• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

sisolar logo

Napelem rendszerek tervezése és kivitelezése

  • Rólunk
  • Napelem 1×1
  • Szolgáltatások
  • Termékek
  • Referenciák
  • Blog
  • Ajánlatkérés
Kezdőlap/Tudástár/A napelem mérete: mit jelent ez pontosan?
Napelem mérete.

A napelem mérete: mit jelent ez pontosan?

Utoljára frissítve: 2021.04.15.

Amikor a napelem méretéről beszélünk, több tényező is felmerül. Az egyik a napelem fizikai mérete (területe, vastagsága, súlya), a másik pedig a napelem teljesítménye, amit wattban szoktak megadni. A két tényező egymással összefügg.

A napelem mérete.

Mit jelent a napelem mérete?

Először nézzük a napelem fizikai méretét. A panel hosszát, szélességét és vastagságát vagy a területét szoktuk meghatározni. Régebben a sztenderd panelméret 1,7 * 1 méter volt (egész pontosan 991 mm * 1650 mm * 35 mm), területe nagyából 1,7 m2, súlya megközelítőleg 17 kg-20 kg panelenként.

Azonban a fejlesztéseknek köszönhetően 2020-ban megjelentek a nagyobb méretű és nagyobb teljesítményre képes panelek. A legnagyobbak jellemzően 2,2 x 1,1 méter körül vannak tömegük pedig a 30 kg-ot is elérik. Ezek a nagyméretű napelemek elsősorban nem a családi házak tetejére valók, hiszen méretükből adódóan nehezebb nekik helyet találni és a telepítés is komolyabb munkával jár, a naperőművekben viszont gond nélkül lehet használni.

A napelem teljesítményét Wp-ben szokták megadni, ez Wattpeak-et takar, vagyis azt a csúcsteljesítményt, amit a napelem ideális körülmények között tud produkálni. Ezt azért fontos tudni, mert egy napelem csak évente pár órát termel ezen a csúcsteljesítményen. Vagyis nem ez a leglényegesebb adat, amikor egy napelemrendszert állítunk össze, hanem a teljes napelem rendszer teljesítéménye, ami függ a dőlésszögtől, a tájolástól, időjárási tényezőktől is.

Milyen összefüggés van a napelem fizikai mérete és a teljesítménye között?

Amikor a napelem teljesítményét akarták növelni, rájöttek, hogy a monokristályos napelem esetében meg kell növelni a cellákban található szilíciumkristályok méretét. Mivel így a cella mérete is megnőtt, növekedni fog a panel mérete. Tehát egy monokristályos napelem esetében szoros összefüggés van a napelem fizikai mérete és a teljesítmény között.

Hány centis egy napelem?

A napelemek mérete függ a cellaszámtól is. A hagyományos, 60 cellás napelem 992 mm * 1650 mm * 35 mm, a 72 cellás viszont 992 mm * 1980 mm * 35 mm-es. A cellaszám fogja befolyásolni napelem panel kimeneti feszültségét. A 72 cellás panelek nagyobb kimeneti feszültséggel rendelkeznek, mint a 60 cellás társaik. A cella mérete általában 125 mm * 125 mm vagy 156 mm * 156 mm.  

Mekkora súlya van?

Egy napelem tábla súlya 17-20 kg között van, vagyis egy átlagos családi házra szerelt napelemrendszer esetében (10-16 táblával számolva) körülbelül 240-360 kg. Ehhez hozzá kell még számolni a tartószerkezet és az egyéb alkatrészek súlyát. A háztetőket úgy tervezik, hogy a vastag hótakaró súlya alatt se roppanjanak össze, a napelem-rendszer súlya ehhez képest elhanyagolható.

Ennél természetesen vannak nagyobb súlyú napelemek is (akár 30 kg-os), fent írtunk a 2020-as években megjelenő napelemek méretnövekedéséről.

Napelem a földön.

Meg kell erősíteni a ház tetőszerkezetét a napelemes rendszer telepítéséhez?  

Egy jó állapotban lévő tetőszerkezethez nem kell hozzányúlni ahhoz, hogy napelemes rendszert telepítsünk rá, maximum néhány cserepet kell elmozdítani a szereléshez. A napelemrendszereket úgy tervezik, hogy könnyedén felszerelhetők legyenek egy átlagos családi ház tetőjére.

Ha azonban a gerendák, lécezet rossz állapotban van (korhadt, penészes, törött), akkor a napelem rendszer telepítése előtt érdemes lecserélni a tetőszerkezetet, hiszen a napelemmel hosszú távra (akár 20-25 évre) tervezünk!

Ha palatetővel van borítva a házunk, meg kell vizsgálni, hogy már az új típusú palával dolgoztak a tetőfedők vagy régebbi, nem átfúrható palára kéne felerősíteni a napelem tartószerkezetét. Utóbbi esetben nem lehet napelem-rendszert telepíteni, viszont az újabb palatető (jelzéssel vannak ellátva a palák) esetében megoldható az elemek felszerelése.

Viszont könnyedén szerelhető napelem a következő tetőfedő anyagok esetén: égetett cserép, betoncserép, zsindely, fémlemez, lapostető.

Sokan azt gondolják, hogy a napelemet csak a háztetőre lehet szerelni. Pedig a földre, melléképületre, lapos tetőre épp úgy rögzíthetjük a rendszert. Sőt, ha a földre helyezzük, pontosabban be lehet állítani a tájolást, így a napelemek magasabb teljesítményre képesek. Egyre több helyen szerelnek homlokzati paneleket, amelyek ráadásul az épület dekorativitását is fokozzák, valamint a terasz- vagy épp kocsi beálló fedések is, amelyek lehetővé teszik a különösen hatékony kétoldalú napelemek használatát is.

Napelem mérete.

Mekkora teljesítményű napelem kell egy családi házra?

Először is azt kell tudni, hogy mennyi elektromos áramot használunk el éves szinten a háztartásban. Ehhez elég elővenni a villanyszámlákat. Azt is érdemes megnézni, hogy van-e olyan elavult eszközünk, amelyik aránytalanul sok áramot fogyaszt. Ezeket érdemes lecserélni energiatakarékos készülékekre. Minél kisebb a családi ház energiaigénye, annál kevesebb napelemre lesz szükségünk, vagyis kevesebbet kell költenünk. Érdemes változtatni az energiahasználati szokásainkon is (lekapcsolni a lámpát, ahol nem kell, automatizálni a fűtési rendszert stb.).

Ha alaposabban körül szeretnéd járni a kérdést, olvasd el a napelem áráról szóló cikkünket. Most vegyünk egy kisebb, 3-4 fős családot, akik havi szinte 10000 forintot költenek a villanyszámlára. Ez az energiafogyasztás átlagosnak mondható és viszonylag takarékos lehet. Villamos energiára a világításhoz és a legfontosabb elektromos eszközök működtetésére van szükség, a fűtés és a használati melegvíz előállítás valószínűleg nálatok sem villamos árammal történik. A számla összege alapján éves szinten kb. 3 ezer kWh villamos energia a fogyasztásotok, amit egy 9-10 napelemből álló rendszerrel lehetne megtermelni. Ehhez 15-17 négyzetméter tetőfelületre és 1,2-1,5 millió forintra van szükség.

A napelemrendszer kiválasztása előtt meg kell vizsgálni a tájolást is: a legideálisabb a déli tájolású tető, de természetesen a dél-keleti vagy a dél-nyugati tájolással is kellő napenergiához juthatunk hozzá.

Láthatjuk, hogy a napelem mérete csak az egyik tényező a sok közül a napelemes rendszer megtervezése során. Meg kell vizsgálni a tető adottságait, állapotát, a háztartás energiaigényeit. Vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy az Önnek leginkább megfelelő napelemrendszert szerelhessük fel a házára!

Mit jelent pontosan a méret egy napelem esetében? 

A napelem mérete a panel fizikia méretét (hossz, szélesség, vastagság) és a teljesítményét is jelenti. A két tényező összefügg egymással.

Mekkora kell egy családi házhoz?

A napelem mérete függ a háztartás energiaigényétől, a tájolástól, a tető dőlésszögétől és az időjárási viszonyoktól.

Meg kell erősíteni a tetőszerkezetet a napelemes rendszerhez?

A legtöbb esetben nem kell megerősíteni a tetőszerkezetet a napelemes rendszer telepítéséhez.

Kategória: Tudástár

Utoljára frissítve: 2021.04.15.

Ajánlatkérés

Primary Sidebar

AjánlatkérésNapelem Kalkulátor
Sisolar Kft
Sisolar Kft
22 Google értékelés
Írj véleményt
László Szelenczey
László Szelenczey
2021-05-04
Az elképzeléseimet maximálisan szem előtt tartva alakították ki a rendszert. A kommunikáció végig hatékony és teljes körű volt. Egy kérdésem sem maradt megválaszolatlanul. Munkájuk minden fázisát precízen és hatékonyan végzik.
Bak Tamás
Bak Tamás
2021-04-28
Nagyon rugalmasan és maximális hozzáértéssel építették ki a rendszert. Kiváló minőségben és a lehető legesztétikusabban dolgoznak. Mindenben a lehető legmagasabb szinten tájékoztattak és segítettek minket a bütokratikus ügyintézések során.
Olivér Pőcze
Olivér Pőcze
2021-04-14
Korrekt, pontos, megbízható.
Tamás Buderer
Tamás Buderer
2021-04-09
Hozzáértő, segítőkész, profi csapat. Több embert ismerek akik velük csináltatták meg a napelemes rendszert és mindenki elismeréssel beszélt róluk.
Balázs Károlyi
Balázs Károlyi
2021-03-30
Korrekt, professzionális hozzáállás. Pontos, segítőkész munkatársak.
Gábor Horváth
Gábor Horváth
2021-03-26
Precíz, pontos cég. A munka minősége kiváló, nagyon alapos, hozzáértő munkatársakkal.
József Nagy
József Nagy
2021-03-21
Maximálisan elégedett vagyok a Sisolar Kft. munkájával. A tervezéstől a kivitelezésig pontos és megbízható munkát végeztek. Rendkívül segítőkészek, a felmerülő problémákra gyors és határozott tájékoztatást tudnak adni. Precíz, igényes, lelkiismeretes, tiszta munkát végeznek. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki napelemes rendszert szeretne telepíteni.
Jakab Péter
Jakab Péter
2021-01-27
Korrekt, megbízható cég. Jó, minőségi kivitelezés.
Zoltán Farkas
Zoltán Farkas
2020-09-11
Örülünk, hogy a Sisolar-t választottuk napelemes rendszerünk kivitelezőjének. Precízen felmérték mire van szükségünk, minden kérdésünkre érthető választ kaptunk. Segítettek MFB hitel ügyintézésben. Minőségi eszközökkel dolgoznak, minőségi munkát végeznek, tiszta terepet hagynak maguk után.
Több betöltése

Hírek, tippek és akciók

0% spam | 100% napelem

    Bármikor leiratkozhatsz

    Built with ConvertKit
    Dun & Bradstreet tanusitvany

    Legfrissebb hírek

    Mikor lesz elérhető a napelemes autó?

    Megéri napelem biztosítást kötni?

    Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?

    Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?

    Útmutató a napelemmel termelt áram visszaigényléséhez

    Hogyan kell házilag tisztítani egy napelemet?

    logo-footer
    • +36-70-269-7210
    • info@sisolar.hu

    Szolgáltatások

    • Napelem tervezés
    • Napelem kivitelezés
    • Szolgáltatói ügyintézés
    • Napelem mérés

    Blog

    • Mikor lesz elérhető a napelemes autó?
    • Megéri napelem biztosítást kötni?
    • Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?
    • Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?
    fronius solar-edge Dun & Bradstreet tanusitvany
    logo-footer

    Footer

    • 2020 © Sisolar Kft - Minden jog fenntartva
    • Impresszum
    • Adatkezelési tájékoztató
    • Cookie-süti tájékoztató