Kíváncsi vagy, mennyibe kerül a napelem, illetve egy saját napelemes rendszer kiépítése? Az első lépés, hogy megnézzük, mekkora az átlagos havi villanyszámlád, ennek alapján a napelem ára is kikalkulálható! Ennek alapján érteni fogod, hogy mit jelent a napelem ár a te konkrét helyzetedre vonatkozóan.
~5 ezer forint havonta?
Az éves fogyasztásod így kb. 1500 kWh villamos energia, ami jóval az országos átlagfogyasztás alatt van (ez 2019-ben 2171 kWh/év/háztartás volt). Ez alapján vélhetően kisebb házban és háztartásban élsz, ahol a villamos energia a világításhoz és a különböző elektromos eszközök működtetéséhez kell, energiahasználatod takarékos, a fűtés és a használati melegvíz előállítása azonban nem villamos árammal, hanem valamilyen más energiahordozóval történik.
Ilyen esetben a fogyasztási szükségleteid a lakóhelyedtől és kapacitásuktól függően egy 4-5 napelemből álló rendszerrel lehet megtermelni, amihez 7-10 négyzetméteres tetőfelületre van szükség.
1,5 kWp napelemes rendszer ára: bruttó 800-900 ezer forint.
Megtérülési idő: kb. 15 év.
~10 ezer forint havonta?
Vélhetően egy kisebb, 3-4 fős családban élsz. Energiafogyasztásotok átlagosnak mondható és viszonylag takarékos lehet. Villamos energiára a világításhoz és a legfontosabb elektromos eszközök működtetésére van szükség, a fűtés és a használati melegvíz előállítás valószínűleg nálatok sem villamos árammal történik. A számla összege alapján éves szinten kb. 3 ezer kWh villamos energia a fogyasztásotok, amit egy 9-10 napelemből álló rendszerrel lehetne megtermelni. Ehhez 15-17 négyzetméter tetőfelületre és 1,2-1,5 millió forintra van szükség.
2,7 kWp napelemes rendszer ára: bruttó 1,2-1,5 millió forint.
Megtérülési idő: 10-12 év.
~15 ezer forint havonta?
Átlagos esetben ez egy 3-5 fős háztartás számlaértéke, amelynek tagjait vagy takarékos energiahasználat jellemez viszont a használati melegvíz előállítása már villanybojlerrel történik, vagy ha nem, több az elektromos eszközük és kevésbé megfontolt ezek használata. Éves szinten a villamos áramfogyasztás eléri a 4,5 ezer kWh-t. Ennek napelemekkel történő előállításához egy 13-14 napelemből álló rendszerre van szükség, amelynek helyigénye 22-24 négyzetméter,
4 kWp napelemes rendszer ára: bruttó 1,6-1,8 millió forint.
Megtérülési idő: 9-10 év.
~30 ezer forint havonta?
Éves szinten 9000 kWh villamos energia fogyasztás egy nagyobb család és/vagy ház esetén úgy, ha a legnagyobb fogyasztók (pl. hűtő, fagyasztó) elavultak, az egyéb eszközöket nem használják takarékosan, a melegvizet villanybojlerrel állítják elő és 1-2 helyiségben kiegészítő villanyfűtést is használnak, de a fűtés alapját még mindig más energiahordozó adja. Vagy egy kisebb ház esetén is lehet ekkora a fogyasztás, ha a fűtés is teljes egészében villamos energiával történik. Ennek a villamos energia mennyiségnek az előállításához 26-27 napelemre és 44-46 négyzetméter tetőfelületre van szükség.
8 kWp napelemes rendszer ára: kb. bruttó 3 millió forint.
Megtérülési idő: 8,5 év.
Egy manapság gyakori példával élve:
Egy négygyermekes család, 155 négyzetméter alapterületű házukban kizárólag villamos energiát használ. Energiafogyasztásuk kimondottan jó, ami úgy lehetséges, hogy házuk mindössze öt éve épült, kifejezetten jó hőtechnikai adottságokkal és hőszivattyús fűtési rendszerrel rendelkezik. A napelemes rendszer költségének megtérülését követően (ami 7-9 év) már nem kell, hogy fizessenek a háztartásuk energiafogyasztásáért.
~40 ezer forint havonta?
Ekkora villamosenergia felhasználás esetén már több, manapság még nem átlagos, fogyasztó is lehet a háztartásban. Valószínűleg a fűtés részben, vagy egészben szintés villamos energia felhasználással történik, lehet hogy van egy jakuzzi/szauna, vagy hibrid/tisztán elektromos autó is. A 12 ezer kWh/év energiamennyiség előállításához 34-35 napelemből álló rendszer és 58-60 négyzetméter tetőfelület szükséges.
10,5 kWp napelemes rendszer ára: bruttó 3,5-4 millió forint.
Megtérülési idő: 7-8,5 év.
Általános megjegyzések:
Költségek és egyéb költségek:
A napelem ár mindig egyedi értékre jön ki! A tényleges költségét sok tényező befolyásolja, ezért minden esetben helyszíni felmérés szükséges és utána lehet pontos árajánlatot készíteni.
Az eddig feltüntetett „irányárak” meghatározásánál a villamosenergia-hálózatra csatlakozó napelemes rendszerek jellemző költségeivel számoltunk, azaz a szükséges rendszerelemek (napelemek, inverter, villamos anyagok), a tervezés, engedélyeztetés, kiépítés és beüzemelés költségeit figyelembe véve.
Nem számoltunk azonban a kiépítést lehetővé tevő esetleges egyéb beruházási szükségletekkel, mint például ha a mérőhely nem szabványos és korszerűsíteni kell, vagy ha héjazatot kell cserélni, mert nagyon régi palatető van, vagy a szigetüzemű rendszerek akkumulátor költségeivel. A napelemes rendszer ára és a megtérülés szempontjából ez is fontos lehet!
Az átlagos irányárak meghatározásakor optimális tájolással és dőlésszöggel számoltunk. Ha ettől eltérünk, akkor egyazon méretű napelemes rendszer kevesebbet termel, ezért több napelemet kell feltenni, hogy 0 Ft legyen a villanyszámlánk.
Mennyi idő alatt kerül fel a napelemes rendszer a tetőre és kezd el termelni?
Sok időt és pénzt meg lehet spórolni, ha az ember tisztában van azzal, hogy manapság egy napelemes rendszer jó befektetésnek és nem utolsó sorban megtérülő beruházásnak számít, ezért nem hezitál azon, hogy neki kell vagy nem kell.
Ha a döntés megszületett és a szerződés a kivitelezővel megkötetett, onnantól 1-3 hónap alatt kerülhet fel a napelemes rendszer. A folyamat több részből áll, de a leg időigényesebb az engedélyeztetés, melyet a kivitelező végez a területileg illetékes szolgáltatónál. Ez általában 1-3 hónapot vesz igénybe és miután jóváhagyják a terveket, lehet egyeztetni a telepítés napjáról. A rendszer szerelése méretétől és a körülményektől függően egy átlagos családi ház esetében 1 vagy 2 nap. Ezután már csak a mérőóra cseréjét kell megvárnunk, ami szintén a villamosenergia-szolgáltatótól függően 2-3 hét is lehet. Ha az óracsere megtörtént a rendszer megkezdheti a termelést.
Az olcsóbb a végén drágább? A napelem ár ellentmondásai
Ez a megállapítás igaz lehet a napelemes rendszerekre is. Nagyon fontos, hogy mielőtt megbízunk egy céget, nézzük meg a referenciáit! Milyen anyagokkal, milyen minőségben dolgoznak, milyen garanciát vállalnak a munkájukra és sokat elmond már az is, ami egy helyszíni felmérésen történik (ha egyáltalán van helyszíni felmérés).
Napelemes rendszer megtérülése:
Hogy mennyi idő alatt térül meg a napelem ára, pontosabban a napelemes rendszer ára, azt nagyon sok minden befolyásolja. Ha családi házról, azaz lakóingatlanról van szó, akkor jellemzően 7 és 12 év között van a megtérülés, ha nincs semmilyen támogatás és szaldó elszámolás van érvényben. Figyelembevéve, hogy ezek 30-40 évre tervezett rendszerek, mondhatni jó befektetés a napelemes rendszer. Ha ipari ingatlanról van szó, akkor a megtérülés szélesebb skálán mozog, mert cégeknek manapság sok vissza-nem-térítendó támogatás volt/van, ezért előfordul, hogy a rendszer 2-4 év alatt térül meg.
Mennyit lehet termelni egy napelemmel? A napelem ár a megtérülés fényében
Egyetlen napelemmel teljesítményétől, elhelyezésétől és a konkrét időjárástól függően Magyarországon jellemzően 300-450 kWh villamos energia termelhető meg egy évben.