Cikkünkben az osztrák Fronius inverter előnyeit és hátrányait fogjuk közelebbről megvizsgálni. Felhasználóként és forgalmazóként is nagyon fontos, hogy a megfelelő invertert válasszuk ki, hiszen hosszú távon ettől az eszköztől függ, hogy mennyire lesz biztonságos, költséghatékony és hosszú életű a napelemrendszerünk.
Az inverter a napelemrendszer lelke. Elsődleges célja, hogy a napelem által megtermelt, alacsony feszültségű egyenáramot (DC) magasabb feszültségű váltóárammá (AC) alakítsa. Ez szükséges ahhoz, hogy az elektromos eszközeinket működtetni tudjuk a napenergiával.
A komplexebb inverterek az elsődleges funkció mellett optimalizálják és szabályozzák az áramtermelést és gondoskodnak a rendszer biztonságos működéséről. Sőt, az inverteren keresztül kaphatjuk meg a termelési adatokat is. A Fronius cég innovatív, minőségi inverterei rendkívül népszerűek a napelemrendszerek piacán köszönhetően kiváló ár-érték arányuknak, megbízhatóságuknak.
Mit kell tudni a Fronius inverterekről? Miben mások, mint a többi?
Az osztrák Fronius cég 1945-ben indult családi vállalkozásként, napenergiával 1992-ben, invertergyártással pedig 1995-ben kezdtek foglalkozni. 2001-ben a Fronius IG inverter kifejlesztésével forradalmasították a technológiát, ez volt az első WiFi-modullal bővített inverter. Ez a modell a mezőgazdasági, kereskedelmi egységek közkedvelt invertere volt, csak 2015-ben vezették ki a piacról.
A Fronius cég ma már 60 országban van jelen, 3800 alkalmazottjuk van és több mint 1200 szabadalommal rendelkeznek. Mind a mai napig Ausztriában gyártják a készülékeket.
2013-ban a Fronius fejlesztette ki először a snap invertert, ezzel a tecnológiával egyszerű és felhasználóbarát lett az inverterek telepítése, szerelése, cseréje. A készülékek kiváló on-line monitoringgal rendelkeznek, könnyen érthető, szép kivitelű felületeken olvashatjuk le a számunkra szükséges információkat.
Az átgondolt kialakításnak (kezelhető méret, súly), a folyamatosan fejlesztett adatkommunikációs eszközöknek és a készülékek megbízhatóságának köszönhetően a cég által készített inverterekkel a telepítő vállalatok és az ügyfelek is elégedettek.
Milyen típusban kapható Fronius inverter? Melyik mikor ajánlott?
Mielőtt invertert választanánk, mérjük fel, hogy mekkora a napelemes rendszer teljesítménye! Ha kérdés merülne fel Önben, keressen minket bizalommal!
Ha kicsi a villamosenergia felhasználás és egyfázisú inverterre van szükségünk, akkor a Primo-sorozat készülékei között érdemes körülnézni. Amennyiben háromfázisú eszköz elégíti ki a villamosenergia-igényünket, akkor a Symo-sorozat lesz a nyerő számunkra. Egyik sorozat sem jobb vagy rosszabb a másiknál, az a kérdés, hogy milyen a meglévő hálózatunk és mekkora rendszer szükséges hozzá. A Fronius gondolt az ipari, vállalati méretű rendszerekre is, erre a célra fejlesztette ki az ECO-invertereket.
Éa akkor vizsgáljuk meg közelebbről a sorozatokat:
Primo
A Primo inverterek egyfázisú, transzformátor nélküli készülékek. Ezeknek az eszközöknek a teljesítménytartománya 3 és 5 kW között helyezkedik el, teljes háztartási rendszerek napelem-rendszeréhez alkalmas. Beépített WLAN, LAN, Datalogger és Webserver Light található bennük, könnyen szerelhetőek, a rendszerrel kapcsolatos összes információ egyszerűen kiolvasható.
Symo
Ha nagyobb teljesítményre van szükségünk, érdemes a Symo inverterek között körülnézni. A Fronius Symo teljesítménytartománya 3 és 20 kW között mozog, háromfázisú kialakítással, beépített DC leválasztó kapcsolóval. Méretének köszönhetően egyszerűen elhelyezhető, korlátozás nélkül lehet kül- és beltéren használni. Ethernet vagy WLAN segítségével lehet csatlakoztatni internethez, hatásfoka 96-98 %-os.
ECO
A Fronius ECO is háromfázisú, a maga 25-27 kW teljesítménytartományával a nagyméretű projektek energiaigényét elégíti ki. Egyszerűen szerelhető, könnyen telepíthető, emellett IP66-os védettségű kategóriába tartozik, vagyis teljes mértékben védett por és erős vízsugár ellen.
Az inverterek teljesítménytartománya és megbízhatósága mellett fontos kérdés az energiatárolás és a hibrid rendszerek kialakítása. A Fronius ezen a területen is élen jár.
Hibrid
A Symo Hybrid egy vezérlőt, hibrid invertert és berendezésfelügyeleti eszközt egyesít magában, és ami nagyon fontos: akkumulátort lehet csatlakoztatni hozzá. Ezzel a megoldással az elektromos áramot felhasználhatjuk a háztartásunkban, eltárolhatjuk az akkumulátorban, visszatáplálhatjuk a hálózatba vagy épp feltölthetjük vele az elektromos autónkat.
GEN24
Az egyik leginnovatívabb fejlesztés a Fornius GEN24 inverterekhez fűződik. Ez az eszköz áramkimaradás esetén is tartalékárammal látja el a háztartásunkat. Ha a teljes háztartási rendszerünket tovább akarjuk üzemeltetni napenergiával, akkor a telepítés során egy akkumulátort kell csatlakoztatnunk az inverterhez, így Full back-up üzemmódban működik a napelemrendszerünk. A BYD Premium HVS-HVM akkumulátorok kompatibilisek a GEN24 inverterekkel.
Ha nem a Full back-up üzemmódot választjuk és nem csatlakoztatunk külön akkumulátort az inverterhez, a Fronius GEN24-be épített ingyenes PV-ponton keresztül így is hozzájuthatunk egy alap háttérenergiához maximum 3 kW-ig. Vagyis ha szünetel az áramszolgáltatás, egy konnektoron keresztül hozzájuthatunk annyi energiához, hogy feltöltsük pl. a mobiltelefonunkat. A Fronius egyedi Smart Metere fontos lépés az önellátó napelemrendszerek irányába. Ezzel az inverter és a villanyóra közé bekötött mérőeszközzel meg tudjuk nézni, hogy mennyi az épp aktuális fogyasztásunk. Ha többlettermelésünk van, el tudjuk raktározni az akkumulátorban, ahelyett, hogy a központi hálózatba táplálnánk be ezt az energiát.
A Fronius inverter előnyei
Egyszerű karbantartás és szerelhetőség
A Snap inverter technológiának köszönhetően egyszerűen lehet felszerelni, karbantartani és adott esetben cserélni ezeket az invertereket. A technológia lényege, hogy először a hátlapot szerelik fel, ebben vannak a csatlakozási részek, így egyszerűen és átláthatóan szerelhetőek az egyenáramú (DC), váltóáramú (AC) csatlakozókábelek. Miután beszerelték a csatlakozókábeleket, az inverter teljesítményegységét egyszerűen ráakasztják, rápattintják, majd rögzítik. Ha szerelni, cserélni kell az invertert, egy mozdulattal le lehet pattintani.
Kiegyensúlyozott működés, dinamikus teljesítményszabályozás
A Fronius inverterek a Dynamic Peak Manager segítségével automatikusan és rendszeresen ellenőrzik az I-V görbét, hogy megtalálják a legoptimálisabb munkapontot.
Biztonság – integrált ívhiba megszakítás
Ha a DC körben elektromos ív keletkezik, az AFCI (Arc Fault Circuit Interruption) automatikusan leállítja az invertert, ezzel a ma elérhető legmagasabb fokú biztonságot nyújtja a felhasználóknak.
Integrált adatkommunikáció
Az inverter egy hálózati kábellel vagy WiFi-vel egyszerűen csatlakoztatható az internethez, sőt, a Fronius az első olyan gyártó, amelyik az invertereit integrált és komplex (WLAN, Ethernet, webszerver és interfészek) adatkommunikációs csomaggal kínálja.
Zero feed-in – visszwatt védelem
Nem lehet végtelen áramot visszatáplálni a villamos hálózatra, sőt, a hálózat irányítója elő is írja a visszatáplálási korlát beépítését. A Fronius inverterek esetében a dinamikus teljesítményszabályozással azonban ezt a problémát könnyedén meg tudjuk oldani. Miután az inverter ellátta a háztartásunk fogyasztóit energiával, leszabályozza a további teljesítményt a maximálisan visszatáplálható mennyiségre. Sőt, zero feed-in üzemmódba is lehet állítani, így egyáltalán nem táplálunk vissza áramot a közhálózatban.
Jövőbe mutató technológia – smart grid
A Fronius inverter tervezői a jövőre is gondoltak, és a készülékeket olyan technikai eszközökkel, funkciókkal látták el, amelyek segítségével egyszerűen csatlakozhatnak a smart grid rendszerekhez. A smart grid összehangolja a napelem rendszereket, ezzel az eszközzel optimalizálni lehet a villamos elosztóhálózat stabil működését.
Milyen hátrányai vannak a Fronius invertereknek?
A Fronius inverterek esetében nem tudunk hátrányokról. Mielőtt invertert vásárolna, egyeztessen velünk! Ahhoz, hogy jól működő, költséghatékony napelemrendszerrel elégítse ki háztartása áramszükségleteit, elengedhetetlen az alapos tervezés. Keressen minket, segítünk kiválasztani az ön háztartására szabott tökéletes napelemrendszert!
Az inverter a napelemrendszer lelke. A napelemből érkező egyenáramot váltóárammá alakítja, felel a rendszer biztonságáért, az inverterből kinyert információk segítségével lehet optimalizálni a napalemrendszer teljesítményét.
A Fronius inverterek megbízhatóak, alapból 5 év garanciával, amelyet akár 20 év garanciára lehet bővíteni.
Háztartási célra a Primo egyfázisú és a Symo háromfázisú invertereit használjuk, ipari célra az ECO sorozat háromfázisú invertereit javasoljuk. A hibrid inverterekkel és a GEN24 inverterekkel tartalék áramot biztosíthatunk áramszünet esetén is.