Egy sikeres napelem pályázat lehet a kulcsa annak, hogy az ön házát is költséghatékony és környezetbarát energiával lássa el.
Nézzük meg, milyen napelem pályázatok léteznek jelenleg, illetve mely pályázatok lesznek várhatóan elérhetőek a 2021-es évben.
100%-os állami támogatás napelemekre
2021.10.18. UPDATE: Régóta vártuk már, hogy leírhassuk, hogy 100% támogatás napelemekre, de most úgy tűnik ez évben teljesül. A tervezethez képest fontos módosításokkal, de megjelent a pályázat, melyet 2021.12.06-án lehet beadni.
Részleteket itt olvashat: 100% Állami támogatás
Otthonfelújítási támogatás családoknak – 2021. január 1-től
Ki pályázhat: olyan családok, ahol legalább egy gyermek van. A felújítási támogatás igénybevételének nem feltétele – de nem is kizáró eleme – hogy a család éljen a családi otthonteremtési támogatás (CSOK) lehetőségével.
Mire lehet pályázni: lakásfelújításra, amely lehet energetikai korszerűsítés, a támogatás az anyagbeszerzésre és a munkaerőköltségre is vonatkozik.
Mikortól pályázható: 2021. január 1-től. Gyakorlatilag ha valaki ekkortól felújításba kezd és gyűjti a számlákat, az állam visszautalja neki a költségeinek felét, legfeljebb hárommillió forintot.
Igénylés összege: legfeljebb 3 millió forint. (Vagyis egy maximum 6 millió forintos felújítás felét kifizeti az állam.) Önerőre tehát szükség van, de a támogatás vissza nem térítendő.
További részletek: Otthonfelújítási támogatás
30-40%-os vissza nem térítendő napelem támogatás családi házaknak (ITM) – 2021. júliusától
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter 2020 szeptemberében a GreenTech Zöld energia és fenntarthatóság konferencián jelentette be, hogy az ITM (Innovációs és Technológiai Minisztérium) 2021-re újabb napelemes támogatást tervez.
Ki pályázhat: A jogosultak pontos köréről 2021 elején tájékoztatnak majd. Várhatóan magánszemélyek kaphatnak majd támogatást családi házakra telepített napelemes rendszerekre. Valószínűleg a kevésbé fejlett régiókban élő nagycsaládosoknak lesz elérhető a támogatás.
Mire lehet pályázni: 30-40%-os vissza nem térítendő állami támogatásról van szó. A támogatásban részesülő projektek már nem a jelenleg használt szaldóelszámolás szerint, hanem egy ún. bruttó elszámolás szerint használhatják majd napelemes rendszerüket. Ez annyit jelent, hogy a napelemek által termelt, hálózatba betáplált, azonnal el nem fogyasztott energiát a szolgáltató más áron vásárolja meg, mint amennyiért a felhasználó azt az áramot veszi a szolgáltatótól, amit olyankor fogyaszt, amikor nem termel a rendszere (pl. éjszaka, vagy télen). Ez utóbbi összege jelenleg 37-38 Ft/kWh körül mozog. Az előbbi összegét a későbbiekben határozzák majd meg, de arra lehet számítani, hogy valamivel alacsonyabb lesz a vételárnál.
Mikortól pályázható: 2021. július
Igénylés összege: A program keretein belül meghatározott értékhatárig lehet majd támogatást igényelni, ez azonban jelenleg még nem ismert, ahogy a támogatható rendszerek felső teljesítményhatára sem.
5-153,5 M Ft-os támogatás vállalkozásoknak napelemes rendszerre is – GINOP-1.2.8-20 és VEKOP-1.2.6-20 – átmenetileg szünetel
Ki pályázhat: azok a vállalkozások, amelyek legalább 5 alkalmazottat foglalkoztatnak, és van legalább 1 lezárt évük. A pályázat Budapesten és Pest megyében is elérhető.
Mire lehet pályázni: megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása gazdasági-termelési folyamatok esetén. Ez egy speciális támogatás, ahol a pályázó első körben visszatérítendő támogatásban részesül, majd ez a támogatott projekt megfelelő teljesítése esetén az egyéves fenntartási időszakot követően részben vagy egészben vissza nem térítendő támogatássá alakítható. A támogatás 70%-os, a projekt összköltségének 50%-át lehet napelemes rendszerre fordítani.
Mikortól pályázható: 2020. június 19-től a kérelmek fogadása átmenetileg szünetel.
Igénylés összege: 5-153,5 millió Ft.
A pályázat részletei itt olvashatóak.
Falusi CSOK és áfa-visszatérítés
Ki pályázhat: Az 5000 fő alatti lélekszámú falvakban (akár használt) ingatlant vásárlók. A települések listája itt olvasható.
Mire lehet pályázni: A falusi CSOK összegének felét a vásárlásra, másik felét a felújításra lehet fordítani. A felújítás része lehet a ház energiakorszerűsítése, valamint a megújuló energiára való átállás is. A falusi CSOK-ot a területileg illetékes bankfiókban lehet igényelni. A támogatás 100%-ban utófinanszírozással történik, miután a bank értékbecslője ellenőrizte, hogy a beruházás a költségvetésnek megfelelően valósult meg.
Mikortól pályázható: A támogatást 2019. szeptembertől kb. 3 évig, 2022. június 30-ig lehet igényelni.
Az igénylés összege: vásárlás és korszerűsítés esetén: 1 gyermek esetén 600 000 Ft, 2 gyermek esetén 2,6 millió Ft, 3 gyermek esetén 10 millió Ft. Csak korszerűsítés esetén: 1 gyermek esetén 600 000 Ft, 2 gyermek esetén 1,3 millió Ft, 3 gyermek esetén 5 millió Ft. 2020. január 1-től 2022. június 30-ig pedig további 5 millió Ft támogatást lehet kapni áfa-visszatérítésből. Az adó-visszatérítési támogatás összege a bővítés, korszerűsítés, megvásárolt anyagok és igénybevett szolgáltatások benyújtott számláin feltüntetett általános forgalmi adó összege. Mivel a napelemes rendszer telepítése a megújuló energiák alkalmazása kategórián belül korszerűsítésnek számít, így a teljes napelemes rendszer árából is visszaigényelhető a 27% áfa. (A támogatás kizárólag 27% áfa tartalmú számlák esetén vehető igénybe, az 5% áfát tartalmazó tételek nem vehetők figyelembe.) Erről a Magyar Közlöny, 2019. november 21-i, 187. számában itt olvashat bővebben.
Pályázat szálláshelyeknek napelemes rendszerre (Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési Konstrukció – magánszálláshelyek és egyéb szálláshelyek fejlesztése – TFC-M-1.1.2-2020) – már lezárt
Ki pályázhat: azok a Budapesten kívüli “egyéb szálláshely” és “magánszálláshely” kategóriájú szálláshelyek, amelyek maximum 8 szoba kapacitással (max. 16 férőhellyel) rendelkeznek. Amennyiben a pályázó üzemeltető nem a szálláshely tulajdonosa, tulajdonosi hozzájárulás is szükséges. Konzorciumi formában nem lehet pályázni.
Mire lehet pályázni: A fejlesztéssel érintett épületek energiahatékony működését javító megújuló energia rendszerek telepítésére, ezen belül napelemes rendszer telepítésére.
Mikortól pályázható: 2020. június 4-e és július 15-e között volt pályázható.
Igénylés összege: 100 000 Ft és 8 000 000 Ft közötti összeget lehetett igényelni, de maximum szobánként 1 000 000 Ft-ot.A pályázatról bővebben itt olvashat.
Magyar Falu Program keretén belüli pályázat napelemes rendszerre is – jelenleg nem pályázható
Kik pályázhatnak: Azok az önkormányzatok, vagy tankerületi központok, ahol a település állandó lakosságának száma 5000 fő, vagy ez alatti a 2019. január 1. napján a Belügyminisztérium által kezelt adatok alapján.
Mire lehet pályázni: az alábbi tevékenységekre, illetve ezeken belül megújuló energiaforrás alkalmazására:
- Faluházak felújítása
- Óvodai sportterem, tornaszoba fejlesztése
- Óvodaépület felújítása
- Iskolai tornaterem, tornaszoba fejlesztése
- Iskolaépület felújítása
Mikortól pályázható: 2020. augusztus 5-e és szeptember 4-e között volt benyújtható.
Az igénylés összege: 15 és 150 millió Ft között. A pályázat 100%-os, vissza nem térítendő támogatás, és a támogatás 100%-ban előfinanszírozással történik.
MFB 0%-os hitel, akár 20 évre (csak Pest megyén kívül) – jelenleg szünetel
Ki pályázhat: családi ház tulajdonos magánszemély, aki magyar adóazonosítóval rendelkező magyar állampolgár, a korszerűsíteni kívánt ingatlan tulajdonosa, és az ingatlan a lakóhelye vagy ideiglenes tartózkodási helye.
Mire lehet pályázni: 0% THM-el felvehető, kamatmentes hitelre.
Mikortól pályázható: A „Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitel” című (GINOP-8.4.1/A-17 kódszámú) hitelprogram esetében a hitelkérelmek befogadása 2020. november 5-től ideiglenesen szünetel. A „Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitel” (Budapesten és Pest megyében megvalósuló beruházások) című (VEKOP-5.2.1-17 kódszámú) hitelprogram esetében a kérelmek befogadása 2019. október 17-től ideiglenesen szünetel. Erről itt olvashat.
Az igénylés összege: Családi házak esetében minimum 500.000, maximum 10 millió Ft, társasházaknál lakásonként minimum 500.000, maximum 7 millió Ft. Az önrész mértéke: a projekt elszámolható költségének minimum 10%-a, a futamidő maximum 20 év.
A pályázatok kiírásai itt találhatóak meg.
Vissza nem térítendő támogatás cégeknek – GINOP- 4.1. 4-19 – lejárt a benyújtási határidő 2020. október 15-én
Ki pályázhat: KKV-k és egyéni vállalkozók, akik Pest megyén kívüli székhellyel rendelkeznek.
Mire lehet pályázni: 55%-os vissza nem térítendő támogatásra minimum 15 kW-os napelemes rendszerek kiépítéséhez.
Mikortól pályázható: 2019. november 11-től 2020. október 15-ig volt pályázható.
Az igénylés összege: maximum 100 millió Ft.
A pályázatról bővebben itt olvashat.
A jövőben várhatóan megnyílik néhány további napelem pályázat:
Napelemfarm pályázat – még nem írták ki
Ki pályázhat: vállalkozások.
Mire lehet majd pályázni: egy hektárnyi területen napelem-rendszer telepítésére. A napelemfarm kis teljesítményű erőművekből áll, legalább 600 db, legalább 300 MW összteljesítményt elérő naperőmű kiépítésével valósulhat meg. A pályázat jogszabályi alapja: A Kormány 2125/2017. (XII. 29.) Korm. határozata a magyarországi napelemes beruházások fejlesztéséhez szükséges intézkedésekről.
Mikortól pályázható: várhatóan a 2021-es év folyamán.
Az igénylés összege: a fejlesztés várható nettó költsége 100-160 millió Ft között lesz. Ez egy pályázat és egy hitelprogram lesz egyben, a részletek a későbbiekben várhatók.
Napelemes rendszerre szinte mindenkinek érdemes pályáznia, akár magánszemélyeknek akár vállalkozásoknak, hiszen környezettudatos és gondos tervezéssel jól megtérülő beruházásról van szó. Mint a fenti felsorolásból látható, napelem pályázatok sora segíti azokat, akik ebben a megújuló energiaforrásban gondolkoznak. Ez várhatóan a jövőben is így lesz, hiszen ez a tendencia egybeesik az Európai Unió klímavédelmi céljaival és az ezirányú magyar vállalásokkal, valamint a magyar kormány családokat támogató, otthonteremtési törekvéseivel.
A pályázat mellett az is fontos, hogy jó minőségű napelem-rendszert telepítsen, nálunk minden lényeges tartozékot megtalál.
Napjaink legelterjedtebb energiakorszerűsítési és költséghatékonysági lehetősége a megújuló energiaforrások használata. Magánszemélyeknek, családoknak vagy cégeknek egyaránt érdemes ma beruháznia napelemes rendszerekbe, hiszen olyan fejlett technológiáról van szó, amely környezettudatos és anyagilag is megtérül. A beruházás mellett szólnak a pályázatok, hitelek, finanszírozási módok, amelyek segítenek a napelemes rendszer kiépítésében, költséghatékony működésben és a minél gyorsabb megtérülésben.
Megéri. A pályázatok segítségével korszerű, olcsó és környezetbarát energiához juthatunk hozzá.
Több pályázat is indul, 2021. január 1-től az Otthonfelújítási támogatás. 2021. júliusától az ITM indít pályázatot, részletek 2021-ben. A Falusi CSOK egy részét is költhetjük napelemre.
Igen, magánszemélyek részére 2021-ben három pályázat indul, cégeknek is folyamatosan indítják a pályázati lehetőségeket.