Melyik a legjobb elektromos fűtőpanel? Nyilván elég sok szempontot kell vizsgálni, ahhoz, hogy megtaláljuk a legkiválóbb fűtőpanelt. Összegyűjöttünk néhány minőségi panelt, hogy önnek már ne kelljen ezzel foglalkoznia. Az elektromos fűtőpanel akkor éri meg igazán, ha a háztartására szabott napelemrendszerből kapja hozzá az áramot. Amennyiben napelemes rendszert telepítene, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Milyen elektromos fűtési technikák vannak?
Régebben az elektromos fűtési technológia nem volt versenyképes például a gázcirkóval vagy fatüzelésű, vegyes tüzelésű kazánokhoz képest. Ma már többféle elektromos fűtési technológia is létezik a piacon. Ezek közül népszerűek az infrapanelek, a fűtőpanelek, de áttételesen elektromos fűtési technológia a napelemes rendszerről üzemeltetett hőszivattyú, amellyel nagy felületű fűtőtesteket, padlófűtést, falfűtést, mennyezetfűtést lehet üzemeltetni. Jelen írásunkban elsősorban a fűtőpaneleket nézzük meg közelebbről.
Mikor éri meg az elektromos fűtőpanel?
Ha elektromos fűtőpanellel szeretnénk megoldani az épület fűtéstechnikáját, fontos tisztában lennünk azzal, hogy csak akkor éri meg, ha egy jól megtervezett napelemes rendszerről nyerjük a fűtőpanelek működtetéséhez szükséges elektromos áramot. Vagyis a napelemes rendszert olyan módon tervezzük meg, hogy a segítségével gond nélkül tudjuk üzemeltetni a ház helyiségeibe szerelt fűtőpaneleket. Ha már úgyis belevágunk, érdemes azzal a szándékkal tervezni, hogy a fűtésen túl a melegvízellátást és a háztartásban található többi elektromos eszközt is a napelemrendszer által megtermelt áram segítségével lássuk el. Akkor válasszuk ezt a megoldást, ha a háztetőnkön vagy egyéb területeken (pl. garázs tető vagy akár a kert) van annyi hely, hogy elegendő napelemet tudjunk felszerelni a teljes rendszer kiszolgálásához. A felmérésben, tervezésben örömmel segítünk!
És hogy mik az előnyei az elektromos fűtőpanelnek? Nagyon jó a hatásfoka, amint bekapcsol a fűtőpanel, rögtön leadja a hőt, ráadásul helyiségenként szabályozhatjuk a hőmérsékletet. Ha jól terveztünk, akkor radikálisan csökkenthetjük a resziköltségeket, a rendszer nem igényel komolyabb karbantartást, nem kell vele foglalkozni. Több éves garanciát kapunk a napelemre, az inverterre és a fűtőpanelekre. Nem fog csöpögni, leállni a kazán, nem kell szabályozni, egyszerűen működik.
Van azért hátránya is ezeknek a rendszerekne. Ha rosszul mértük fel a napelemes rendszert, alábecsültük a fogyasztásunkat, akkor többet fizetünk a rezsiért. A jövőben változik az elszámolás azoknál, akik 2024 után üzemelik be a napelems rendszert, nekik az eddigi szaldó helyett a bruttó lép érvénybe, amiről annyit lehet tudni, hogy valamivel rosszabbul jár a felhasználó, de még nem derült ki, hogy pontosan mennyivel. Hátrány lehet még a fűtőpanelek elhelyezése, hova rakjuk, mihez illik, stb. Bár a mai, dizájnos fűtőpanelek akár belsőépítészetileg is hozzáadhatnak a térhez. Akkor is problémás lehet a fűtőpanel, ha mindenképp padlófűtést szeretnénk, akkor nem biztos, hogy ez a legjobb megoldás, bár fűtőfilmmel vagy fűtőkábellel is ezt a problémát is ki lehet küszöbölni.
És mikor nem éri meg az elektromos fűtés?
Megéri olyan meglévő épületnél, ahol nem korszerű a gépészet, pl régi vastag csövek vannak régi radiátorokkal és kazánnal, amit nagyon költséges lenne felújítani. Megéri ott, ahol kiegészítő fűtésnek szeretnék használni.
Olyan helyiségekben előnyös az infrapanel, ahol pl nagy a belmagasság, vagy az oldalfalon nincs hely egyéb fűtőpanelnek.
Melyik a legjobb elektromos fűtőpanel?
Adax Neo
A norvég Adax Neo minőségi és esztétikai szempontból is a felső kategóriába tartozik. Ez a kategóriabesorolás az árban is megmutatkozik. Az egyedi, fémösszetételű fűtőbetétnek és az elektronikus vezérlésnek köszönhetően tetszőlegesen adhatjuk meg a számunkra ideális beállításokat. Így akár 25 % energiát is megtakaríthatunk! 14 színből választhatunk, így könnyebb kompromisszummentes döntést hoznunk, amikor a fűtőpanel színét a lakás enteriőrjéhez kiválasztjuk. Az Adax Neo aktuális árai 56 000 és 98 000 forint között mozognak. Adax Neo Wifi kicsit többe kerül a hagyományos Adax Neo-nál, de a vásárlói értékelések alapján népszerűbb is (és az előbbi típust javasolják fürdőszobai használatra is, mivel kettős szigeteléssel szerelik). Az Adax Neo Wifi 2000 W-os 143 x 33 x 9,5 cm-es panelje 98 000 forintba kerül.
Atlantic Solius
Az Atlantic Solius fűtőpanel és Solius LCD elektromos fűtőpanelek (utóbbi programtermosztátos) akár 25-30% költségmegtakarítást is jelenthetnek egy egyszerű mechanikus termosztátos készülékhez képest! Ráadásul kiváló a komfortérzet ezekkel az eszközökkel.
Ezeknél a fűtőpaneleknél a keletkező hőenergia sugárzó jellegű, ám a fűtőpanelben hőáramlásos hő is keletkezik.
Érezze a hatást, a komfortérzet igényét maximálisan kielégítő sugárzó (infra) fűtést is! Mivel a kellemes sugárzó meleg nem a mennyezetről jön a fejünkre, mint az infrapaneleknél, hanem oldalról, így hatását tekintve is olyan, mintha egy jó meleg cserépkályha mellett üldögélne.
A Solius LCD és a Solius Wifi termékek ára mérettől és teljesítménytől függően (1000, 1500 és 2000 Watt), 96 000 és 130 000 forint között mozog.
Climastar SMART
A Climastar fűtőpanelek elegánsak, dizájnosak és jól fűtenek. A Climastar panelek magas minőségben Spanyolországban készülnek. A készülék „lelke”, a fűtőbetét is Climastar gyártmány, a magas minőségű norvég készülékeknél megszokott X-típus. Speciális bordázattal megnövelt felületű alumíniumötvözet. A fűtőtest IP24 védett, azaz a helyi villanyszerelési szabályok betartásával a fürdőszobában is biztonságosan üzemeltethetők!
A Climastar SMART és a Climastart SMART Touch ára mérettől és teljesítménytől függően 109-169 000 forint között mozog.
Climastar Optimus és a Climastar Etna szintén erős versenyző. Az Etna amellett, hogy minden modern enteriőrbe kiválóan beilleszkedik, speciális fűtőtulajdonságokkal rendelkezik. A legtöbb fűtőpanel csak akkor ad le hőt, ha be van kapcsolva, ám a Climastar Etna akkor is hosszú ideig fűt, ha kikapcsolt állapotban van. Ez a fűtőtulajdonságát a Dual-Kherr kerámia hőtároló elemeinek köszönheti. Így akár négyszer több hő tárolására képesek, mint a hagyományos hőtároló radiátorok.
Az Etna lábakon áll, az Optimus kerekeken gurul, de mind a kettő kellőképpen mobilis ahhoz, hogy ott fejtse ki hősugárzó képességét, ahol épp szükség van rá.
- a hagyományos fűtőtestekhez képest akár 30 % energiát spórolhatunk
- Prémium minőségű rozsdamentes acél szerkezet, matt fekete festéssel
- Kifröccsenő víz elleni védelemmel (IP24 védelmi osztály)
- 1600/800 W teljesítmény. A készülék elektronikus vezérlése automatikusan szabályozza a leadott teljesítményt.
- Beépített fogantyú a könnyű hordozhatóságért
- Két darab Dual-Kherr hőtároló-hősugárzó kerámia előlappal
- Súly: 9kg
Adax Neo Wifi
Az egyik legjobb elektromos fűtőpanel az Adax egyik csúcsterméke, az Adax Neo Wifi vékonyabb, könnyebb és okosabb, mint a piacon található versenytársak többsége. Okostelefonnal és wifihálózattal akár távirányítással állíthatjuk be lakásunk vagy épp nyaralónk, munkahelyünk hőmérsékletét. Ezzel a megoldással komfortos és gazdaságos lesz a fűtésrendszerünk. Három színben kapható: gyöngyház fekete, fehér és gránitszürke.
Mekkora napelemes rendszer szükséges a legjobb elektromos fűtőpanel működéséhez?
A fűtőpanelekkel ki lehet fűteni egy jól szigetelt lakást, de fontos, hogy telepítés előtt mérjük fel az épület energetikai állapotát. Nem mindegy, hogy mekkora a belső tér, mekkora a szoba területe, milyen az épület szigetelése, a nyílászárók állapota és az sem mellékes, hogy a lakók milyen komfortot szeretnének tartani. Kiválóan alkalmazható a fűtőpanel, ha a különböző helyiségekben különböző hőrmérsékletet szeretnénk elérni, vagy ha ideiglenesen, pl. albérletben szeretnénk megoldani a fűtést. A fűtőpanelt gyakran alkalmazzák másodlagos fűtéshez vagy olyan helyiségek melegítéséhez, ahol nincs szükség állandó melegre. A programozható, okostelefonról irányítható fűtőpanelek előnye, hogy a saját hőigényünkre állíthatjuk be a fűtés intenzitását és idő intervallumát.
Hogy pontosan mekkora napelemes rendszert kell telepíteni, az függ a terület adottságaitól (napsütéses órák száma, fekvés), az épület energetikai állapotától és a telepített fűtőpanelek teljesítményétől.