Mitől lesz valaki környezettudatos? Bár elég sok szó esik mostanában a Föld jövőjének kérdéséről, a klímaváltozásról vagy a környezetszennyezés mértékéről, a legtöbb ember mégsem érzi a saját, személyes felelősségét az ügyben.
Mivel a mainstream média és a világpolitika is előszeretettel használja ezt a témacsokrot (ki-ki saját érdekei szerint), az emberben könnyen kialakulhat egy szemellenzős hozzáállás:
- úgyis a nagyvállalatok és a nagypolitika hozza meg a döntéseket,
- amúgy is az ő felelősségük az egész,
- ez egy felfújt lufi,
- különben is a saját kis háztartásunk, autónk stb. nem oszt, nem szoroz a globális viszonylatban.
Pedig elég belegondolni abba, hogy az emberi népesség milyen arányban növekedett az elmúlt 50-60 évben. 1960-ban léptük át a 3 milliárdos határt, és hamarosan 8 milliárdan leszünk. Közben arra is rá kellett döbbenni, hogy a Föld energiakészletei végesek. A hagyományos energiaipar 50-100 éven belül elhasználhatja a természetesen kialakult fosszilis energiaforrásokat (kőolaj, földgáz, kőszén stb), és a meggondolatlan felhasználás, túlfogyasztás miatt az ivóvízkészlet hiányával is hamarosan szembesülnünk kell. Emellett az ipari mértékű élelmiszer-előállítás, a bányászat, a közlekedés- és a szállítóipar következtében vészesen csökkentettük a természetes élőhelyeket és az élőlények sokszínűségének arányát, vagyis a biodiverzitást.
Nem kell minden globális összefüggésre egyszerre figyelnünk, elég ha a személyes, közvetlen környezetünkre koncentrálunk jobban. Érdemes megvizsgálni, mennyire élünk mi magunk fenntartható módon?
Összeszedtünk néhány szempontot, ezek segítségével Te is sokat tehetsz azért, hogy fenntarthatóbb, környezettudatos módon élj!
Ne pazarolj, csak azt vásárold meg, amire tényleg szükséged van!
Ma már az online vásárlásnak köszönhetően szinte bármihez, bármikor hozzájuthatunk. A médiafelületetek, webshopok pedig a harcedzett piaci kofáknál is professzionálisabban ösztönöznek bennünket vásárlásra. Ha már vettem valamit, hozzácsapok még pár kis tételt, szinte ingyen van, még azon sem kell gondolkoznom, hogy befér-e a kocsiba, amit megveszek, úgyis kihozza a futár. Az online impulzusvásárlásnak nincsenek időkorlátai sem, nem zár be a bolt, nem tessékelnek ki, éjjel a laptopom előtt is képes vagyok teljesen fölösleges ruhákat, elektronikai eszközöket, stb. rendelni.
Mielőtt vásárolnál, gondold végig, hogy tényleg szükséged van-e mindenre, amit a virtuális vagy valóságos kosaradba tettél? Ne azért vásárolj, mert megéri, hanem azért, mert hasznát veszed! Ha tárgyat vennél valakinek ajándékba, gondold át, hogy milyen élménynek örülne mondjuk egy újabb nyakkendő vagy kütyü helyett! Vásárolj élményt, azzal is kevesebb hulladékot termelsz.
Javítsd meg, vidd szervizbe, add tovább vagy hasznosítsd újra!
Mivel a használati tárgyaink jelentős részét egyszerűen tudjuk pótolni, hajlamosak vagyunk egyből lecserélni, kidobni, újat venni. Ez különösen jellemző a technikai eszközökre: egy elromlott mosógép vagy egy repedt képernyős, kétéves okostelefon helyett olyan jó érzés egy vadonat újat venni! (Persze csak akkor, ha anyagilag megengedhetjük magunknak.)
Mivel a szervizköltségek is gyakran túl vannak árazva, teljesen érthető hozzáállás. De ne váltsuk le reflexből a készüléket, járjunk utána, hogy meg lehet-e javítani, és ez mennyi macerával, költséggel jár.
Gyerekruhát, cipőt, babakocsit, kiságyat, stb. érdemes úgy használni, hogy aztán tovább is adod a következő gyereknek, családnak. A használt felnőttruhát se dobd ki kapásból! Ha még jó állapotban van, gondold végig, hogy az ismerőseid közül kire lenne jó, vagy adományozd el, de ebben is legyél tudatos! Ha már tényleg semmire se jó egy ruha, előbb használd rongyként, és csak utána kerüljön a kukába.
Kezeld tudatosan a háztartásodban keletkező hulladékot! Komposztálj!
A szemétkérdés is nagyon fontos! Ne dobj be mindent a kommunális kukába, gyűjtsd szelektíven a hulladékot! Járj utána, hogy mi számít veszélyes hulladéknak és hogy hol tudod leadni! Ha kertes házban laksz, komposztálj, ezzel éves szinten fejenként kb. 180 kg hulladékot arra használsz, hogy közvetlenül a saját kerted növényeit tápláld minőségi humusszal. Csökkented a háztartásod által megtermelt hulladékot és még a kerted is jól jár! Ha nincs kerted, nézz utána, hogy a környékeden van-e komposztáló kert, csatlakozz komposztáló közösségekhez!
Kerüld az eldobható poharak, tányérok, tálak használatát. Vigyél magaddal saját bögrét a kávézóba, ha elvitelre kérsz egy cappuccinót, vidd magaddal az ételhordó dobozodat, ha elhozós ételért mész! Ugyanígy, törekedj arra, hogy minél kevesebb felesleges csomagolóanyag kerüljön a háztartásodba. Vásárolj csomagolásmentes boltban, vagy vigyél magaddal saját szatyrokat, szütyőket, ha a piacra, szupermarketbe mész!
A rezsiszámláidat kérd inkább online, annál kevesebb papírhulladék kerül a háztartásodba! Ha nyomtatnod kell, használd a papír mindkét oldalát!
Vásárolj tudatosan élelmiszert!
A globális élelmiszerpiacnak köszönhetően ma már bármikor vásárolhatunk avokádót, kókuszolajat, idénytől függetlenül juthatunk hozzá friss paradicsomhoz, eperhez. Nem árt tudatosítani, hogy mivel jár ez a kétségtelenül vonzó és kellemes lehetőség. Egyrészt ahhoz, hogy az asztalunkra kerüljön egy ízletes avokádó, át kell szállítani az óceánon, a szállításra rengeteg energiát kell elhasználni és jelentős a károsanyag-kibocsátás mértéke is. Ahhoz, hogy ezek a termékek megfizethető áron kerüljenek a boltok polcaira, máshol kell lenyomni az árakat, ezt általában egy szegényebb vagy fejlődő ország kizsákmányoláson alapuló munkaerőpiaci helyzetével lehet elérni (pl. a mexikói avokádótermesztés). A pálmaolaj termesztéséhez hatalmas termőterületekre van szükség, az erdőirtás miatt jelentősen csökken a biodiverzitás a trópusi területeken. A veszélyeztetett borneói orángután jövője például attól függ, hogy a természetvédők képesek-e felvenni a harcot a pálmaolajlobbival. (És akkor még nem beszéltünk az irreálisan alacsony áron dolgoztatott helyi munkaerőről.)
Csatlakozz a bevásárló közösségekhez, vásárolj hazai termesztőtől!
Ha rendszeresen helyi termelőktől vásárolunk, akkor pénzünkkel nem a messziről szállított, kizsákmányoláson alapuló élelmiszerhálózatokat támogatjuk, hanem a lokális piacot. Mivel rövidebb távon kell szállítani a terményeket, kevesebb lesz az elhasznált energia és a károsanyag-kibocsátás. Ráadásul kialakul egy közvetlenebb kapcsolat a vevő és a termelő között.
Ha a regionális bevásárló közösséghez csatlakozunk, újra idényzöldséghez, idénygyümölcshöz jutunk, a friss disznóvágásból származó húsokról, háztáji csirkéről nem is beszélve! Eleinte több utánjárást igényel, de megéri. Budapesten épp úgy találhatsz bevásárló közösségeket, mint vidéken.
Ismerd meg a környezetedben található természeti értékeket, legyél tudatos és aktív!
Túrázz, sétálj, ismerd meg alaposan a környezetedet! Budapest környékén is számtalan jó kirándulóhely van, elég, ha a Börzsönyre, Pilisre, Budai-hegységre gondolunk. Ne csak a jól bejáratott túraútvonalakat használd, egy túra applikáció letöltésével bátran felfedezheted az erdők számodra ismeretlen vidékét is. Figyelj a környezetszennyezésre is, ha veszélyes hulladékot találsz az erdőben, jelezd a helyi önkormányzat felé. Sőt, kezdeményezhetsz önkéntes hulladékgyűjtést a környékeden, ezzel nemcsak magadban, de másokban is tudatosítod, hogy mindannyian felelősek vagyunk a saját környezetünkért és a közösségi kapcsolatok is szorosabbak lesznek.
Neveld környezettudatosan gyermekeidet!
Úgy tudod a legkönnyebben környezettudatosságra nevelni a gyerekedet, ha te is megérted, miért fontosak ezek a lépések és úgy is élsz. Menjetek közösen túrázni, sétálni, a 3-5 éves gyerekek olyan alapvető kérdéseket fognak feltenni, hogy nem is kell nagyon gondolkodni, hogy hozd szóba a környezettudatosságot.
A nagyobbakkal nézzetek közösen természetfilmet, David Attenborough új filmjeiben a természet működésének összefüggéseit érthetjük meg, és sok fontos felismeréssel lehetünk gazdagabbak azzal kapcsolatban, hogy mi személyesen mit tehetünk a Föld jövőjének érdekében.
Ha a gyerek is segít a hulladék szétválogatásában vagy a komposztálásban, testközelből is megtapasztalhatja a saját felelősségét és a természet körforgásának működését. És persze azzal is sokat tehetsz, ha nem veszel meg neki mindent, amire csak rábök.
Használd tudatosan az autódat, ha lehet, használd a tömegközlekedést, kerékpározz, sétálj!
Tervezd meg a napodat, ha lehet biciklizz, sétálj, használd a tömegközlekedést! Minél tudatosabban használod az autódat, annál kevesebb károsanyag kerül a levegőbe a kipufogódból. Készíts logisztikai tervet, hogy egy autózással több ügyet is el tudj intézni!
Ha autóvásárlás előtt állsz, fontold meg az elektromos vagy hibrid autók vásárlását. Az elektromos autót már napelemrendszeren keresztül is töltheted, csak a megfelelő mennyiségű panelt és hibridinvertert kell hozzá választanod!
Takarékoskodj az energiával!
A pazarlás az energiahasználatra is vonatkozik. Gyerekkorunkban megtanultuk, hogy le kell kapcsolni a villanyt, ha kimegyünk a szobából, nem szabad folyatni a vizet stb. Ezt a hozzáállást fejleszthetjük tovább: ne menjenek fölöslegesen az elektronikus eszközeid, ne járasd az autó motorját csak úgy passzióból, ne fűtsd/hűtsd túl a lakást!
Helyette inkább szigeteld a házad, csökkentsd a károsanyag-kibocsátást és növeld a komfortérzeted! Ma már szerencsére egyre többen döbbennek rá, hogy hosszú távon nemcsak a pénztárcájuk, de a közvetlen környezetük is meghálálja, ha szakszerűen szigetelik a házukat. Az utólagos homlokzati vagy tetőszigeteléssel jelentősen csökkenthetjük a házunkból elszökő hőenergia mennyiségét, így kevesebb tüzelőanyagot kell elhasználnunk, vagyis csökken a háztartásunk károsanyag-kibocsátása.
Használj megújuló energiaforrást, használj napelemet!
Vizsgáld meg, hogy milyen megújuló energiaforrással tudod ellátni a háztartásodat! Ha új házat építesz, mindenképp gondold végig, hogy milyen alternatív fűtéstechnikával váltanád ki a gázcirkót. A napelemről üzemelő hőszivattyú például kiváló hatékonysággal dolgozik, és nem kerül káros anyag a levegőbe.
Ha alkalmas adottságokkal rendelkezik a terület, érdemes meggondolni a vízenergia használatát, és a szénsemleges biomassza alapú tüzelés is komoly lépés a környezettudatosabb fűtés irányában. Ezeknek az energiaforrásoknak a felhasználásával csökkented a háztartásod károsanyag-kibocsátását, így elég sokat teszel a közvetlen környezeted levegőjének tisztaságáért.
Ma Magyarországon napelemmel lehet a legcélszerűbben megoldani például az áramszolgáltatást. Ha kérdésed van a napelem-rendszerekkel kapcsolatban, keress minket!
Aki környezettudatos, az fenntartható életmódra törekszik, kerüli a fölösleges vásárlást és az energiapazarlást, figyel a hulladékkezelésre és csökkenti a háztartása károsanyag-kibocsátását.
A saját környezetünk jövője a tét, a tudatossággal csökkenthetjük a káros következmények mértékét.
Ismerd meg a környezetedet, vásárolj és közlekedj tudatosan, használj megújuló energiaforrásokat.