2021.10.18-án megjelent a pályázat végleges kiírása. Megváltoztak a jogosultsági feltételek, mert kétfajta, plusz pontot érő feltételt is beépítettek (gyermekek száma, földrajzi hely), így erősödött a pályázat célzottsága és szociális rászorultsági jellege. Lássuk a részleteket:
A pályázat megnevezése
RRF-6.2.1 „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva”. A Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv (HET) keretein belül valósul meg a támogatás.
Mire lehet felhasználni a támogatást?
A pályázat keretében kizárólag az alábbi két különböző műszaki tartalom egyikére igényelhető támogatás:
(1) Tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás fedezését célzó napelemes rendszer létesítése
VAGY
(2) tetőszerkezetre helyezett, alább részletezett kapacitáskorlát mellett napelemes rendszer létesítése, fűtési rendszer elektrifikálása hőszivattyúval, villamosenergia tároló beépítése és nyílászáró cseréje.
Meglévő napelemes rendszerre nem igényelhető támogatás
Nem igényelhető támogatás a már meglévő napelemes rendszerre, annak bővítésére, cseréjére, korszerűsítésére (kivéve, ha a fűtéskorszerűsítés az igénylés célja a támogatásban részesíthető kapacitáshatárig), vagy fűtéskorszerűsítés igénylése esetén hőszivattyú, vagy fűtőpanelek kapacitásnövelésére, korszerűbb típusra történő cseréjére.
Tiltó feltételek
- Kizárólag lakhatási céllal épült lakóingatlan korszerűsítése támogatható. Mobilház nem támogatható!
- Nem nyújtható támogatás a hálózatra nem kapcsolódó, szigetüzemben működő napelemes rendszerek telepítésére, illetve talajra telepített napelemes rendszerekre.
- Nem nyújtható támogatás azon ingatlan korszerűsítéséhez, amelyben a beruházással érintett ingatlanban a pályázat benyújtásakor található fűtött és fűtetlen teret elválasztó nyílászárók legalább fele (nyílászárók felületében kifejezve, amit az energetikai tanúsítvány tartalmaz) megfelel a hatályos jogszabályban foglalt követelményeknek.
Pályázók köre
Azon háztartás egyik nagykorú tagja nyújthat be pályázatot, amely háztartásnál a beruházással érintett ingatlan 2021. augusztus 30-i állapot szerinti, természetes személy tulajdonosai közül, a 2020. évben jövedelemmel rendelkezők 2020. évi, a személyi jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelmének egy főre jutó összege 0 forint és 4.850.000 forint közé esik.
A jövedelemmel rendelkező tulajdonosok számítanak! Azaz az állandó lakcímmel/tartózkodási hellyel oda bejelentettek számával nem kell számolni az egy főre jutó jövedelemnél.
Van két nagyon fontos újítás: Egyrészt az ingatlanban állandó lakcímmel rendelkező, 18. életévüket be nem töltött személyek (továbbiakban: gyermekek) száma szerint plusz pontszámok kaphatók (nincs gyermek: 1 pont, 1 gyermek: 2 pont, 2 gyermek: 3 pont, 3 vagy több gyermek: 4 pont). Másrészt az is számít, hogy a támogatásban részesíteni kívánt ingatlan megy régióban helyezkedik el. Ha nem minősül kedvezményezett járásnak: 1 pont, ha kedvezményezett járás, akkor 2 pontot kap, ha viszont fejlesztendő járásnak minősül, akkor 3 pontot kap.
Elnyerhető támogatás összege
Az elneyerhető vissza nem térítendő támogatás intenzitása 100%!
A fenti (1) egyik műszaki tartalom esetén, azaz ha csak napelemes rendszerről van szó, az elnyerhető támogatás legfeljebb bruttó 2.900.000 forint lehet.
A (2) másik műszaki tartalom esetén, az elnyerhető támogatás legfeljebb bruttó 11.300.000 forint lehet.
Az egy pályázó által igényelhető vissza nem térítendő támogatás mértéke a pályázat által érintett ingatlan műszaki állapota és a megvalósításra kerülő műszaki kombináció mentén változik.
A támogatásban várhatóan 34.820 család részesül, ebből a második fejlesztési (komplex) célra várhatóan 11.600 család kap majd pénzt. Pályázatokat 4 ütemben, megyénként eltérő kerettel és beadási határidővel lehet benyújtani.
Pontozás és döntéshozatal
A felhívás 51. oldalától olvasható egy táblázatban, hogy milyen tartalmi értékelési szempontoknak kell megfelelni.
Azok a pályázatok részesülhetnek támogatásban, amelyek a tartalmi értékelésen minden értékelési szempontra megfelelt vagy nem releváns minősítést kapnak. Az egyes szakaszokra benyújtott pályázatokat a tartalmi értékelésen kapott pontszám alapján csökkenő sorrendbe szükséges rendezni. A pályázatok az értékelői javaslatok alapján, régiós megbontás szerint, több döntési körben kerülnek támogatói előterjesztésre.
További fontos feltételek
Nagyon fontos változás, hogy bármelyik (1. vagy 2.) fejlesztési célt vállalja az ingatlantulajdonos, feltétele a támogatásnak, hogy „a pályázati felhívás meghirdetésekor a háztartási méretű kiserőművekre vonatkozóan úgynevezett nettó szaldó elszámolás van érvényben, mindazonáltal Kedvezményezett a pályázati kérelem benyújtásakor vállalja, hogy az elszámolási mód változása esetén az új elszámolást alkalmazza.”
Ebből az következik, hogy ezzel a pályázattal nem lehet hosszú távra biztosítani azt, hogy a 2024-től szaldóról bruttóra változó elszámolási rendszer alól mentesüljön, aki ebből a támogatásból valósítja meg a beruházást.
A másik lényeges feltétel, hogy „kizárólag olyan háztartási tárolóegységek és inverterek számolhatók el, amelyek eszközoldalról alkalmasak arra, hogy a későbbiekben a villamos energiáról szóló törvény felhatalmazása alapján eljáró szervezet (pl. elosztói engedélyes társaság, aggregátor) távolról tudja azokat vezérelni, szabályozni.” Ez azt a célt szolgálja, hogy a pályázati kiírásban a 2.1.2 pont szerinti műszaki tartalom választása esetén a készítendő energetikai tanúsítványok alapján megállapított energiamegtakarítás értékét a Kedvezményezett ellenérték fejében nem értékesítheti.”
Ajánlatkérés