt, hogy akár 60 éven át biztonságosan, stabilan és a megfelelő pozícióban maradjanak a napelem panelek a tetőn szélben, fagyban, hóterhelésben, napsütésben.
Ilyen hosszú időben gondolkodva kifejezetten fontos, hogy a tartószerkezet teljes mértékben anyagában rozsdamentes legyen és hogy hőtágulás szempontjából ne legyen különbség a különböző alkotóelemek között.
Mit kell mérlegelni a napelem tartószerkezet telepítése előtt?
Mielőtt kiválasztanánk a tartószerkezet típusát, fel kell mérni az alábbiakat:
- milyen a hordozófelület (pl. tető) dőlésszöge és teherbírása?
- mennyi terhelés jut a tartószerkezetekre?
- milyen típusú napelemet szeretnénk telepíteni?
A napelemek és az ezeket tartó szerkezet tömege adott, ezért már a tervezés során fel kell mérni, hogy a tető milyen teherbírással rendelkezik, és képes-e fogadni az új rendszert. Ha igen, akkor a fedésre felhasznált anyagnak megfelelő rögzítési módot kell választani.
Szintén a tervek elkészítésekor kell kiszámolni a tartószerkezetre eső terhelést, mely nemcsak a panelek tömegét jelenti, hanem a várható hómennyiség súlyát, és a széllökések erejét is.
A napelem rendszer telepítése során biztosítani kell az optimális tájolást és dőlésszöget. Ehhez olyan módon kell kiválasztani a felhasznált rögzítési módot, hogy az beleférjen a megrendelő költségvetésébe.
A fentiek alapján többféle rögzítési típusról beszélhetünk. Ha a napelemek tájolása és dőlésszöge állandó, akkor fix-, ha a nap útját követi, akkor pedig napkövető tartószerkezetről beszélhetünk.
A hordozófelület típusától függően a napelemes rendszer felkerülhet hagyományos tetőzetre, lapostetőre, illetve földre is telepíthető.
Milyen típusai vannak a napelem tartószerkezetnek?
Hagyományos, tetőre szerelhető napelem tartószerkezet
A legtöbb épület esetében cseréppel oldják meg a tetőfedést. Ha a tető ferde, akkor a tető dőlésszöge fogja meghatározni a napelem dőlésszögét is. A cserepek alá szarufakampókat szerelnek be a szakemberek, ezek a kampók fogják az alumíniumsíneket. A sínekre előbb ráhelyezik a napelemek paneljeit, majd csavarokkal és leszorítókkal rögzítik. Ha nem hagyományos cserép van a tetőn, hanem zsindely, pala, cserepeslemez stb., akkor ettől eltérő, speciális rögzítési módszert kell alkalmazni. A szerelőszerkezet szett ára 13-25 000 forintnál kezdődik, függ a mérettől (hogy hány panelt szeretnénk rászerelni) és a márkától, minőségtől.
Lapos tetőre szerelhető tartószerkezet
Ha lapos a tető, akkor először is meg kell oldani a dőlésszög problémáját. A lapostetős tartószerkezet előnye, hogy tetszés szerint beállíthatjuk rajta a megfelelő dőlésszöget. Hátránya, hogy összetettebb feladatot kell ellátnia, mint a hagyományos tetőszerkezetre szerelt tartószerkezetnek. A lapos tető esetében a szél könnyen alákaphat a napelemnek, vagyis nem csak a felülről érkező nyomásnak (pl. hó) kell ellenállnia, hanem az alulról, oldalról érkező szél erejének is. Egy 5 kW-os rendszerhez a lapos tetőre szerelhető tartószerkezet ára félmillió forint körül van.
Földre telepíthető tartószerkezet
Lakóház esetén akkor érdemes a földre telepíteni a napelemes rendszert, ha napelem szempontjából előnytelen a tetőszerkezet tájolása és van elég hely a kertünkben. A földre telepített napelemes rendszer előnye (a lapos tetős megoldáshoz hasonlóan), hogy nem függünk a tető dőlésszögétől, mi magunk állíthatjuk be az ideális szöget. További előny, hogy ha van elég helyünk, tetszőlegesen bővíthetjük. Hátránya, hogy sok helyet foglal és masszívan le kell rögzíteni, hiszen a szél ezt a rendszert is kikezdheti. Általában a földre telepíthető napelemes tartószerkezetet lebetonozzák vagy földcsavarokkal rögzítik. A földre telepítés előtt figyelni kell:
- a terhelésre;
- talajrendezésre;
- megfelelő kerítés, biztonságtechnika/kamera rendszer kialakítására;
- a dőlésszögre és tájolásra;
- az inverter megfelelő elhelyezésére;
- az árnyékoltságra.
A talajra telepíthető rendszer ára függ attól, hogy fix vagy napkövető tartószerkezetről van szó.
Mit kell tudni a napkövető tartószerkezetekről?
A napkövető tartószerkezetek célja, hogy minél hatékonyabb legyen a rendszerünk. Ez a tartószerkezet folyamatosan követi a Nap járását, így a napenergia mindig a megfelelő szögben éri a paneleket. A hátránya, hogy jelentősen növeli a telepítési költségeket és a napkövető tartószerkezet működtetéséhez elektromos áramot kell használni.
Milyen hibákat lehet elkövetni a napelem tartószerkezet és a napelemes rendszer telepítése során?
Van néhány hiba, amit a napelemes rendszer és a tartószerkezet telepítése során el lehet követni. Nyilván ez alapvetően a szakember felelőssége, de nem árt, ha mi magunk is tisztában vagyunk a problémagócokkal. Ha szeretné elkerülni a hibákat, bízzon meg bennünket a tervezéssel, telepítéssel!
Lássuk a legjellemzőbb problémákat:
- gyenge minőségű elemeket építenek be;
- rosszul vannak összeszerelve az elemek, vagy rosszul vannak bekötve;
- nem szorították rá a napelemeket megfelelően a tartószerkezetre;
- nem mérték fel jól a napelemek tájolását vagy dőlésszögét, így nem elég hatékony a rendszerünk;
- fa vagy épület, egyéb tárgy nagy árnyékot vet a panelekre;
- a tartószerkezet árnyalja a paneleket;
- nem mérték fel jól a tetőtípust és rossz rögzítőelemeket használtak fel;
- nem minden elem rozsdamentes a tartószerkezetben;
- nincs megfelelően biztosítva a megfelelő szigetelés, a tűz- és életvédelem;
- a rendszer nem készült fel a téli hó tömegére, vagy a szélviharok erejére.
A rozsdásodás komoly problémákat okozhat, a teljes rendszer működésében is fennakadás lehet. A meghibásodott alkatrészeket ki kell cserélni, ami komoly költségtöbbletet jelent. Érdemes olyan vállalkozót megbízni a kivitelezéssel, amelyik már régóta üzemel, megbízható értékeléseket olvasunk róla.
Mennyi a napelem tartószerkezet élettartama?
Egy helyesen telepített rozsdamentes rendszer akár hatvan évig is működhet.