• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

sisolar logo

Napelem rendszerek tervezése és kivitelezése

  • Rólunk
  • Napelem 1×1
  • Szolgáltatások
  • Termékek
  • Referenciák
  • Blog
  • Ajánlatkérés
Kezdőlap/Tudástár/A SolarEdge inverterek előnyei és hátrányai
SolarEdge inverterrel felszerelt napelemrendszer.

A SolarEdge inverterek előnyei és hátrányai

Utoljára frissítve: 2021.01.15.

A SolarEdge a világ egyik piacvezető invertergyártója. Nézzük meg, hogy miért!

Mit kell tudni a SolarEdge napelemes rendszerről? Miben különbözik versenytársaitól?

A SolarEdge 2006-ban lépett be a napelempiacra. Azóta az okos napelem-rendszer tökéletesítésével forradalmasították a hatékony napelemes energiáról alkotott korábbi elképzeléseinket.

SolarEdge egyfázisú inverter.

Mi lehet a hátránya a stringbe kötött, hagyományos inverterrel működő rendszereknek?

Először azt nézzük meg, hogyan működik egy hagyományos inverterrel felszerelt rendszer. A napelemek sorba (stringbe) vannak bekötve, ez azért van, hogy a napelemek által előállított egyenáramot (DC) a hálózatba betáplálható váltóárammá (AC) alakító inverter számára összeadódjon a megfelelő feszültségszint, hogy az a lehető leghatékonyabban működjön. Ennek a sorbakötöttségnek lehet hátránya is abban az esetben, ha valamelyik napelemre árnyék (vagy szennyeződés) kerül. Ennek az árnyékolt napelemnek a teljesítménye csökken és ez negatív hatással lehet a többi (ugyanazon stringen lévő) napelem teljesítményére. Ha tehát van 6 panel a tetőnkön és az egyikre ráhullanak a szomszéd diófájáról a levelek, csökken a panel teljesítménye 20 %-kal, akkor a másik öt panelünk is csak ~80%-on fog teljesíteni.

Akármilyen előrelátó a tervezés, van néhány tényező, ami ronthatja a napelemek teljesítő képességét. A hulló falevelek mellett pl egy nagyobb madárürülék és egyéb szennyeződések kerülhetnek a napelemre. Sérülhet vagy egyszerűen egy tartós kis felületen megmaradó szennyeződés miatt elhasználódhat a napelem, sőt, az is előfordul, hogy a tervezés során még nem ismert árnyékoló elem kerül a napsugarak útjába (pl. megnő egy fa).

Hogy a problémát még jobban érzékeltessük: ha az egyik panel megsérül, elromlik, és 0%-on teljesít, akkor a maradék öt panelünk egyszerűen nem fog nekünk energiát termelni, annak ellenére, hogy tökéletes állapotban van. A mérnökök igyekeztek kiküszöbölni ezt a problémakört. Valahogy el kellett érni, hogy a stringbe kötött panelek egymástól függetlenül is képesek legyenek teljesíteni. Ésszerű iránynak tűnt, hogy minden panel mögé beépítsenek egy-egy mikroinvertert, csakhogy ezzel aránytalanul megnőtt a hibalehetőségek száma és jelentősen nőtt a napelem-rendszer költsége is.

De mitől lesz okos (smart) egy napelemes rendszer?

És akkor jött a SolarEdge és kitalálta, hogy lehet a string minden egyes tagja független a másik esetlegesen gyengébb teljesítményétől: minden napelem mögé beszereltek egy teljesítmény optimalizálót (power optimazer vagy PO). Vagyis ha egy panel teljesítménye valamilyen okból csökken (akár 0%-ra esik vissza), a többi panel képes 100 %-on teljesíteni. Fontos, hogy a PO eszköz kevésbé sérülékeny mint a mikroinverter, sőt a cég az optimalizálókra 25 éves garanciát ad. Egyszerűsítették az invertert, ami az optimalizálókkal kommunikál, így költséghatékonyabb és tartósabb rendszert sikerült kialakítani.

Milyen előnyei vannak egy SolarEdge napelemes rendszernek?

Sokkal jobban ki tudjuk használni a napelemek teljesítményét és a napenergiát, ha a SolarEdge okos, teljesítményoptimalizált rendszerét telepítjük.

Beépített távfelügyelet

Egyszerűen és panelenként nyomon követhetjük, hogy mennyit teljesít a rendszerünk akár napi, heti, havi, éves bontásban.

Egyszerűen azonosítható hibák

solaredge

Mivel az inverter nem egy nagy egységként kezeli a napelemrendszert, minden egyes panelről tudja, hogy milyen teljesítményt produkál. Így mi is könnyen leolvashatjuk, hogy melyik panel hibásodott meg, egyszerűbb lesz a szervizelés. (És amíg a hibát nem javítják, a többi panel továbbra is 100 %-on teljesíthet.)

A hely és a teljesítmény maximális kihasználtsága

A hagyományos rendszer esetében, amikor később bővítenénk újabb fajta, nagyobb teljesítményű napelemekkel, nem biztos, hogy megéri, mert pl az új 380W-os napelemünk is a régi 325W-os napelemek teljesítményén fog termelni. A SolarEdge okos rendszerével azonban egymástól eltérő teljesítményű paneleket is stringbe köthetünk, így a házunk adottságainak megfelelő és a számunkra szükséges lehető legtöbb energiát tudjuk kihozni a napelemeinkből.

Ugyanígy, ha pl nagyon sokféle a tájolás, vagy nagyon különböző dőlésű tetőfelületek vannak, akkor egy bizonyos szintig a hagyományos string inverter tudja kezelni, de van egy pont ahol már megéri inkább optimalizált rendszert alkalmazni, ami gond nélkül kihozza mindegyik tájolásból és dőlésből a maximumot.

Előfordulhat, hogy egyes napelemre bizonyos napszakokban árnyék vetül. Ha ennek az árnyéka olyan mértékű (a tervező cég meg fogja tudni állapítani), akkor a SolarEdge kiküszöböli ezt a problémát is és minimalizálja ezeknek az árnyékoknak a teljesítménycsökkentő hatását.

Biztonságtechnika

A SolarEdge rendszerben automatikusan megszűnik a nagyfeszültség, ahogy lekapcsol a hálózati áram, így sokkal biztonságosabb lesz a rendszerhez való hozzáférés a telepítést vagy javítást végző szakembereknek, tűzoltóknak.

Milyen hátrányai lehetnek egy SolarEdge napelemes rendszernek?

Többe kerül a beruházás

Egy kisebb rendszer kialakítása során az okos inverter nem lesz drágább a hagyományos inverternél, viszont a panelekhez felszerelt teljesítményoptimalizáló modul miatt többe kerül a rendszer telepítése. Ha egyazon termelésre vetítve nagyobb a beruházás költsége, akkor ez valamelyest kitolja a megtérülési időt is. Viszont előfordulhat bizonyos körülmények között, hogy több termelést produkál egy optimalizált rendszer, ebben az esetben viszont hosszútávon behozza a magasabb árát.

Ha nagyságrendileg 15-16 kW-nál nagyobb teljesítményre van szükségünk, ami még ritka családi házak esetében, a SolarEdge rendszer árban is versenyképes lesz a hagyományos inverterekkel. Sőt, ettől a mérettartománytól kezdve a panelszintű optimalizálás helyett (felülettől függően) lehet két panelenként felszerelni a teljesítményoptimalizáló modult, így még kedvezőbb lesz a napelemrendszerünk ára.

Több hibalehetőség

Bár a napelemenként beépített mikroinverterekhez képest olcsóbb és tartósabb az optimalizáló modul, ne felejtsük, hogy a teljesítményoptimalizálókban található elektronika a hő- és egyéb hatásoknak köszönhetően egy idő múlva megadhatja magát. Mivel minden panel mögé be kell építenünk ezt a modult, nő a hibalehetőségek száma. A SolarEdge folyamatosan fejleszt, hogy még tartósabb és időtállóbb legyen a modulok felépítése, valamint fontos kiemelni ismét, hogy 25 év teljes körű garanciát vállalnak az optimalizálókra.

Kinek milyen rendszer ajánlott?

Háromfázisú inverter sinergy technológiával

Fel kell mérni, hogy mekkora az energiafelhaszálásunk és a közeljövőben milyen fogyasztókat szeretnénk beépíteni/vásárolni. Ha kicsi a villamosenergia felhasználásunk (5 kW alatt), egyfázisú inverterre lesz szükségünk (pl. SolarEdge SE 3000H). Ha nagyobb a rendszerünk, vagy bővíteni szeretnénk később, háromfázisú inverterre lesz szükségünk.

  • SolarEdge egyfázisú inverter

Aki pedig a jövőbe tekint és nemcsak felhasználni, hanem tárolni is szeretné a napenergiát, annak a SolarEdge StorEdge elnevezésű háromfázisú inverterét ajánljuk. Ehhez a berendezéshez közvetlenül csatlakoztathatunk egy jó minőségű LG akkumulátort, és onnantól kezdve már rajtunk múlik, hogy mire szeretnénk felhasználni az eltárolt többletenergiát. A StorEdge háromfázisú inverter magyarországi engedélyeztetése még folyamatban van, ha kérdés merülne fel, mikortól érdemes ezzel az inverterrel tervezni, vegye fel velünk a kapcsolatot!

Akár a környezetkímélő elektromos autónk feltöltésére is használhatjuk a saját rendszerünk által megtermelt megújuló energiát. Ráadásul a hagyományos töltőkhöz képest két és félszer gyorsabban érhetjük el a kívánt töltöttségi szintet, erre fejlesztette ki a SolarEdge a rekord magas, 99% hatékonyságú EV-töltőjét!

Mielőtt napelem-rendszert és invertert telepítene, mérje fel, hogy pontosan mekkora teljesítményre van szüksége, milyen irányba szeretné továbbfejleszteni a rendszerét. Vegye fel velünk a kapcsolatot, örömmel segítünk a tervezésben és a kivitelezésben!

Miben más ez, mint más napelemes rendszerek?

A hagyományos rendszernél a leggyengébb teljesítményű panelhez igazodik a többi panel egyazon stringen. A SolarEdge optimalizált teljesítmény modulnak köszönhetően a stringbe kötött napelem modulok egymástól függetlenül képesek maximális teljesítményre.

Mit jelent az okos napelemes rendszer?

Egymástól méretben és teljesítményben különböző napelem modulokat lehet egy rendszerbe kötni anélkül, hogy egymás tejesítményére befolyással lennének.

Mi a legnagyobb előnye egy ilyen rendszernek?

Hatékonyabb, egyszerűen bővíthető, könnyebben ki lehet szűrni, hogy melyik panelben van hiba és biztonságosabb.

Kategória: Tudástár

Utoljára frissítve: 2021.01.15.

Ajánlatkérés

Primary Sidebar

AjánlatkérésNapelem Kalkulátor
Sisolar Kft
Sisolar Kft
22 Google értékelés alapján.
László Szelenczey
László Szelenczey
2021-05-04
Az elképzeléseimet maximálisan szem előtt tartva alakították ki a rendszert. A kommunikáció végig hatékony és teljes körű volt. Egy kérdésem sem maradt megválaszolatlanul. Munkájuk minden fázisát precízen és hatékonyan végzik.
Bak Tamás
Bak Tamás
2021-04-28
Nagyon rugalmasan és maximális hozzáértéssel építették ki a rendszert. Kiváló minőségben és a lehető legesztétikusabban dolgoznak. Mindenben a lehető legmagasabb szinten tájékoztattak és segítettek minket a bütokratikus ügyintézések során.
Olivér Pőcze
Olivér Pőcze
2021-04-14
Korrekt, pontos, megbízható.
Tamás Buderer
Tamás Buderer
2021-04-09
Hozzáértő, segítőkész, profi csapat. Több embert ismerek akik velük csináltatták meg a napelemes rendszert és mindenki elismeréssel beszélt róluk.
Balázs Károlyi
Balázs Károlyi
2021-03-30
Korrekt, professzionális hozzáállás. Pontos, segítőkész munkatársak.
Gábor Horváth
Gábor Horváth
2021-03-26
Precíz, pontos cég. A munka minősége kiváló, nagyon alapos, hozzáértő munkatársakkal.
József Nagy
József Nagy
2021-03-21
Maximálisan elégedett vagyok a Sisolar Kft. munkájával. A tervezéstől a kivitelezésig pontos és megbízható munkát végeztek. Rendkívül segítőkészek, a felmerülő problémákra gyors és határozott tájékoztatást tudnak adni. Precíz, igényes, lelkiismeretes, tiszta munkát végeznek. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki napelemes rendszert szeretne telepíteni.
Jakab Péter
Jakab Péter
2021-01-27
Korrekt, megbízható cég. Jó, minőségi kivitelezés.
Zoltán Farkas
Zoltán Farkas
2020-09-11
Örülünk, hogy a Sisolar-t választottuk napelemes rendszerünk kivitelezőjének. Precízen felmérték mire van szükségünk, minden kérdésünkre érthető választ kaptunk. Segítettek MFB hitel ügyintézésben. Minőségi eszközökkel dolgoznak, minőségi munkát végeznek, tiszta terepet hagynak maguk után.

Hírek, tippek és akciók

0% spam | 100% napelem

    Bármikor leiratkozhatsz

    Built with ConvertKit

    Legfrissebb hírek

    Mikor lesz elérhető a napelemes autó?

    Megéri napelem biztosítást kötni?

    Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?

    Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?

    Útmutató a napelemmel termelt áram visszaigényléséhez

    Hogyan kell házilag tisztítani egy napelemet?

    logo-footer
    • +36-70-269-7210
    • info@sisolar.hu

    Szolgáltatások

    • Napelem tervezés
    • Napelem kivitelezés
    • Szolgáltatói ügyintézés
    • Napelem mérés

    Blog

    • Mikor lesz elérhető a napelemes autó?
    • Megéri napelem biztosítást kötni?
    • Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?
    • Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?
    fronius solar-edge
    logo-footer

    Footer

    • 2020 © Sisolar Kft - Minden jog fenntartva
    • Impresszum
    • Adatkezelési tájékoztató
    • Cookie-süti tájékoztató