• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

sisolar logo

Napelem rendszerek tervezése és kivitelezése

  • Rólunk
  • Napelem 1×1
  • Szolgáltatások
  • Termékek
  • Referenciák
  • Blog
  • Ajánlatkérés
Kezdőlap/Tudástár/Éjszakai áram 1×1: Mi az? Mire jó? Mennyit spórolhatsz?
Éjszakai áram

Éjszakai áram 1×1: Mi az? Mire jó? Mennyit spórolhatsz?

Utoljára frissítve: 2021.02.02.

Az “éjszakai áram” tarifa ma már nem létezik, helyette találunk azért kedvezményes tarifákat az áramszolgáltatóknál. Ezek használata kifejezetten előnyös lehet, de érdemes tisztában lenni a fogalmakkal és a megvalósítási lehetőségekkel. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

Mit jelent az, hogy éjszakai áram?

Ma már hiába keressük az éjszakai áram tarifáját az ELMŰ vagy az E-ON szolgáltatásai között, van ugyan kedvezményes tarifa, de az A2, a B vagy a H tarifák között kell szétnéznünk.

De akkor honnan ered ez az éjszakai áram kifejezés?

Az éjszakai áram egy különmért, távvezérelt tarifatípus volt. Olcsóbb, mint a “nappali” tarifa, és szükséges volt hozzá egy külön mérőóra (ez a mostani kedvezményes tarifákra is igaz). A lakosság áramfogyasztása nem egyenletes, nappal lényegesen több áramot használunk, mint éjszaka, így kialakulnak a fogyasztási csúcsidőszakok és völgyidőszakot. Ha többletáramot termel egy erőmű, és megbillen a termelés-fogyasztás egyensúlya, az a rendszerben található eszközök meghibásodásához vezet, sőt, a teljes hálózat is összeomolhat.

Az egyensúly fentartásához a fogyasztást próbálták közelíteni a termeléshez, erre fejlesztették ki az “éjszakai áram” szolgáltatást, amelynek tarifája jelentősen olcsóbb volt, mint a nappali áramé. Ezzel ösztönözték a lakosságot arra, hogy egyes árammal üzemelő eszközük működtetéséhez az erőművekben éjszakánként megtermelt energiát használják.

Win-win szituáció: a lakosság pénzt spórolt a rezsin, és az erőművek pedig kiegyensúlyozottan üzemeltek.

Éjszakai áram.

Gyakori tévhitek az éjszakai árammal kapcsolatban

Régebben valóban csak éjszaka (22 és reggel 6 között) “kapcsolt be” ez a távvezérelt áramszolgáltatás. Alapvetően a villanybojler és a hőtároló elektromos kályha működtetésére használták.

Jelenleg öt lakossági tarifát találunk a piacon:

A1 tarifa

Ez egy egyzónaidős tarifa, (köznyelven nappali áram), amit éjjel-nappal azonos áron fogyasztunk. Évi 1320 kWh fogyasztásig ezt is kedvezményesen vehetjük igénybe.

A2 tarifa

Ezt a tarifát keressük akkor, ha a háztartásunk bizonyos készülékei éjszaka, vagyis völgyidőszakban üzemelnek. Völgyidőszaknak minősül munkanapokon a 22-06 óra közötti időszak, nyári időszámítás esetén 23-07 óra közötti időszak, illetve nem munkanapokon a csúcsidőszak is. Ehhez a tarifához már szükségünk lesz a távvezérelt áram csatlakozási pontjára és két külön villanyórára.

B alap tarifa – leánykori nevén éjszakai áram

A B tarifa csak olyan berendezésekhez használható, amelyek vezérelt csatlakozási ponttal rendelkeznek, vagyis külön mérőre vannak kötve és nem a dugaljba kell őket csatlakoztatni, hanem fixen a hálózatra vannak kapcsolva. A hőtárolós készülékek mint például a bojlerek üzemeltetéséhez javasolt használni. Csúcsidőszakon kívüli időszakra esik az áram elérhetősége, naponta mindössze 8 órán keresztül.

Ez már kicsit csavarosabb tarifa, az ELMŰ ajánlata szerint ezt az árszabást az “A1” vagy “A2” árszabás mellé választhatjuk, éves leolvasás alapján tudunk elszámolni. Napi 8 órában vételezhetjük ezen az áron az áramot, ebből 4-6 óra csúcson kívüli időszakra esik (és a legrövidebb kapcsolási idő sem lehet kevesebb 15 percnél).

B GEO tarifa

Ezzel a kedvezményes tarifával a hőszivattyúnkat tudjuk ellátni árammal. Csak abban az esetben tudjuk igényelni, ha a hőszivattyúnk megfelel bizonyos követelményeknek.

H tarifa

  • megújuló energiaforrásokhoz kiépített rendszerekhez használható
  • fan-coil-os hőszivattyús vagy direkt elpárolgású hőszivattyús klímás rendszerekhez használható fűtés esetén
  • split klíma berendezések esetében olyan készülékekre érvényes, amelyekre a minimum COP érték (A2/A20): 3 COP
Éjszakai áram vagy B tarifa?

Mikor kapcsol be az éjszakai áram?

Attól függ, hogy milyen tarifát rendeltünk a szolgáltatótól. Az A2 tarifával a völgyidőszakban vételezhetünk kedvezményes áron elektromos áramot, a B alappal pedig napi 8 órán keresztül, amiből 4-6 óra a csúcsidőszakon kívülre esik.

Villanyautót tölthetünk éjszakai áramról?

B tarifáról nem (pedig az jobban megéri), az A2-es tarifa azonban alkalmas lehet a villanyautók töltésére is.

Éjszakai áram bekapcsolási ideje.

Mennyi az éjszakai áram ára?

A vezérelt áram lakossági árai: az A2 árszabás szerint az Elmű-nél bruttó 32,18 forintba kerül egy kWh áram a völgyidőszakban (összehasonlításként az A1 kedvezményes árszabása bruttó 36,22 forint / kWh). A B alap árszabás ennél jóval kedvezőbb, bruttó 23,16 forint. Azok a területek, ahol az ÉMÁSZ van feltüntetve szolgáltatóként, hasonlóak az árak, sőt, a tőlük független E-ON szolgáltató is közel azonos árakkal dolgozik.

Mennyibe kerül az éjszakai áram?

Mennyire éri meg, mennyit lehet vele spórolni?

Mielőtt belevágnánk az A2-es vagy a B alap tarifa igényléséhez szükséges átalakításokba, érdemes kicsit számolni, hogy a mi háztartásunk energiaigényét mekkora arányban tudjuk ellátni kedvezményes áron vásárolt árammal. Érdemes szakemberrel egyeztetni, de az ELMŰ vagy az ÉMÁSZ kalkulátorával is megnézhetjük, hogy mennyit tudunk spórolni a völgyidőszakban megtermelt áramárakkal.

Azt is számoljuk hozzá, hogy a vezérelt áramhoz való csatlakozási pont kiépítésének költsége 60 000 forintnál kezdődik, és csak regisztrált, ajánlott villanyszerelő végezheti el a munkát, ami némi bontással, építéssel is jár.

Ha egy olyan házat vásárolunk, ahol ki van építve a vezérelt csatlakozási pont (vagyis nem kell külön villanyszerelőt hívni, aki kiépíti az “éjszakai áramhoz” szükséges csatlakozást), és villanybojler melegíti a vizet vagy hőtároló villanykályhát működtetünk, akkor mindenképp megéri megtartani vagy igényelni a tarifát.

Fontos megjegyezni, hogy napelemes rendszer esetén, mondhatni feleslegessé válik az “éjszakai áram”, azaz a vezérelt óra. Napelem telepítése után a fő mérőórát egy ad-vesz órára cserélik és azon mérik a hálózatból vételezett és a hálózatba betáplált villamos energiát és az alapján számolnak el. Ha emelett van vezérelt óránk és rajta pl a villanybojler, akkor az azon mért fogyasztást külön kiszámlázzák és a napelemek által temelt villamos energia nem csökkenti azt a számlánkat.

Éjszakai áram - kedvezményes tarifák.

Hogyan lehet igényelni?

Ha már felmértük a háztartás energiaigényét és szeretnénk kedvezményes tarifával áramhoz jutni, először is vegyük fel a kapcsolatot az energiaszolgáltatóval, vagy böngésszük át alaposan a honlapjukat. A GEO tarifát csak akkor tudjuk igényelni, ha a követelményeknek megfelelő hőszivattyúval van felszerelve a házunk. Az A2 vagy a B tarifák igényléséhez mindenképp szükségünk lesz a következő lépésekre:

  1. Keresnünk kell egy regisztrált villanyszerelőt. A MEEVET-en érdemes körülnézni. Ha szerződést kötöttünk egy regisztrált villanyszerelővel, akkor meg is hatalmazhatjuk arra, hogy az ügyintézés során is eljárjon helyettünk, ezzel megspórolhatunk magunknak egy adag papírmunkát. Töltsük le a meghatalmazáshoz az adott szolgáltatónak megfelelő formanyomtatványt! E-ON, ELMŰ-ÉMÁSZ.
  2. Fogyasztásmérő szekrény kiépítése: ez a fogyasztót terheli.
  3. Személyesen vagy on-line be kell adnunk az igényünket a vezérelt áramszolgáltatáshoz.
Áramszolgáltatás

Ha valóban kedvezményes, környezetkímélő áramhoz szeretnénk hozzájutni, akkor érdemes belevágni a napelem-rendszer telepítésébe, amelynek megtérülési ideje ugyan 8-10 év, de hosszútávon biztosít számunkra megújuló energiaforrásból származó elektromos áramot.

Honnan ered az elnevezés?

Az erőművek éjszakai áramtermelését a szolgáltatók kedvezményes árú tarifával adták el a fogyasztóknak, hogy ne legyen akkora különbség a csúcs- és a völgyidőszak fogyasztása között. Innen ered az éjszakai áram elnevezés.

Csak éjszaka ad áramot?

Az A2 tarifával a völgyidőszakban, vagyos 22 és 6 óra között (nyári időszámítás esetén 23 és 7 óra között) juthatunk kedvezményes tarifán áramhoz. A B alap tarifa esetében napi 8 órában vételezhetjük ezen az áron az áramot, ebből 4-6 óra csúcson kívüli időszakra esik.

Jelentős összeget lehet spórolni vele?

Ha nincs külön csatlakozási pontunk, mindenképp számoljunk utána, mert jelentős összegbe kerül a telepítés. Akkor éri meg, ha már ki van építve a távvezérelt áram csatlakozási pontja, és mondjuk egy nagyobb bojler felfűtésére használjuk éjszakánként a kedvezményes áramot.

Kategória: Tudástár

Utoljára frissítve: 2021.02.02.

Ajánlatkérés

Primary Sidebar

AjánlatkérésNapelem Kalkulátor
Sisolar Kft
Sisolar Kft
22 Google értékelés alapján.
László Szelenczey
László Szelenczey
2021-05-04
Az elképzeléseimet maximálisan szem előtt tartva alakították ki a rendszert. A kommunikáció végig hatékony és teljes körű volt. Egy kérdésem sem maradt megválaszolatlanul. Munkájuk minden fázisát precízen és hatékonyan végzik.
Bak Tamás
Bak Tamás
2021-04-28
Nagyon rugalmasan és maximális hozzáértéssel építették ki a rendszert. Kiváló minőségben és a lehető legesztétikusabban dolgoznak. Mindenben a lehető legmagasabb szinten tájékoztattak és segítettek minket a bütokratikus ügyintézések során.
Olivér Pőcze
Olivér Pőcze
2021-04-14
Korrekt, pontos, megbízható.
Tamás Buderer
Tamás Buderer
2021-04-09
Hozzáértő, segítőkész, profi csapat. Több embert ismerek akik velük csináltatták meg a napelemes rendszert és mindenki elismeréssel beszélt róluk.
Balázs Károlyi
Balázs Károlyi
2021-03-30
Korrekt, professzionális hozzáállás. Pontos, segítőkész munkatársak.
Gábor Horváth
Gábor Horváth
2021-03-26
Precíz, pontos cég. A munka minősége kiváló, nagyon alapos, hozzáértő munkatársakkal.
József Nagy
József Nagy
2021-03-21
Maximálisan elégedett vagyok a Sisolar Kft. munkájával. A tervezéstől a kivitelezésig pontos és megbízható munkát végeztek. Rendkívül segítőkészek, a felmerülő problémákra gyors és határozott tájékoztatást tudnak adni. Precíz, igényes, lelkiismeretes, tiszta munkát végeznek. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki napelemes rendszert szeretne telepíteni.
Jakab Péter
Jakab Péter
2021-01-27
Korrekt, megbízható cég. Jó, minőségi kivitelezés.
Zoltán Farkas
Zoltán Farkas
2020-09-11
Örülünk, hogy a Sisolar-t választottuk napelemes rendszerünk kivitelezőjének. Precízen felmérték mire van szükségünk, minden kérdésünkre érthető választ kaptunk. Segítettek MFB hitel ügyintézésben. Minőségi eszközökkel dolgoznak, minőségi munkát végeznek, tiszta terepet hagynak maguk után.

Hírek, tippek és akciók

0% spam | 100% napelem

    Bármikor leiratkozhatsz

    Built with ConvertKit

    Legfrissebb hírek

    Mikor lesz elérhető a napelemes autó?

    Megéri napelem biztosítást kötni?

    Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?

    Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?

    Útmutató a napelemmel termelt áram visszaigényléséhez

    Hogyan kell házilag tisztítani egy napelemet?

    logo-footer
    • +36-70-269-7210
    • info@sisolar.hu

    Szolgáltatások

    • Napelem tervezés
    • Napelem kivitelezés
    • Szolgáltatói ügyintézés
    • Napelem mérés

    Blog

    • Mikor lesz elérhető a napelemes autó?
    • Megéri napelem biztosítást kötni?
    • Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?
    • Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?
    fronius solar-edge
    logo-footer

    Footer

    • 2020 © Sisolar Kft - Minden jog fenntartva
    • Impresszum
    • Adatkezelési tájékoztató
    • Cookie-süti tájékoztató