Napelem megtérülés: mielőtt belevágunk a napelemes rendszer telepítésébe, szeretnénk látni, hogy megközelítőleg mennyi idő alatt térül meg a befektetés. Az elmúlt években a szaldó elszámolással tudtunk kalkulálni, azonban két új tényező is módosítja a megtérüléssel kapcsolatos számításainkat. Az egyik az uniós szabályozás, amely szerint 2024. 01. 01. után beüzemelt napelemes rendszerekre már nem lehet érvényesíteni a szaldó elszámolást. A másik a magyar szabályozás: ha lakásfelújítási támogatással telepítünk napelemes rendszert, csak akkor maradhat a szaldó elszámolás, ha 2021. júniusáig el kell készülnünk a telepítéssel és a szerződésmódosítással.
Napelem megtérülés: hogyan számoljuk ki?
A legcélszerűbben úgy számolhatjuk a napelem megtérülés idejét, ha figyelembe vesszük:
- a rendszer telepítési költségét;
- a rendszer méretét és a megtermelt villamos áram mennyiségét;
- a megtakarított energiaköltségek nagyságát;
- a fel nem használt és esetlegesen a hálózatba táplált villamos áramból származó bevétel nagyságát.
Mennyibe kerül a napelemes rendszer?
Egy napelemes rendszer telepítésének költsége az anyagárral, engedélyezéssel, kivitelezéssel együtt megközelítőleg bruttó 380-600 ezer forint beépített kilowattonként. Ha kisebb a rendszer, akkor fajlagosan drágább lesz, ha nagyobb rendszert építünk, akkor arányában olcsóbban jövünk ki.
A napelem és az inverter minősége mellett az épület fekvésétől, a tető méretétől, dőlésszögétől és a napsütéses órák számától is függ, hogy megközelítőleg mekkora rendszer kiépítésére van szükségünk ahhoz, hogy kielégítsük a háztartásunk energiaigényét. Ha egy nagyobb család (3-5 fő) energiaigényét vesszük alapul, akik havi szinten nagyjából 15 ezer forintnyi elektromos áramot használnak el (ez körülbelül 4,5 kWh éves szinten), akkor szükségünk lesz legalább egy évente 4 kW maximális teljesítményre képes rendszerre. Ehhez egy 13-14 napelemből álló rendszert kell kiépítenünk, aminek az ára 1,6-1,8 millió forintra jön ki.
Napelem megtérülés: mennyi energiát tudunk megtakarítani?
Ha ideális, déli tájolású a tetőnk, és a napelemek dőlésszöge 35 fokos, akkor a fent vázolt 4 kW-os maximális maximális teljesítményű napelemes rendszer megközelítően évi 4800 kWh villamos energiát termel. Mivel ezt az energiamennyiséget a saját rendszerünk termelte meg, nem kell érte fizetnünk. Természetesen ez nagyban függ a napsütéses órák számától és egyéb tényezőktől (árnyékolás, szennyeződés stb.)
Mennyibe kerül a villamos energia ára, amit megtakarítottunk?
Ha megnézzük egy áramszolgáltató honlapján az árakat, láthatjuk, hogy az A1 normál árszabás esetén 37,54 forint az áram 1 kWh-ra kiszámolt ára, vagyis ha megszorozzuk a naplemes rendszerünkkel megtermelt évi 4800 kWh-val a 37,54 forintot, kijön, hogy éves szinten 180 192 forint értékben termeltünk magunknak „ingyen” áramot. Vagyis ideális esetben 10 év leforgása alatt megtérült egy 1,8 milliós beruházás.
Egyszerűsített kalkuláció: a napelemrendszer költségét elosztjuk a megtermelt energia és az elektromos áram árának szorzatával. Vagyis: 1 800 000 (FT)/(4500 (kW)*37,5 (Ft))= kb. 10 év.
A napelemek élettartalma egyre magasabb (20-25 éve), vagyis 10 év után a napelem megtérülés már évi 180 192 forintot hoz nekünk a konyhára azzal, hogy ezt az energiát nem a szolgáltatótól vásároljuk meg.
Szaldó elszámolással
A szaldó elszámolással éves szinten számolunk el a szolgáltatóval. Vagyis a villanyóra méri, hogy mennyi villamosenergiát vételeztünk a hálózatból és mennyit tápláltunk be a hálózatba, azaz mennyi az egyenleg, másnéven szaldó. Egy évre vetítve, ha ugyanannyi a termelés, mint a fogyasztás, akkor 0 Ft villanyszámlát fizetünk. Itt fontos megjegyezni, hogy ezen vizsgált időszakra nézve (azaz egy évre) a háztartás villamos energia fogyasztását úgy számolhatjuk ki, hogy az inverterből kialvasott termelési értékből kivonjuk a hálózatba betáplált villamos energia értékét és ehhez hozzáadjuk a hálózatból vételezett villamos enregiát (háztartás kWh fogyasztása = napelemes rendszer termelése – 2.8.0-án kijelzett érték + 1.8.0-án kijelzett érték).
Bruttó elszámolással
A bruttó elszámolással kapcsolatban még nem annyire tiszta a megtérülési matek. Annyit bizonyosan tudunk, hogy 2021. január 1-én induló otthonfelújítási támogatással június után felépített rendszerek vagy a 2021. júniusában induló 30-40%-os napelem támogatással felépített rendszerek esetében már a bruttó elszámolás lesz érvényben.
A bruttó elszámolás azt jelenti, hogy a szolgáltató más áron fogja megvásárolni tőlünk a többlet termelést, mint amennyiért mi vennénk meg tőlük. Még nem lehet pontosan tudni, hogy mekkora lesz a két ár között a különbség, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség bruttó elszámolásra vonatkozó szakmai javaslata szerint:
- A házilag megtermelt és közcélú hálózatba visszatáplált villamos energiát a hálózati szolgálattó teljes egészében vásárolja meg az aktuális piaci – tehát az aktuális bruttó hatósági áron.
- Az elszámolás havi „átalánydíj” alapján és éves egyszeri leolvasással történjen.
- Az éves elszámolás alapján a keletkezett jövedelem után SZJA-t fizet a termelő.
- Az adó alapból teljes egészében kerüljön elszámolásra a beruházási költség amortizált mértékben.
Amint az Innovációs és Technológiai Minisztérium bejelenti a bruttó elszámolás részleteit, mi is frissítjük a cikket.
Magánemberként vagy cégként használjuk?
Mivel a nem lakossági villamos energia díja jelentősen eltérhet, a napelemes rendszer megtérülési ideje is változhat. Mind a két esetben egyeztessen velünk, mielőtt döntene! A napelemes rendszerek telepítésére időről időre kiírnak pályázatokat külön a vállalkozások és külön a magánszemélyek részére.
Van-e olyan támogatás, amit igénybe tudunk venni?
A jelenleg magánemberként elérhető támogatásokkal (otthonfelújítási támogatás, 30-40%-os napelemrendszer támogatás) csak úgy tudjuk érvényesíteni a szaldó elszámolást, ha 2021. júniusáig telepítjük a rendszert és kézhez kapjuk a hálózathasználati szerződést. Az otthonfelújítási támogatás már fut, a 30-40 %-os támogatással kapcsolatban viszont még nem tudunk bővebb információt.
Milyen támogatással éri meg?
Ha a szaldós elszámolással szeretnénk üzemeltetni a rendszert, akkor két utat választhatunk. Az első és egyszerűbb megoldás, ha nem használunk támogatást, hanem 2023. december 31-ig kiépítjük a napelemes rendszerünket.
A másik út, amit fent is írtunk, ha telepítjük a napelemes rendszert 2021. júniusáig, és visszaigényeljük a munkadíj és az anyagköltség 50 %-ét az otthonfelújítási támogatás igénybevételével.
Megéri a bruttó elszámolással is?
Ahogy fent is utaltunk rá, az uniós szabályozással összhangban 2024.01.01. után beüzemelt napelemes rendszerekre már nem vonatkozik a szaldó elszámolás.
A 2023.12.31-ig telepített napelemes rendszerekre, pontosabban a 2023.12.31.-ig megkötött hálózathasználati szerződéssel rendelkező, vissza nem térítendő támogatásban nem részesülő, napelemes rendszerek esetén a jelenleg hatályos elszámolási szabályok (szaldóelszámolás) változatlanok maradnak.
Ahogy látjuk, még sok a nyitott kérdés a bruttó elszámolással kapcsolatban. A napelemrendszer telepítése függetlenül attól, hogy szaldó vagy bruttó az elszámolás, hosszú távú befektetés pénzügyi és környezetvédelmi szempontból is. Ha bármi kérdés felmerülne a pályázatokkal, elszámolással, ügyintézéssel kapcsolatban, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Egyszerűsített kalkuláció: a napelemrendszer költségét elosztjuk a megtermelt energia és az elektromos áram árának szorzatával. Vagyis: 1 800 000 (FT)/(4500 (kW)*37,5 (Ft))= kb. 10 év.
Egy átlagos családi házra telepített napelem rendszer ára kb. 8-10 év alatt térül meg.
Módosul a megtérülési idő, de megéri a napelemes rendszer telepítése.