Az Adax gyártja Skandinávia legkelendőbb fűtőpaneljét. Most megnézzük, mit érdemes tudni erről a termékről, mik az előnyei, hátrányai, milyen esetben érdemes beszereznünk?
Milyen típusú fűtőpanel az Adax Neo?
Az Adax Neo elsősorban elektromos fűtőpaneleket gyárt, amelyek optimalizálhatók, mozgathatók. Az esztétikailag kidolgozott, akár adaptív fűtést szolgáltató paneleket egyszerűen be lehet szerelni, csak elektromos áram szükséges hozzá. A gázfűtés árban még mindig gazdaságosabb az elektromos fűtésnél, ám ha napenergia segítségével működtetjük a fűtőtesteket, már más a helyzet. Ha egy optimalizált napelemrendszer szolgáltatja a háztartásunkhoz szükséges elektromos áramot, a fütőpaneles megoldással is gazdaságosan biztosíthatunk meleget akár a legcudarabb téli hónapokban is!
Mennyibe kerülnek ezek a fűtőpanelek?
A fűtőpanelek teljesítménytől, mérettől függően természetesen árban is eltérnek egymástól. Ha a Magyarországon forgalomban lévő fűtőpanaleket nézzük, minőségi és esztétikai szempontból is a felső kategóriában kell keresnünk a norvég gyártó termékeit. Ez a kategóriabesorolás az árban is megmutatkozik. Az Adax Neo aktuális árai 56 000 és 98 000 forint között mozognak. Adax Neo Wifi kicsit többe kerül a hagyományos Adax Neo-nál, de a vásárlói értékelések alapján népszerűbb is (és az előbbi típust javasolják fürdőszobai használatra is, mivel kettős szigeteléssel szerelik).
Az Adax Neo Wifi 2000 W-os 143 x 33 x 9,5 cm-es panelje 98 000 forintba kerül. Vessük össze néhány hazai piacon népszerű versenytársával az Adax Neo termékeit. A Noirot cég fűtőpanelei olcsóbbak, viszont esztétikailag kevésbé simulnak a környezetbe. Ha megnézünk egy 2000 W-os 74 x 44 x 10,2 cm-es fűtőpanelt, a Noirot-nál már 48 000 forintért megkaphatjuk, ezért a teljesítményért az Atlantic Solius 104,5 x 47,7 cm-es panelje esetében már 117 000 forintot kell fizetnünk. A felsőkategóriában 95-120 000 forint közötti árakon kapunk meg egy 2000 W-os panelt.
Az ár-érték arányon túl azt is érdemes megvizsgálni, hogy milyen extrákra van szükségünk, milyen méretű, esztétikai jellegű fűtőpanelt szeretnénk a lakásunkba vagy abba a térbe, amit épp fűteni szeretnénk.
Milyen előnyei és hátrányai vannak az Adax Neo fűtőpaneleknek?
Előnyök: mobilis, könnyen felszerelhető, „okos” megoldás, programozható, napelemrendszerrel is üzemeltethetjük.
Hátrányok: az Adax Neonak nincsenek különösebb hátrányai, de a vásárlás előtt fontos tisztában lenni az elektromos fűtés esetleges visszásságaival.
Lássuk akkor bővebb lére eresztve az előnyöket és a hátrányokat:
A fűtőpanelekkel ki lehet fűteni egy jól szigetelt lakást, de fontos, hogy telepítés előtt mérjük fel az épület energetikai állapotát. Nem mindegy, hogy mekkora a belső tér, mekkora a szoba területe, milyen az épület szigetelése, a nyílászárók állapota és az sem mellékes, hogy milyen energiaforrással szeretnénk megvalósítani a fűtésünket. Kiválóan alkalmazható a fűtőpanel, ha a különböző helyiségekben különböző hőrmérsékletet szeretnénk elérni, vagy ha ideiglenesen, pl. albérletben szeretnénk megoldani a fűtést. A fűtőpanelt gyakran alkalmazzák másodlagos fűtéshez vagy olyan helyiségek melegítéséhez, ahol nincs szükség állandó melegre. A programozható, okostelefonról irányítható fűtőpanelek előnye, hogy a saját hőigényünkre állíthatjuk be a fűtés intenzitását és idő intervallumát.
Hogyan válasszam ki a megfelelő Adax fűtőpanelt?
Jelenleg négy fajta panelből választhatunk:
Adax Neo
Az ADAX NEO a cég legismertebb terméke. Az egyedi, fémösszetételű fűtőbetétnek és az elektronikus vezérlésnek köszönhetően tetszőlegesen adhatjuk meg a számunkra ideális beállításokat. Így akár 25 % energiát is megtakaríthatunk! 14 színből választhatunk, így könnyebb kompromisszummentes döntést hoznunk, amikor a fűtőpanel színét a lakás enteriőrjéhez kiválasztjuk.
Adax Wifi
Ez az Adax egyik csúcsterméke, vékonyabb, könnyebb és okosabb, mint a piacon található versenytársak többsége. Okostelefonnal és wifihálózattal akár távirányítással állíthatjuk be lakásunk vagy épp nyaralónk, munkahelyünk hőmérsékletét. Ezzel a megoldással komfortos és gazdaságos lesz a fűtésrendszerünk. Három színben kapható: gyöngyház fekete, fehér és gránitszürke.
Adax Clea Wifi
Az ADAX Clea Wifi egyesíti az Adax Wifi innovatív műszaki fejlesztéseit, és ezt megfejeli egy esztétikai tuninggal: edzett üveg előlappal rendelkezik, amely elegánsan illeszkedik a mai kor legesztétikusabb enteriörjébe is.
Adax Eco
2020-ban mutatták be az Adax legújabb termékét, a túlmelegedés ellen védett, elektromos, programozható termosztáttal szerelt Adax Eco-t. Egyszerű, könnyen falra szerelhető, gazdaságos megoldás. IP 24-es, fröccsenő víz és pára elleni vedelmének köszönhetően fürdőszobába is telepíthető.
Teljesítmény
Ha már felmértük az épület energetikai állapotát, és úgy döntöttünk, hogy fűtőpanellel (vagy fűtőpanelekkel) oldjuk meg az elsődleges vagy másodlagos fűtést, akkor azt is meg kell vizsgálni, mekkora teljesítményre van szükségünk! Egy 21 m2-es, 3 méter belmagasságú, régebbi építésű, jól szigetelt, jó nyílászárókkal épített helyiség energia igénye kb. 2300 W. Szükségünk lesz egy 2000 wattos és egy 400 wattos készülékre.
Méret, használhatóság
Ha rápillantunk a terméklistára, láthatjuk, hogy változatos mérettartományból választhatunk. Ha összevetjük az Eco és a Wifi 2000 wattos paneljét, akkor láthatjuk, hogy az Eco súlya 10 kg, a Wifié 7,9 kg, a Wifi 5 centivel hosszabb (143 cm), vastagságba nincs köztük jelentős különbség. (Árban viszont igen, az Eco 73 000, a Wifi 98 000 forintba kerül.)
Bár a fűtőpanelek felszerelését akár profi szakember nélkül is meg tudjuk valósítani, érdemes a falakat előzetesen megvizsgálni, megvizsgáltatni: milyen anyagból van a fal, hol futnak a vezetékek, melyik falnak mekkora a teherbírása, a fúrás során kellemetlen meglepetésekben lehet részünk, különösen akkor, ha egy régebbi építésű házban akarjuk felszerelni a fűtőpanelt.
Elhelyezés
Előfordulhat, hogy két panelt is el kell helyezni ugyanabba a térbe, ilyenkor jön a logisztikai és a teljesítménybeli matekozás: hogy férnek el egymás mellett, mekkora teljesítményű fűtő energiára van szükségünk? És az elhelyezésnél foglalkoznunk kell az esztétikai, biztonsági szempontokkal is.
Fogyasztás
A fűtőpanelek fogyasztása sok összetevős kérdés. Tehát nem csak attól függ, hogy mekkora a teljesítménye a paneülnknek, hanem attól is, hogy
- hány fokos hőmérsékletet szeretnénk elérni?
- állandóan erre a hőmérsékletre van szükségünk vagy csak időszakosan?
- milyen anyagból épült a házunk, milyen a szigetelése, milyenek a nyílászárók?
- elsődleges fűtésként vagy másodlagos fűtésként használunk elektromos berendezéseket?
Mikor nem éri meg panellel fűteni?
- Amennyiben kifejezetten rossz a hőszigetelése a háznak (CC-FF vagy még rosszabb energetikai besorolású épület.
- Nagy lakóterületet szeretnénk befűteni: aránytalanul magas lesz a villanyszámla és könnyen lehet, hogy az elektromos áram szolgáltató nem is tudja a rendszert az áramigényeinknek megfelelő méretűre bővíteni.
És mikor járunk jól a fűtőpanellel?
Van néhány eset, amikor kifejezetten megéri fűtőpanellel megoldani a háztartásunk (vagy annak egyes helyiségeinek) komfortos hőenergia ellátását:
- Már van fűtésünk (pl. gáz, biomassza, etc), de egyes szobák hidegek maradnak, drága, vagy nehezen megoldható a külső szigetelés.
- Csak egy-két szobát, helyiséget szeretnénk fűteni, és nem tervezünk nagyobb, komolyabb beruházást (pl. gázcirkót).
- Gyorsan kell felfűteni egy helyiséget (pl. fürdőszoba)
- Kisebb lakás, ház, nyaraló (30-50 m2) fűtését szeretnénk megoldani és nem tervezünk hosszú távú befektetést
- Újszülött érkezett a családba, és fontos, hogy folyamatosan egyenletes legyen a hőmérséklet.
- Kiváló a lakás hőszigetelése és nem tervezünk hőszivattyús fűtést, amit napelemről üzemeltetünk.
- Van egy optimalizált napelemrendszerünk! Ha még nincs, keressen meg minket, segítünk kiválasztani a megfelelő invertert és az optimális mennyiségű napelem panelt!
A fenti felsorolásból is látszik, hogy körültekintően érdemes belevágni a fűtés fejlesztésébe, korszerűsítésébe. A megfelelő fűtéstechnológia kiválasztása hosszútávú befeketetés. És amennyiben elektromos fűtés mellett döntünk, az Adax termékei teljesítményben, méretben, színben és esztétikai elvárások terén is kiválóak. Az okos megoldásoknak köszönhetően pedig kifejezetten felhasználóbarát, költséghatékony fűtőberendezésnek számítanak.
Egyszerűen felszerelhető, mozdítható, optimalizálható, távolról is irányítható, esztétikus fűtőpanelek változatos méretben és teljesítménnyel. Napelemrendszerről táplálva gazdaságos.
Az Adax Neo Wifinek nincsenek hátrányai, az Adax Neot a kettős szigetelés hiánya miatt nem javaslott fürdőszobába telepíteni.
Olyan helyekre, ahol adaptív hőszolgáltatásra van szükségünk, pl. kis méretű lakásokba, nyaralóba.