Mi az infrapanel?
Az infrapanel az egyik legkedveltebb elektromos fűtési technológia, amely a Naphoz hasonlóan infrasugarak segítségével ad meleget. Amit kívülről látunk, az egy tábla alakú berendezés kerámiaszemcsés fűtőfelülettel. Mennyezetre, falra lehet szerelni, de van belőle sarokba állítható változat is.
Hogyan épül fel és hogyan működik?
A Napból érkező, szabad szemmel nem látható, rövid elektromágneses sugarakat, vagyis az infrasugarakat mesterséges körülmények között is előállíthatjuk. Elég, ha elektromos áram segítségével felizzítunk egy fémszálat. Az infrapanel is ezen az elven működik, a megközelítőleg fél négyzetméteres panelben egy fémlemez az áram hatására 85-95 ℃ fokosra melegszik és létrejön az elektromágneses sugárzás. A panel hátlapjába épített szigetelés és a hőtükör-fólia gondoskodik arról, hogy ez az infrasugárzás ne a falba, mennyezetbe távozzon, hanem a lakótérbe sugározza a hőt.
Hol érdemes infrapaneles fűtést használni?
Otthonunkban akkor javasolt az infrapaneles megoldás, ha a házunk, lakásunk gondosan szigetelt és korszerű nyílászárókkal rendelkezik. Legtöbben azért választják ezt a fűtési technológiát, mert nincs kiépítve a gázhálózat vagy függetlenedni akarnak a gázszolgáltatótól és nincs lehetőségük egy fatüzelésű kazánrendszert vagy még inkább egy hőszivattyúval ellátott mennyezet- vagy falfűtést kialakítani.
Az elektromos fűtés költségétől sokan ódzkodnak, ezt lefaraghatjuk, ha kellő mennyiségű napelemből részben „ingyen” árammal tudjuk biztosítani a panelek működését. Mivel az infrapanel által sugárzott hő az élő testeket melegíti fel és nem fújja el a szél, előszeretettel alkalmazzák nagy belső terek (pl. templomok, irodák, nagy belmagasságú műhelyek) vagy akár kültéri helyek fűtésére is.
Vannak, akik kiegészítő fűtésként alkalmazzák az infrapanelt. Ha viszont egy régebbi építésű házban konvektorokkal fűtünk, és nem vagyunk elégedettek az eredménnyel, nem érdemes infrapanelekkel kipótolni a hiányzó energiaigényt, mert csalódni fogunk. Ebben az esetben valószínűleg a hőszigetelés hiánya és az elavult nyílászárók miatt gyönge a fűtőhatékonyság, azon érdemes javítani.
Mik az infrapaneles fűtés előnyei?
Elég sok előnye van ennek a technológiának. A többi fűtéstechnikához képest kedvező áron lehet beszerezni, egyszerű a szerelése, nem kell hozzá komoly bontási munkálatokat végezni. És ha kellő mennyiségű napelemmel oldjuk meg az áramszolgáltatást, kifejezetten olcsó lehet az infrapaneles fűtés üzemeltetése.
Bekapcsolás után rögvest érezzük a hatását, mivel nem a levegőt, hanem az élő testeket melegíti fel. Magasabb a hőérzet is emiatt, vagyis egy 18 ℃ fokosra fűtött lakrészt 20 ℃ fokosnak érzékelünk, ugyanaz a hatás érvényesül, mint amikor a téli hidegben a ragyogó napsütés sugarai melegségérzettel töltenek el bennünket. Bár létezik falra szerelhető és álló változat is, az infrapanel akkor tudja a legjobban kifejteni a hatását, ha a mennyezetre szereljük.
Lokálisan, koncentráltan fűthetünk ezzel a megoldással, a különálló tereket igény szerint eltérő hőmérsékletre melegíthetjük fel.
Vannak-e hátrányai?
Ha a teljes ház fűtését infrapanellel szeretnénk megoldani, elképzelhető, hogy bővíteni kell hozzá az elektromos hálózatot.
Az infrapanel nem tartja magában a hőt, vagyis egy rossz energetikai állapotban lévő lakótér esetében folyamatosan üzemelni fog.
Ha áramszünet van, akkor a fűtés sem megy, elég hamar kihűl a lakás, mivel nincs egy fűtőtest, ami megtartotta volna a már megtermelt hőt.
Nem lehet szabályozni, ha bekapcsoljuk, a maximális energiát használja.
Elég magas hőfokra, 90-95 ℃ fokra melegszik fel a panel, ami egy falra szerelt vagy sarokba állított verziónál veszélyes lehet, főleg, ha kisgyerekek, háziállatok rohangálnak véletlenszerűen fel-alá a lakásban. Emiatt is érdemesebb a mennyezeti kialakítást választani.
Az is hátrány, hogy nem lehet lefedni, elrejteni, meg kell barátkoznunk az infrapanel látványával a lakásunkban.
Mekkora infrapanel kell egy 50 m2-es lakás fűtéséhez?
Nagyon sok tényezőtől függ, hogy mekkora egy lakás, szoba, ház fűtési igénye. Függ attól, hogy milyen a szigetelés, milyen minőségűek a nyílászárók. Független házról beszélünk-e, vagy a lakásunk egy részét több oldalról melegíti a többi lakás? Fizikai munkát végzünk-e az adott térben (pl. műhely) vagy hétköznapi életet élünk? Ha pontos adatokat szeretnénk kapni, egyeztessünk egy energetikus szakemberrel.
Van olyan szakember, aki azt javasolja, szorozzuk meg a lakótér légköbméterét 35-tel, hogy megkapjuk a szükséges teljesítményt. Ha megfelelő a lakás szigetelése és korszerűek a nyílászárók, akkor egy 50 négyzetméteres, 270 cm belmagasságú szobát megközelítőleg 4725 wattnyi infrapanellel tudunk kifűteni. De természetesen lehet eltérés abban is, hogy mekkora hőmérsékletre van igényünk a különböző helyiségekben (pl. a WC-ben alacsonyabb hőmérsékletre, a hálószobában magasabb hőmérsékletre van szükségünk). Természetesen egy magasabb energetikai besorolású ház vagy passzívház esetében a szükséges wattmennyiség még kevesebb lesz! A panelek méretezése és elhelyezési módja is eltérhet, megint fontos az előzetes tervezés.
Mennyibe kerül az infrapaneles fűtés, lehet-e vele spórolni a gázfűtéshez képest?
Egyre bővül az infrapanelek piaca, 40-60 000 forintért vehetünk jó minőségű, 350 wattos panelt, 100 000 körül kapunk egy 1000 wattos, speciálisan, nedves helyiségekben falra szerelhető panelt, sőt, vannak panelek, amelyeket egy alkalmazással a telefonról irányíthatunk. Ha az előbbi 50 m2-es, 270 cm-es belmagasságú példalakást vesszük, kb. 500 000 forintot fogunk kifizetni a panelekért.
Érdemes alaposan szétnézni a választékban, hogy megtaláljuk a nekünk megfelelő panelverziót.
Mivel ma Magyarországon a lakossági gáz árát mesterségesen alacsonyan tartják, fogyasztásban az elektromos fűtés nem tudja felvenni vele az árversenyt, csak abban az esetben, ha van saját áramforrásunk, vagyis kellő mennyiségű és minőségű napelemünk.
Mennyibe kerül az infrapanelek telepítése, mennyi idő alatt térül meg ez az ár?
A telepítés költsége eltérő lehet, tíz darab panelt megközelítőleg 55-70 000 forintért raknak fel a lakásunkban, de ez a lakás adottságaitól és a kivitelező cégtől is függ. Ha nulláról akarunk fűtést beszerelni, akkor egy 50 m2-es ház esetében a gázcirkó beszerelése és üzemeltetése kb. két és félszer többe kerül, mint az infrapanel-rendszer egy hasonló méretű házban. Ha napelem-rendszerrel együtt telepítjük az infrapaneleket, a megtérülés megközelítőleg 5-7 év.
Az elektromos árammal felmelegített fémfelület a Nap működéséhez hasonlóan infrasugarakat bocsát ki, amelyek az élő testeket melegítik fel.
Könnyen szerelhető, nem szükséges nagy átalakítás, gyorsan felmelegíti az élő testeket, lehet lokálisan fűteni, kültéren és beltéren egyaránt alkalmazható.
Egy jól hőszigetelt, korszerű nyílászárókkal rendelkező 50 m2-es lakás esetében olcsóbb a beszerzési és telepítési költsége, mint a gázcirkó-rendszerű fűtésnek. Hosszú távon akkor éri meg, ha kedvező áron jutunk hozzá az elektromos áramhoz.