• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

sisolar logo

Napelem rendszerek tervezése és kivitelezése

  • Rólunk
  • Napelem 1×1
  • Szolgáltatások
  • Termékek
  • Referenciák
  • Blog
  • Ajánlatkérés
Kezdőlap/Tudástár/Napelem megtérülés: hogyan kalkuláljunk?
Napelem megtérülés.

Napelem megtérülés: hogyan kalkuláljunk?

Utoljára frissítve: 2021.04.15.

Napelem megtérülés: mielőtt belevágunk a napelemes rendszer telepítésébe, szeretnénk látni, hogy megközelítőleg mennyi idő alatt térül meg a befektetés. Az elmúlt években a szaldó elszámolással tudtunk kalkulálni, azonban két új tényező is módosítja a megtérüléssel kapcsolatos számításainkat. Az egyik az uniós szabályozás, amely szerint 2024. 01. 01. után beüzemelt napelemes rendszerekre már nem lehet érvényesíteni a szaldó elszámolást. A másik a magyar szabályozás: ha lakásfelújítási támogatással telepítünk napelemes rendszert, csak akkor maradhat a szaldó elszámolás, ha 2021. júniusáig el kell készülnünk a telepítéssel és a szerződésmódosítással.

Napelem megtérülés.
Kép forrása: https://unsplash.com/@homajob

Napelem megtérülés: hogyan számoljuk ki?

A legcélszerűbben úgy számolhatjuk a napelem megtérülés idejét, ha figyelembe vesszük:

  • a rendszer telepítési költségét;
  • a rendszer méretét és a megtermelt villamos áram mennyiségét;
  • a megtakarított energiaköltségek nagyságát;
  • a fel nem használt és esetlegesen a hálózatba táplált villamos áramból származó bevétel nagyságát.

Mennyibe kerül a napelemes rendszer?

Egy napelemes rendszer telepítésének költsége az anyagárral, engedélyezéssel, kivitelezéssel együtt megközelítőleg bruttó 380-600 ezer forint beépített kilowattonként. Ha kisebb a rendszer, akkor fajlagosan drágább lesz, ha nagyobb rendszert építünk, akkor arányában olcsóbban jövünk ki.

A napelem és az inverter minősége mellett az épület fekvésétől, a tető méretétől, dőlésszögétől és a napsütéses órák számától is függ, hogy megközelítőleg mekkora rendszer kiépítésére van szükségünk ahhoz, hogy kielégítsük a háztartásunk energiaigényét. Ha egy nagyobb család (3-5 fő) energiaigényét vesszük alapul, akik havi szinten nagyjából 15 ezer forintnyi elektromos áramot használnak el (ez körülbelül 4,5 kWh éves szinten), akkor szükségünk lesz legalább egy évente 4 kW maximális teljesítményre képes rendszerre. Ehhez egy 13-14 napelemből álló rendszert kell kiépítenünk, aminek az ára 1,6-1,8 millió forintra jön ki.

Napelem megtérülés.

Napelem megtérülés: mennyi energiát tudunk megtakarítani?

Ha ideális, déli tájolású a tetőnk, és a napelemek dőlésszöge 35 fokos, akkor a fent vázolt 4 kW-os maximális maximális teljesítményű napelemes rendszer megközelítően évi 4800 kWh villamos energiát termel. Mivel ezt az energiamennyiséget a saját rendszerünk termelte meg, nem kell érte fizetnünk. Természetesen ez nagyban függ a napsütéses órák számától és egyéb tényezőktől (árnyékolás, szennyeződés stb.)

Mennyibe kerül a villamos energia ára, amit megtakarítottunk?

Ha megnézzük egy áramszolgáltató honlapján az árakat, láthatjuk, hogy az A1 normál árszabás esetén 37,54 forint az áram 1 kWh-ra kiszámolt ára, vagyis ha megszorozzuk a naplemes rendszerünkkel megtermelt évi 4800 kWh-val a 37,54 forintot, kijön, hogy éves szinten 180 192 forint értékben termeltünk magunknak „ingyen” áramot. Vagyis ideális esetben 10 év leforgása alatt megtérült egy 1,8 milliós beruházás.

Egyszerűsített kalkuláció: a napelemrendszer költségét elosztjuk a megtermelt energia és az elektromos áram árának szorzatával. Vagyis: 1 800 000 (FT)/(4500 (kW)*37,5 (Ft))= kb. 10 év.

A napelemek élettartalma egyre magasabb (20-25 éve), vagyis 10 év után a napelem megtérülés már évi 180 192 forintot hoz nekünk a konyhára azzal, hogy ezt az energiát nem a szolgáltatótól vásároljuk meg.

Szaldó elszámolással

A szaldó elszámolással éves szinten számolunk el a szolgáltatóval. Vagyis a villanyóra méri, hogy mennyi villamosenergiát vételeztünk a hálózatból és mennyit tápláltunk be a hálózatba, azaz mennyi az egyenleg, másnéven szaldó. Egy évre vetítve, ha ugyanannyi a termelés, mint a fogyasztás, akkor 0 Ft villanyszámlát fizetünk. Itt fontos megjegyezni, hogy ezen vizsgált időszakra nézve (azaz egy évre) a háztartás villamos energia fogyasztását úgy számolhatjuk ki, hogy az inverterből kialvasott termelési értékből kivonjuk a hálózatba betáplált villamos energia értékét és ehhez hozzáadjuk a hálózatból vételezett villamos enregiát (háztartás kWh fogyasztása = napelemes rendszer termelése – 2.8.0-án kijelzett érték + 1.8.0-án kijelzett érték).

Bruttó elszámolással

A bruttó elszámolással kapcsolatban még nem annyire tiszta a megtérülési matek. Annyit bizonyosan tudunk, hogy 2021. január 1-én induló otthonfelújítási támogatással június után felépített rendszerek vagy a 2021. júniusában induló 30-40%-os napelem támogatással felépített rendszerek esetében már a bruttó elszámolás lesz érvényben.

A bruttó elszámolás azt jelenti, hogy a szolgáltató más áron fogja megvásárolni tőlünk a többlet termelést, mint amennyiért mi vennénk meg tőlük. Még nem lehet pontosan tudni, hogy mekkora lesz a két ár között a különbség, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség bruttó elszámolásra vonatkozó szakmai javaslata szerint:

  • A házilag megtermelt és közcélú hálózatba visszatáplált villamos energiát a hálózati szolgálattó teljes egészében vásárolja meg az aktuális piaci – tehát az aktuális bruttó hatósági áron.
  • Az elszámolás havi „átalánydíj” alapján és éves egyszeri leolvasással történjen.
  • Az éves elszámolás alapján a keletkezett jövedelem után SZJA-t fizet a termelő.
  • Az adó alapból teljes egészében kerüljön elszámolásra a beruházási költség amortizált mértékben.

Amint az Innovációs és Technológiai Minisztérium bejelenti a bruttó elszámolás részleteit, mi is frissítjük a cikket.

Magánemberként vagy cégként használjuk?

Mivel a nem lakossági villamos energia díja jelentősen eltérhet, a napelemes rendszer megtérülési ideje is változhat. Mind a két esetben egyeztessen velünk, mielőtt döntene! A napelemes rendszerek telepítésére időről időre kiírnak pályázatokat külön a vállalkozások és külön a magánszemélyek részére.

Van-e olyan támogatás, amit igénybe tudunk venni? 

A jelenleg magánemberként elérhető támogatásokkal (otthonfelújítási támogatás, 30-40%-os napelemrendszer támogatás) csak úgy tudjuk érvényesíteni a szaldó elszámolást, ha 2021. júniusáig telepítjük a rendszert és kézhez kapjuk a hálózathasználati szerződést. Az otthonfelújítási támogatás már fut, a 30-40 %-os támogatással kapcsolatban viszont még nem tudunk bővebb információt.

Napelem megtérülés.

Milyen támogatással éri meg?  

Ha a szaldós elszámolással szeretnénk üzemeltetni a rendszert, akkor két utat választhatunk. Az első és egyszerűbb megoldás, ha nem használunk támogatást, hanem 2023. december 31-ig kiépítjük a napelemes rendszerünket.

A másik út, amit fent is írtunk, ha telepítjük a napelemes rendszert 2021. júniusáig, és visszaigényeljük a munkadíj és az anyagköltség 50 %-ét az otthonfelújítási támogatás igénybevételével.  

Megéri a bruttó elszámolással is?

Ahogy fent is utaltunk rá, az uniós szabályozással összhangban 2024.01.01. után beüzemelt napelemes rendszerekre már nem vonatkozik a szaldó elszámolás.

A 2023.12.31-ig telepített napelemes rendszerekre, pontosabban a 2023.12.31.-ig megkötött hálózathasználati szerződéssel rendelkező, vissza nem térítendő támogatásban nem részesülő, napelemes rendszerek esetén a jelenleg hatályos elszámolási szabályok (szaldóelszámolás) változatlanok maradnak.

Ahogy látjuk, még sok a nyitott kérdés a bruttó elszámolással kapcsolatban. A napelemrendszer telepítése függetlenül attól, hogy szaldó vagy bruttó az elszámolás, hosszú távú befektetés pénzügyi és környezetvédelmi szempontból is. Ha bármi kérdés felmerülne a pályázatokkal, elszámolással, ügyintézéssel kapcsolatban, vegye fel velünk a kapcsolatot!

Hogyan számoljuk ki a megtérülést?

Egyszerűsített kalkuláció: a napelemrendszer költségét elosztjuk a megtermelt energia és az elektromos áram árának szorzatával. Vagyis: 1 800 000 (FT)/(4500 (kW)*37,5 (Ft))= kb. 10 év.

Mennyi idő alatt térül meg?

Egy átlagos családi házra telepített napelem rendszer ára kb. 8-10 év alatt térül meg.

Megéri a bruttó elszámolással is?

Módosul a megtérülési idő, de megéri a napelemes rendszer telepítése.

Kategória: Tudástár

Utoljára frissítve: 2021.04.15.

Ajánlatkérés

Primary Sidebar

AjánlatkérésNapelem Kalkulátor
Sisolar Kft
Sisolar Kft
22 Google értékelés
Írj véleményt
László Szelenczey
László Szelenczey
2021-05-04
Az elképzeléseimet maximálisan szem előtt tartva alakították ki a rendszert. A kommunikáció végig hatékony és teljes körű volt. Egy kérdésem sem maradt megválaszolatlanul. Munkájuk minden fázisát precízen és hatékonyan végzik.
Bak Tamás
Bak Tamás
2021-04-28
Nagyon rugalmasan és maximális hozzáértéssel építették ki a rendszert. Kiváló minőségben és a lehető legesztétikusabban dolgoznak. Mindenben a lehető legmagasabb szinten tájékoztattak és segítettek minket a bütokratikus ügyintézések során.
Olivér Pőcze
Olivér Pőcze
2021-04-14
Korrekt, pontos, megbízható.
Tamás Buderer
Tamás Buderer
2021-04-09
Hozzáértő, segítőkész, profi csapat. Több embert ismerek akik velük csináltatták meg a napelemes rendszert és mindenki elismeréssel beszélt róluk.
Balázs Károlyi
Balázs Károlyi
2021-03-30
Korrekt, professzionális hozzáállás. Pontos, segítőkész munkatársak.
Gábor Horváth
Gábor Horváth
2021-03-26
Precíz, pontos cég. A munka minősége kiváló, nagyon alapos, hozzáértő munkatársakkal.
József Nagy
József Nagy
2021-03-21
Maximálisan elégedett vagyok a Sisolar Kft. munkájával. A tervezéstől a kivitelezésig pontos és megbízható munkát végeztek. Rendkívül segítőkészek, a felmerülő problémákra gyors és határozott tájékoztatást tudnak adni. Precíz, igényes, lelkiismeretes, tiszta munkát végeznek. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki napelemes rendszert szeretne telepíteni.
Jakab Péter
Jakab Péter
2021-01-27
Korrekt, megbízható cég. Jó, minőségi kivitelezés.
Zoltán Farkas
Zoltán Farkas
2020-09-11
Örülünk, hogy a Sisolar-t választottuk napelemes rendszerünk kivitelezőjének. Precízen felmérték mire van szükségünk, minden kérdésünkre érthető választ kaptunk. Segítettek MFB hitel ügyintézésben. Minőségi eszközökkel dolgoznak, minőségi munkát végeznek, tiszta terepet hagynak maguk után.
Több betöltése

Hírek, tippek és akciók

0% spam | 100% napelem

    Bármikor leiratkozhatsz

    Built with ConvertKit
    Dun & Bradstreet tanusitvany

    Legfrissebb hírek

    Mikor lesz elérhető a napelemes autó?

    Megéri napelem biztosítást kötni?

    Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?

    Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?

    Útmutató a napelemmel termelt áram visszaigényléséhez

    Hogyan kell házilag tisztítani egy napelemet?

    logo-footer
    • +36-70-269-7210
    • info@sisolar.hu

    Szolgáltatások

    • Napelem tervezés
    • Napelem kivitelezés
    • Szolgáltatói ügyintézés
    • Napelem mérés

    Blog

    • Mikor lesz elérhető a napelemes autó?
    • Megéri napelem biztosítást kötni?
    • Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?
    • Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?
    fronius solar-edge Dun & Bradstreet tanusitvany
    logo-footer

    Footer

    • 2020 © Sisolar Kft - Minden jog fenntartva
    • Impresszum
    • Adatkezelési tájékoztató
    • Cookie-süti tájékoztató