Napelem biztosítás: mire terjed ki, miben különbözik a hagyományos ingatlanbiztosításoktól, mikor érdemes megkötni? Ha napelem telepítéssel kapcsolatban van kérdése, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Mi az a napelem biztosítás? Mennyibe kerül?
A napelemes rendszer telepítése után is bármikor történhetnek olyan események, amelyek károkat okoznak a napelemben. Ilyenek lehetnek az elemi károk, például a villámcsapás, a tűz vagy egy brutálisabb jégeső. Ha például egy villám lecsap akár a közelben, annak az indukciós hatása is kárt tehet a napelemes rendszerben, ahogy bármely elektronikai berendezésben az otthonunkban. Ugyanígy a hazánkban is egyre gyakoribb, hirtelen jégesők károkat okozhatnak a panelekben. Fontos, hogy amikor megkötjük a szerződést, szerepeljen benne a rendszer értéke, különben felléphet az alulbiztosítottság.
Létezik egy vagyon elleni támadás, lopás kategória. Itt arra kell gondolni, hogy valaki tudatosan megrongálja a rendszer elemeit vagy egyszerűen ellopja a napelemet, az invertert, esetleg a tartószerkezetet. Ha ellopják a rendszerünket, és nincs biztosításunk, akkor az eszközök mellett a telepítés munkadíját is ki kell újra fizetnünk.
Egy napelemes rendszer biztosításának ára függ attól, hogy magánemberként vagy cégként kötjük, hogy pontosan mire terjed ki és az sem mindegy, hogy mekkora a napelemes rendszer mérete. Csak hogy egy megközelítő árat lássunk: magánember számára egy átlagos családi ház biztosítása, melyben már benne van egy 3-4 000 000 forint közötti értékű napelemes rendszer is, éves biztosítási költsége megközelítőleg 33000-35000 forint. Vállalati, intézményi ügyfél esetében egy 5 és 10 millió forint közötti értékű napelemes rendszerrel az éves biztosítási díj nagyjából 160 000 forinttól indul. Persze a napelem biztosítás ára függ attól, hogy van-e már létező lakásbiztosításunk és az sem mindegy, hogy melyik biztosítónál kötjük meg.
Miben különbözik a hagyományos biztosításoktól?
A napelem elég komoly értéket jelent az épületben. Ahogy biztosítást köthetünk az autónkra, mint nagy értékű tulajdonunkra, amely használat közben kárt szenvedhet, úgy most a napelem, napkollektor rendszereket érő elemi-, lopás, vandalizmus károkra fedezetet nyújtó biztosítást is van lehetőségünk kötni. Ezzel garantáljuk a rendszer energia termelő képességének folyamatos fenntartását.
A biztosítótársaságok elsősorban a leendő napelem és napkollektor rendszerek biztosítására kidolgozott biztosítási konstrukciót javasolják, de akkor sincs baj, ha már felépült rendszert szeretnénk utólag biztosítani. Az viszont fontos, hogy a napelem rendszerek esetében nem alkalmazzák a hagyományos biztosítói kockázatvállalási sztenderdeket.
A napelemes rendszer ugyan az épület része, de sajnos ugyanúgy ellophatják, mint egy ingóságot. Ráadásul a napelemeket a szabad ég alá helyezik el (másképp nem is lenne értelmük). Ezért nem teljesülhetnek az olyan – biztosítók által elvárt – vagyonvédelmi előírások, mint a szilárd falakkal és tetővel lezárt tér, a mechanikai zárak és az elektronikus vagyonvédelem, a riasztó megléte.
A napelem biztosításoknál sokféle káreseményt kell figyelembe vennünk, mivel a biztosított rendszer köré nem tudunk egy minden problémától megóvó fizikai védelmet biztosítani.
Mire terjed ki a napelem biztosítás?
A biztosítók megkülönböztetik a magánszemélyeknek és a cégeknek szánt biztosítási csomagokat. A legegyszerűbb megoldás, ha az ingatlanra kötött biztosítás során jelezzük, hogy az épület részét képező napelemre, napkollektorra is kérjük a védelmet. Ekkor a szerződés biztosítási összegét (kár esetén maximálisan kifizethető összeg) ennek megfelelően fogják meghatározni. Így a biztosító minden olyan kockázatra biztosítja a napelemeket, napkollektorokat, amire az épület is biztosítva van (pl. vihar, tűz, robbanás, villámcsapás, hónyomás stb.).
Azt viszont külön kell jelezni, ha törésre, vandalizmusra és lopásra is biztosítani szeretnénk a napelemeket (napkollektorokat). Erre általában külön kiegészítő csomagot ajánlanak a biztosítók.
Ha a napelemes rendszer valamelyik része (például az inverter vagy az akkumulátorok) az alápincézett lakóépület és víz közelében találhatók, akkor érdemes figyelni arra, hogy az árvízveszélynek kitett pince is be legyen biztosítva.
Persze nem egyből gondol az ember árvízkárok említése estén a napelemes rendszerre, mivel a látható része annak a tetőn vagy az udvaron van, de az akkumulátorok, az inverter(ek) és egyéb szabályozó egységek lehetnek a pincében.
Milyen esetekben érdemes megkötni a napelem biztosítást?
- Ha a napelemes rendszer egyes egységei pincében vagy a pinceszint alatt vannak, akkor a pincére is terjedjen ki a biztosítás.
- Ahogy minden biztosítás esetén, a napelemes rendszer biztosítása előtt is gondosan tanulmányozzuk át a biztosítás feltételei, annak kizárásait és mentesüléseit.
- Bár a termékismertető hosszú és száraz szöveg, kérdezzünk rá a bizonytalanságokra, és szánjunk időt a teljes termékismertető elolvasására, nehogy később kellemetlen meglepetés érjen bennünket!
- Előfordulhat, hogy a napelemes rendszer telepítéséhez hitelt igényeltünk és a bank ragaszkodik a rendszer biztosításához. Ilyen esetekben is figyeljünk rá, hogy ne csak egy minimális összegig, hanem további, extra biztosítási lehetőségekkel védjük rendszerünket a nem várt problémák ellen!
- Ha ingatlanunk rendelkezik már vagyonvédelemmel, riasztóval, mindenképpen jelezzük a szerződés megkötésekor a biztosító társaságnak. Ebben az esetben ugyanis előnyösebb feltételeket és olcsóbb biztosítási díjat kaphatunk.
Mikor kössünk napelem biztosítást?
Mivel egy komoly értékről van szó, ami a jövőben termelni fogja nekünk az elektromos áramot, mindenképp javasoljuk a biztosítás megkötését. A legcélszerűbb már a telepítés előtt biztosítást kötni, de akkor sincs baj, ha már egy ideje a háztetőnkön van a rendszer. Fontos, hogy a napelem biztosítás terjedjen ki a rendszer minden összetevőjére. Tehát a paneleken kívül az inverterre, a tartószerkezetre és adott esetben az akkumulátorokra is.