A napelem technológia soha eddig nem látott fejlődésnek indult 2020-ban.
Az elmúlt 10-15 évben a legjobb napelemek teljesítménye évente körülbelül 5-10 Wattal növekedett, azaz amíg 2010-ben átlagosan 210 Wp-es polikristályos napelemek voltak, 2019-ben 280 Wp-es volt a jó ár/érték arányú napelemek többsége. Ezért bátran mondjatjuk, hogy a napelemes rendszerek ma már nagyon más teljesítményre képesek, mint 10-15 évvel ezelőtt.
2020-ban új irányt és lendületet vettek a napelem gyártók
A monokristályos napelemek gyártási költsége jelentősen csökkent és a technológiájának köszönhetően sokkal több fejlesztési potenciál van bennük, mint a polikristályos napelemekben.
Ezért is történt az, hogy a mono és poli napelemek aránya ebben az évben megfordult. Nagyságrendileg 80-90 % a várható arányuk 2021-ben, ami hatalmas fordulat a korábbi évekhez képest, amikor a polikristályos uralta a piacot.
1. A legjobb napelemek techológiája: a PERC technológia
PERC= Passivated Emitter and Rear Cell
Kevesen tudják, hogy bár még csak most kialakuló trend a PERC technológia, viszont már 1984-ben kifejlesztették.
A legmodernebb monokristályos napelemek egyre nagyobb %-ka PERC cellás.
A PERC technológiával készült napelem cellák felépítése eltér a hagyományostól. A hagyományos napelemnél a cellán áthaladó fény elnyelődik a lamináló fóliában, a PERC napelemnél a cellák hátuljára felvisznek egy dielektromos alumínium vezetőréteget, ami ezen fény egy részét visszatükrözi, visszavezetve azt az áramtermelés folyamatába. Ezáltal ugyanazon a felületen kb. 6%-kal magasabb hozamot érhetünk el. Továbbá a PERC napelem hasznosítani tudja a fény infravörös hullámhosszát is, amit a szemünk már nem lát, csak hőként érzékel.
2. BiFacial („kétoldalas vagy kétoldalú”) napelemek térnyerése
Ezek a napelemek jellemzően napelemfarmoknál, vagy ritkán családi házak egyedi elhelyezésénél fordulnak elő egyre gyakrabban. Ezek a termékek is bátran a legjobb napelemek közé sorolhatók.
A BiFacial napelem mindkét oldalán képes áramot előállítani, de ehhez az kell, hogy mindkét oldalát érje valamilyen formában a napsugárzás. Tehát háztetőkre nem alkalmas, hanem olyan helyekre (pl. kerítésnek, teraszfedésnek, vagy napelemfarmhoz), ahol közvetlenül a Napból és közvetve a földről, vagy tereptárgyakról visszaverődve napsugárzás is éri. Ha jól van elhelyezve, akkor jellemzően 25-30 %-kal több elektromos áramot állít elő, mint egy hagyományos napelem.
3. Félcellás napelem
Néhány éve már megjelent a piacon, de most kezd igazán elterjedni.
Ahogy a neve is jelzi, olyan panel, ahol a cellák két egyenlő részre vannak felosztva, tehát a cellákat elfelezik és ezekből a félcellákból áll össze a napelem.
Ennek a legfontosabb előnye az, hogy a fele akkora cellán fele akkora áram folyik, ezért kevésbé melegszik. Azáltal, hogy mérséklődik a cellák hőmérséklete, az élettartamuk is növelhető és a hozam is több lesz. Továbbá a megtermelt áram útja lerövidül, így csökken az ellenállási veszteség.
Fontos előnye még, hogy lecsökken a hot-spot kialakulás veszélye és a félcellás napelemnél a panelek részleges árnyékolása esetén is 50 %-os teljesítményen képesek működni.
Napelemek mérete növekedésnek indult
A napelemek gyártási technológiáját már bemutattuk itt.
Miután a szilíciumkristályokat egy hengerbe húzzák, növesztik, ennek a hengernek az átmérője eddig 156 mm volt. Ezt a hengert szeletelik merőlegesen és egy-egy szelet egységes kristályszerkezetű lesz, így készül a monokristályos napelem.
A fejlesztés folyamatos és keresik azokat a lehetőségeket, hogy hogyan lehet még növelni a napelemek teljesítményét.
Kitalálták, hogy ennek a növesztett kristálynak a méretét megnövelik. Ez azt jelenti, hogy így a cella mérete lesz nagyobb és ezekből a nagyobb cellákból összerakott napelemek mérete is nagyobb lesz.
Eddig a napelemek jellemzően belefértek az 1,7 x 1 méterbe, viszont 2020-ban megjelentek a nagyobb méretek, amiknek természetesen a teljesítménye is nagyobb. A legnagyobbak jellemzően 2,2 x 1,1 méter körül vannak és tömegben a 30 kg-ot is elérik.
Ezek a nagyméretű napelemek leginkább naperőműbe való napelemek, mert családi házak tetejére nehéz a telepítése és nehezebben fér fel.
Összefoglalva 2021-ben várható legjobb napelemek
Mindenképpen monokristályos PERC technológiás teli vagy félcellás napelemek. Teljesítményben jellemzően 320-340 Wp-es napelemek, megbízható gyártótól, minimum 12 éves termékgaranciával és hozzáértő, profi napelemes cég által telepítve.
Ajánlatkérés