Aranybánya az égen minden nap – Most éri meg igazán napelemet telepíteni
A napelemes rendszerek rég nem a luxuscikk kategóriában vannak, de talán a 2018-as évben már a magyar lakosság nagy része tudatában van ennek és ez meglátszik a telepített rendszerek növekvő számában is. Sokan mondják, hogy aranylázhoz hasonló helyzetet idéznek elő 2019-ben a napelem rendszerek Magyarországon, főleg, hogy a napelemek teljesítménye rohamosan növekszik, míg az áruk lényegesen alacsonyabb a néhány évvel ezelőtti árnál.
Tehát ez egy jövőbemutató, környezetkímélő befektetés, mely jellemzően 8-10 éven belül megtérül. Európa számos országa jobban áll a megújuló energiában, de Magyarországon is elindult a fejlődés ezen a területen is.
Lássuk kicsit konkrétabban számokkal:
A háztartási méretű kiserőművek (HMKE) beépített darabszáma 2017 év végére elérte a 29 686 db-ot, ezen darabszám teljesítőképessége elérte a 241,4 megawattot, ami a 2016 végi teljesítőképességhez viszonyítva 46%-os növekedés. Az emelkedés évről évre jelentős mértékű. 2018 első negyedévében kétszer annyi hmke létesült, mint 2017 első negyedévében és akkor még nem említettük a nem háztartási méretű rendszereket, azaz az 50kW -nál nagyobb teljesítményű napelemes erőműveket.
A napelem árak alakulásán kívül a támogatások is hozzájárultak a növekedéshez. Lakosság körében az Otthon Melege Program és a jelenleg is elérhető MFB energiahatékonysági hitel, ami segít a magánszemélyeknek abban, hogy saját napelemes rendszere legyen és ezáltal 0 Ft villanyszámlája.
A napelem befektetés
Az egyik legjobb befektetés 2019-ben a lakosság körében a napelemes rendszer. Leegyszerűsítve azt lehet mondani, hogy 2 dologtól függ a napelem rendszer megtérülése: a befektetésünk összegétől, azaz a napelem-beruházás költségétől, illetve az áram árától.
MEGTÉRÜLÉS [ÉV] = BERUHÁZÁSI KÖLTSÉG [FT] / (MEGTAKARÍTOTT ENERGIA [KWH/ÉV] X ENERGIA ÁR [FT/KWH])
Ez a megtérülési idő még tovább rövidíthető pályázati támogatással. Lehetőségekről bővebben: Napelem pályázat 2019
Egy átlagos háztartás villamos energia felhasználása 3000-5000 kWh/év. Ezen fogyasztás kiváltásához szükséges napelem rendszer beruházási költsége 1.200.000 Ft-2.000.000 Ft-ig terjed átlagosan.
Vegyünk egy példát:
- Családi ház Veszprémben; 40° dőlésszögő déli tetővel; 3800 kWh éves fogyasztással, ami ~154.000 Ft/év
- 0 Ft villanyszámlához szükséges rendszer átlagos beruházási ára bruttó 1.400.000 Ft
- Ha nem számolunk sem inflációval, sem áramár emelkedéssel, a megtérülés 9 év.
- A “befektetési kamat”, amit ezzel a napelemes rendszerrel kapunk: 11%! Szemben egy 2-2,5 %-os banki kamattal.
- Ha van Lakástakarékpénztárunk, amivel igénybe vesszük a 30% állami támogatást és ezt felhasználjuk napelem rendszer telepítésére, akkor a rendszerünk éves szinten 15%-os “befektetési kamattal” ajándékoz meg minket. A megtérülés ez esetben 6,3 év.
(Egy napelem rendszer termelése függ a helyrajzi elhelyezkedéstől, dőlésszögtől, tájolástól, napelemek teljesítményétől, napelemek fajtájától és a tervezés szerelés minőségétől. Továbbá a rendszer árát is több tényező befolyásolja.)
Ezért áll át egyre több háztartás megújuló energiára és ezért éri meg napelembe fektetni. A régről megmaradt napelemekkel kapcsolatos tévhitek lassan eloszlanak és a helyükbe sok-sok pozitív tapasztalat lép. Nem érdemes várni, mielőbb napelemre kell váltani, mert minden termelésből kiesett nappal sok-sok Forintot veszítünk.