A napelem tetőcserép, szolárcserép vagy napelemes tetőcserép első pillantásra tökéletes megoldásnak tűnik, de valamiért még nem terjedt el ez a technológia. Ebben a cikkben összeszedtünk tizenkét tudnivalót a napelem tetőcserépről.
Mi az a napelem tetőcserép vagy szolárcserép?
Ez egy olyan megoldás, ahol a napelemet beépítik, integrálják a tetőcserépbe. Ezzel két legyet ütünk egy csapásra, hiszen megújuló energiaforrással látjuk el az épületünket és védelmet biztosítunk a különböző időjárási elemekkel szemben. A tervezési szempontok nem térnek el jelentősen sem a villamossági, sem a tetőfedési szempontokat tekintve a hagyományos napelemes rendszerektől. A nagy paneles rendszerekhez hasonló alapelvek érvényesek a tájolásra és az árnyékolásra vonatkozóan és a rendszer többi része (pl. az inverterre vonatkozó előírások) is azonos a hagyományos napelemes rendszerekével.
Milyen stílust kölcsönöz az épületnek?
Kétségtelen, hogy ez az egyik legstílusosabb megoldás, hiszen a tetőfedő rendszerünk egyúttal az áramtermelésért is felel, kívülről nem látszik más, csak a cserepek. Sőt, ezt a megoldást akár műemlékvédelem alatt álló épületek esetében is lehet alkalmazni. (Szerencsére a napelemeknél is találunk stílusos, esztétikailag is szép megoldásokat, elég ha az all-black vagy full black napelemekre gondolunk, ahol teljesen fekete az egész napelem, nem látszanak az alumínium részek.)
Hogy működik a két funkció egyben?
Ezek a cserepek egyszerre biztosítják a ház védelmét és energiaellátását, olyan módon, hogy még a piacon elérhető inroof megoldásoknál is homogénebb megjelenést biztosítanak az épületnek. Nem törik meg a tető szerkezete, egysége és egyben védelmi funkciója, nincs szükség olyan átvezetésekre, amelyek veszélyeztetnék a vízzáró tulajdonságot, ez különösen extrémebb időjárási viszonyok között lehet fontos. A napelem tetőcseréppel ráadásul jelentősen megnő a ház értéke, hiszen hosszú éveken keresztül megújuló energiával látjuk el a háztartásunkat.
Hol használható?
A napelem tetőcserepet elsősorban akkor érdemes alkalmazni, amikor új házat, új tetőt építünk. Természetesen megoldható korábban elkészült tető esetében is, ha a tetőfedés a rokoncseréppel történik és teljesíteni lehet a kiegészítő alkalmazástechnikai feltételeket (légrés, léctáv, előírt típusú tetőfóliák valamelyike).
A napelemes rendszerekhez hasonlóan olyan tető esetében érdemes alkalmazni, amelyek déli tájolásúak és a hajlásszögük 35 fok (5-10 fokos eltérés még nem okoz jelentős kiesést).
Milyen technológiát kell alkalmazni a telepítés során?
A tetőfedés során a léctávolságra kell ügyelni, hogy a napelem cserép ne takarjon rá a következő sorban lévő cellákra. A szokásosnál valamivel nagyobb átszellőztetett légrésre van szükség, és olyan tetőfóliára, aminek az élettartama magasabb az elterjedten használt háromrétegű PP tetőfóliáknál. A villamos terv alapján kell egymással összekötni a cserepeket szabványos MC4 kábelekkel a cserép háta mögötti, megnövelt keresztmetszetű légrésben. Egy stringre minimum 120 db, legfeljebb 330 db modul telepíthető.
Hány cseréppel lehet kiváltani a hagyományos napelemeket?
Vegyünk egy átlagos családi házat, amelyet 5,8 kWp méretű napelemes rendszerrel szolgálunk ki. A napelemes tetőcserépegységek 15 Wp névleges teljesítményűek, a léctávolságtól függően 10,75–11,90 db/m2 anyagszükséglettel készíthetők el, ebből következik, hogy kb. 6 m2-nyi felület szükséges 1 kWp-nyi teljesítményhez, vagyis nagyjából 35 m2-nyi napelemes tetőcserépre lesz szükségünk.
Mennyibe kerül? Hogyan lehet állami támogatást igénybe venni?
A napelem tetőcserép ára jelentősen magasabb a hagyományos napelemes rendszerénél. Hozzávetőleg egy 5 kWp-es rendszer költsége például a Tesla által ajánlott Tesla Powerwall komplex rendszerével megközelítőleg 7 millió forintba kerül. Természetesen megoldható olcsóbban is, nagyjából 4-4,5 millió forintból ki tudjuk hozni más gyártó termékeivel. Ehhez képest egy 4 kWp-os napelemes rendszert 1,6-1,8 millió forintból, egy 8 kWp-os rendszert pedig 3 millióból ki tudunk hozni. Láthatjuk, hogy a napelemes tetőcserép ár-érték arányban még nem tudja felvenni a versenyt a széles körben elterjedt napelemes rendszerekkel.
A 2021. január 1-től 2022. december 31-ig visszaigényelhető otthonfelújítási támogatás egyik legvitatottabb pontja szerint a munkadíj és az anyagköltség együttesen nem haladhatja meg a bruttó 450 000 Ft/kWp összeget a szolár rendszerek telepítése során. Ezt a szabályt 2021. április 21-i módosították, „a tetősíkba integrált, napenergia-hasznosítást biztosító héjazat” esetében (ez volna a napelem tetőcserép), nincs megkötés a fajlagos költségekre vonatkozóan. Vagyis igénybe vehetjük a támogatást, ha a szolárcserép mellett döntünk.
Mennyire gyors, egyszerű a napelem tetőcserép kivitelezése?
Amennyiben a tetőcserepünk mérete megfelel a napelem tetőcserép szabványának, akkor gyorsan, egyszerűen, különösebb átalakítási munkálatok nélkül meg lehet oldani a cserét.
Ha új tető készül, akkor először azon a szakaszon kell kivitelezni a tetőfedést, ahol nem lesz napelemes cserép. Amikor ez kész van, jöhet a napelemes tetőcserepek telepítése. Ennél a munkafolyamatnál a tetőfedők és a napelemes szakemberek egyszerre vannak jelen. Ha megfelelően előkészítettük a terepet, akkor egy átlagos méretű rendszert akár egy nap alatt lehet telepíteni.
Milyen a hatásfoka?
A napelem cserép kevésbé hatékony, mint a hagyományos napelem. A prémium napelemek akár 20-23 %-os hatékonyságához képest alacsonyabb a hatásfoka. Ráadásul könnyebben fölmelegszik, hiszen nem járja át a levegő, mint a hagyományos napelemet, és azt már tudjuk, hogy minél melegebb a napelem, annál kevésbé hatékony. A hagyományos rendszer esetében a napelemek nem közvetlenül a cserepeken fekszenek, van közöttük egy 10-15 centis rés, amit átjár a levegő és természetes módon hűti a napelemeket.
Mekkora a választék?
Ez is a napelem cserép hátrányai közé tarozik: nagyon kicsi a választék, kevés a forgalmazó, és kevéssé kompatibilisek egymással a rendszerek.
Mennyire optimalizálható?
Egy újabb hátrány a hagyományos napelemes rendszerhez képest, hogy a napelem cserepeknél nincsenek mikroinverterek, nincs SMART-rendszer, vagyis nem lehet optimalizálni.
Tényleg magyar találmányról van szó?
2010-ben kapott szárnyra a hír, hogy egy magyar feltaláló kifejlesztette a szolárcserepet vagy napelem cserepet. Már abban az időben is a világ több pontján gyártottak hasonló elven működő napelem cserepeket. Sőt, a 2010-es években a világmegváltó szándékkal kifejleszett technológiákkal elhíresült Elon Musk féle Tesla is piacra dobott egy napelemes cserepekkel kialakított teljes rendszert.
A tizenkét szempont alapján is láthatjuk, hogy a hagyományos napelemmel egyelőre sem árban, sem hatékonyságban, sem praktikus szempontokból nem veszi fel a versenyt a szolárcserép. Az egyetlen terület, ahol verhetetlen, a stílus. Abban az esetben érdemes tehát alkalmazni ezt a technológiát, ha különösen fontos számunkra az esztétikai elvárás, például műemlék besorolású épületeknél.
Ha napelemes rendszerre van szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot!