Amikor a napelem méretéről beszélünk, több tényező is felmerül. Az egyik a napelem fizikai mérete (területe, vastagsága, súlya), a másik pedig a napelem teljesítménye, amit wattban szoktak megadni. A két tényező egymással összefügg.
Mit jelent a napelem mérete?
Először nézzük a napelem fizikai méretét. A panel hosszát, szélességét és vastagságát vagy a területét szoktuk meghatározni. Régebben a sztenderd panelméret 1,7 * 1 méter volt (egész pontosan 991 mm * 1650 mm * 35 mm), területe nagyából 1,7 m2, súlya megközelítőleg 17 kg-20 kg panelenként.
Azonban a fejlesztéseknek köszönhetően 2020-ban megjelentek a nagyobb méretű és nagyobb teljesítményre képes panelek. A legnagyobbak jellemzően 2,2 x 1,1 méter körül vannak tömegük pedig a 30 kg-ot is elérik. Ezek a nagyméretű napelemek elsősorban nem a családi házak tetejére valók, hiszen méretükből adódóan nehezebb nekik helyet találni és a telepítés is komolyabb munkával jár, a naperőművekben viszont gond nélkül lehet használni.
A napelem teljesítményét Wp-ben szokták megadni, ez Wattpeak-et takar, vagyis azt a csúcsteljesítményt, amit a napelem ideális körülmények között tud produkálni. Ezt azért fontos tudni, mert egy napelem csak évente pár órát termel ezen a csúcsteljesítményen. Vagyis nem ez a leglényegesebb adat, amikor egy napelemrendszert állítunk össze, hanem a teljes napelem rendszer teljesítéménye, ami függ a dőlésszögtől, a tájolástól, időjárási tényezőktől is.
Milyen összefüggés van a napelem fizikai mérete és a teljesítménye között?
Amikor a napelem teljesítményét akarták növelni, rájöttek, hogy a monokristályos napelem esetében meg kell növelni a cellákban található szilíciumkristályok méretét. Mivel így a cella mérete is megnőtt, növekedni fog a panel mérete. Tehát egy monokristályos napelem esetében szoros összefüggés van a napelem fizikai mérete és a teljesítmény között.
Hány centis egy napelem?
A napelemek mérete függ a cellaszámtól is. A hagyományos, 60 cellás napelem 992 mm * 1650 mm * 35 mm, a 72 cellás viszont 992 mm * 1980 mm * 35 mm-es. A cellaszám fogja befolyásolni napelem panel kimeneti feszültségét. A 72 cellás panelek nagyobb kimeneti feszültséggel rendelkeznek, mint a 60 cellás társaik. A cella mérete általában 125 mm * 125 mm vagy 156 mm * 156 mm.
Mekkora súlya van?
Egy napelem tábla súlya 17-20 kg között van, vagyis egy átlagos családi házra szerelt napelemrendszer esetében (10-16 táblával számolva) körülbelül 240-360 kg. Ehhez hozzá kell még számolni a tartószerkezet és az egyéb alkatrészek súlyát. A háztetőket úgy tervezik, hogy a vastag hótakaró súlya alatt se roppanjanak össze, a napelem-rendszer súlya ehhez képest elhanyagolható.
Ennél természetesen vannak nagyobb súlyú napelemek is (akár 30 kg-os), fent írtunk a 2020-as években megjelenő napelemek méretnövekedéséről.
Meg kell erősíteni a ház tetőszerkezetét a napelemes rendszer telepítéséhez?
Egy jó állapotban lévő tetőszerkezethez nem kell hozzányúlni ahhoz, hogy napelemes rendszert telepítsünk rá, maximum néhány cserepet kell elmozdítani a szereléshez. A napelemrendszereket úgy tervezik, hogy könnyedén felszerelhetők legyenek egy átlagos családi ház tetőjére.
Ha azonban a gerendák, lécezet rossz állapotban van (korhadt, penészes, törött), akkor a napelem rendszer telepítése előtt érdemes lecserélni a tetőszerkezetet, hiszen a napelemmel hosszú távra (akár 20-25 évre) tervezünk!
Ha palatetővel van borítva a házunk, meg kell vizsgálni, hogy már az új típusú palával dolgoztak a tetőfedők vagy régebbi, nem átfúrható palára kéne felerősíteni a napelem tartószerkezetét. Utóbbi esetben nem lehet napelem-rendszert telepíteni, viszont az újabb palatető (jelzéssel vannak ellátva a palák) esetében megoldható az elemek felszerelése.
Viszont könnyedén szerelhető napelem a következő tetőfedő anyagok esetén: égetett cserép, betoncserép, zsindely, fémlemez, lapostető.
Sokan azt gondolják, hogy a napelemet csak a háztetőre lehet szerelni. Pedig a földre, melléképületre, lapos tetőre épp úgy rögzíthetjük a rendszert. Sőt, ha a földre helyezzük, pontosabban be lehet állítani a tájolást, így a napelemek magasabb teljesítményre képesek. Egyre több helyen szerelnek homlokzati paneleket, amelyek ráadásul az épület dekorativitását is fokozzák, valamint a terasz- vagy épp kocsi beálló fedések is, amelyek lehetővé teszik a különösen hatékony kétoldalú napelemek használatát is.
Mekkora teljesítményű napelem kell egy családi házra?
Először is azt kell tudni, hogy mennyi elektromos áramot használunk el éves szinten a háztartásban. Ehhez elég elővenni a villanyszámlákat. Azt is érdemes megnézni, hogy van-e olyan elavult eszközünk, amelyik aránytalanul sok áramot fogyaszt. Ezeket érdemes lecserélni energiatakarékos készülékekre. Minél kisebb a családi ház energiaigénye, annál kevesebb napelemre lesz szükségünk, vagyis kevesebbet kell költenünk. Érdemes változtatni az energiahasználati szokásainkon is (lekapcsolni a lámpát, ahol nem kell, automatizálni a fűtési rendszert stb.).
Ha alaposabban körül szeretnéd járni a kérdést, olvasd el a napelem áráról szóló cikkünket. Most vegyünk egy kisebb, 3-4 fős családot, akik havi szinte 10000 forintot költenek a villanyszámlára. Ez az energiafogyasztás átlagosnak mondható és viszonylag takarékos lehet. Villamos energiára a világításhoz és a legfontosabb elektromos eszközök működtetésére van szükség, a fűtés és a használati melegvíz előállítás valószínűleg nálatok sem villamos árammal történik. A számla összege alapján éves szinten kb. 3 ezer kWh villamos energia a fogyasztásotok, amit egy 9-10 napelemből álló rendszerrel lehetne megtermelni. Ehhez 15-17 négyzetméter tetőfelületre és 1,2-1,5 millió forintra van szükség.
A napelemrendszer kiválasztása előtt meg kell vizsgálni a tájolást is: a legideálisabb a déli tájolású tető, de természetesen a dél-keleti vagy a dél-nyugati tájolással is kellő napenergiához juthatunk hozzá.
Láthatjuk, hogy a napelem mérete csak az egyik tényező a sok közül a napelemes rendszer megtervezése során. Meg kell vizsgálni a tető adottságait, állapotát, a háztartás energiaigényeit. Vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy az Önnek leginkább megfelelő napelemrendszert szerelhessük fel a házára!
A napelem mérete a panel fizikia méretét (hossz, szélesség, vastagság) és a teljesítményét is jelenti. A két tényező összefügg egymással.
A napelem mérete függ a háztartás energiaigényétől, a tájolástól, a tető dőlésszögétől és az időjárási viszonyoktól.
A legtöbb esetben nem kell megerősíteni a tetőszerkezetet a napelemes rendszer telepítéséhez.