Napelem élettartam: meddig termel egy jól felépített napelemes rendszer? Meddig tart egy inverter és egy akkumulátor? Érdemes a napelemes rendszer összetevőinek élettartamával és a garanciákkal is tisztában lennünk! Fontos, hogy olyan szolgáltatótól rendelje meg a telepítést, amelyik figyel minden apró részletre. Hiszen az élettartam és a teljesítmény nem csak a minőségi eszközöktől függ, hanem a körültekintő tervezéstől és kivitelezéstől is. Amennyiben napelemes rendszert szeretne telepíteni, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Mennyi a napelem élettartam?
Bár a napelemeket úgy tervezik, hogy hosszú évtizedeken át működjenek, előbb vagy utóbb tönkremennek. Mivel mozgó alkatrészek nincsenek a napelemes rendszerekben, alapvetően csak a felhasznált anyagok elfáradásával, a lehetséges mechanikai sérülésekkel és a szilícium cellák természetes teljesítményvesztésével kell számolni. Amennyiben tehát jó minőségű anyagokból és megfelelő technológiával készülnek, igen tartós darabok, ellen tudnak állni az időjárás viszontagságainak is, mint a jégeső, az erős napsugárzás vagy a hó nyomása.
Ha földre rögzített vagy lapostetőre szerelt napelemet telepítünk, akkor figyelni kell arra, hogy a szél is belekaphat a panelekbe. Vagyis ebben az esetben masszívabb, erősebb rögzítéssel kell megoldani a napelemek fixálását. Arra is figyelni kell a napelem tartószerkezeténél, hogy teljes egészében rozsdamentes anyagból készüljön. A rozsdásodás nagyban rontja a napelemes rendszer élettartamát. A napelem tartószerkezete ha jó minőségű anyagból készült és szakszerűen helyezték el, akár hatvan éven keresztül is szolgál.
Bár Magyarországon még nincs hosszú évtizedekre visszatekintő múltja a napelemnek, a Németországban és Ausztriában az 1990-es évek legelején telepített napelemek még ma is működnek. Jóllehet, már nem azon a hatásfokon, mint újkorukban: a tapasztalatok szerint ugyanis a napelemek teljesítmény vesztésének éves értéke a jelenlegi fejlettségi szinten is 0,6-0,8% körüli. Azaz, ha nem is éri őket nagyobb sérülés, szép lassan romlik teljesítményük. Jóllehet, ez a mérték nem annyira veszélyes, és a most felszerelt napelemek 20-30 év múlva is kielégítő teljesítményt tudnak nyújtani. A manapság telepített napelemek ráadásul sokkal fejlettebb technológiával készültek, vagyis még kevesebb teljesítményromlással számolhatunk.
A napelemek tartósságát a megfelelő anyaghasználat biztosítja. Így az edzett üvegek használata megfelelő mechanikai védelmet nyújt még a nagyobb szemű jégeső ellen is, a táblák alumínium keretezését a korrózió és az UV sugárzás sem veszélyezteti, az elektromos érintkezőket és vezetékeket pedig a lamináció védi a csapadéktól és egyéb nedvességtől. Ennek megfelelően a napelemek igen strapabíró eszközöknek bizonyulnak, a gyártók akár 25-30 éves garanciát is vállalnak rájuk.
Mit kell tudni a napelemre adott garanciáról?
A Sisolarnál forgalmazott napelemek magas minőségű eszközök, minimum 12 éves gyártói garanciával rendelkeznek. Mivel ez az egyik leggyorsabban fejlődő technológia és fontos számunkra, hogy a legjobbat adjuk ügyfeleinknek, ezért mi magunk is lépést tartunk a fejlődéssel. Sőt, léteznek a kínálatunkban olyan napelemek, amelyeknek megnövelték a garancia idejét, pl. a QCells napelemek esetében. Ezeket + jellel látták el. Vagyis ha 25 év teljes garanciával szeretnénk megvásárolni a napelemeket, akkor válasszuk a G6+, a G7+ vagy a G8+ modelleket. Ha valakinek a minőség mellett a hosszú távú megbízhatóság is lényeges szempont, akkor keresse a QCells + jellel ellátott napelem modelljeit!
Mennyi az inverter élettartama? Milyen garanciát szoktak rá adni?
Az invertert szokták a napelem rendszer lelkének is hívni. Nagyon fontos eszközről van szó, ami a napelem paneleknél jellemzően rövidebb ideig tart. Bár a tapasztalatok megoszlanak és vannak jobban teljesítő darabok, érdemes azonban arra számítani, hogy 10-15 évente cserélni kell őket. Árulkodó lehet ebben a vonatkozásban, hogy a gyártók mekkora garanciát vállalnak: ma ez jellemzően 5 év, amit ugyanakkor sok esetben meg is lehet hosszabbítani. Az egyik legjobb minőségű invertergyártó, a Fronius termékei megbízhatóak, alapból 5 év garanciával, amelyet akár 20 év garanciára lehet bővíteni.
Hogy számoljunk az akkumulátor élettartamával?
Az akkumulátorok ára – a teljes rendszer bekerülési költségéhez képest – magas és a várható élettartamuk nem túl hosszú, számolni kell az 5-6 évenkénti cseréjükkel. A hagyományos akkumulátorok kémiai úton tárolják az elektromos energiát és akkor kell feltölteni őket, ha lemerülnek. Ezzel szemben a napelemes rendszerhez csatlakoztatott akkumulátort akkor töltjük fel, amikor a rendelkezésünkre áll az energia, és a feltöltés közben akár használhatjuk is az akkumulátoron található energiát. Vagyis ezek az akkumulátorok szinte sosincsenek teljesen feltöltve és nem is sülnek ki teljesen.
A szolár akkumulátorok esetében az elektródák közötti elválasztó anyaga üvegszál alapú, “absorbed glass material” vagyis AGM. Tehát ha szigetüzemű napelem rendszerbe kell akkumulátor, akkor nem GEL, hanem AGM akkumulátort kell választanunk, mert ez az akkumulátor képes a ciklikus működésre. Viszont szigetüzemű napelemes rendszer esetében érdemes generátort is szerezni, mert még akkumulátorral sem fogjuk tudni kielégíteni a téli időszak áramigényét.
Mitől függ egy napelemes rendszer tartóssága?
A napelemes rendszer élettartama sok mindentől függ. Elsősorban attól, hogy milyen minőségű eszközöket szereltünk be, mennyire volt körültekintő a tervezés és a telepítés, az összeszerelés, a rögzítés, a bekötés. Emellett nagyon lényeges, hogy rendszeresen és szakszerűen tartsuk karban a rendszert. Ha teljesítményromlást észlelünk, hívjunk szakembert, ne álljunk neki saját kezűleg bütykölni az eszközöket. Ha a teljesítményromlást szennyeződés okozza, érdemes erre szakosodott tisztító gárdát hívni, mivel a napelemes rendszer élettartamát csökkentik a nem szakszerű beavatkozások, például a rosszul kivitelezett, házilagos tisztítás.