• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

sisolar logo

Napelem rendszerek tervezése és kivitelezése

  • Rólunk
  • Napelem 1×1
  • Szolgáltatások
  • Termékek
  • Referenciák
  • Blog
  • Ajánlatkérés
Kezdőlap/Tudástár/Napelem tájolása: az optimálistól a kerülendőig
napelem tájolása

Napelem tájolása: az optimálistól a kerülendőig

Utoljára frissítve: 2022.03.09.

A napelem tájolása: mit jelent ez a fogalom? Milyen az ideális napelem tájolás? Van-e olyan tájolási adottság, amikor nem érdemes napelemet telepíteni? Mit lehet tenni, ha a tetőnk nem tisztán déli tájolású? Nézzük meg kicsit közelebbről, mit érdemes tudni a tájolásról!

napelem tájolása

Mit jelent a napelem tájolása? 

A tájolás alatt azt értjük, hogy a terület (háztető, garázstető vagy földterület), ahová telepíteni szeretnénk a napelemeket, milyen égtáj felé van tájolva. Sok szempontot kell figyelembe venni, amikor megtervezünk egy napelemes rendszert.

A telepítés előtt nem csak azt kell felmérni, hogy mekkora a villanyszámlánk és milyen további fejlsztéseket szeretnénk a jövőben (pl. elektromos fűtés, elektromos autó), hanem azt is meg kell vizsgálni, hogy mennyi napenergia éri majd a rendszert. A tájolás során nem mindegy, hogy az északi vagy a déli féltekén vagyunk, a dőlésszögnél pedig a szélességi fokok is számítanak- Figyelembe szokták venni a napsütéses órák számát és azt, hogy földrajzilag hol helyeszkedik el az ingatlan, és végül azt is, hogy a tetőfelületnek pontosan milyen a dőlésszöge, tájolása.

Természetesen nem lehet figyelmen kívül hagyni azt sem, ha egy fa lombja részlegesen kitakarja a Napot, szennyeződés éri a napelemet: levél hull rá, madárürülék pottyan rá, stb.

Miért fontos, hogy megfelelő legyen a napelem tájolása?

A megfelelő tájolással tudjuk csak elérni, hogy a napelemeket a napsütéses órák alatt optimálisan a legtöbb napsugárzás, napenergia érje. Minél optimálisabb a paneleket érő napenergia mennyisége, annál jobb lesz a teljesítmény.

Kép forrása: https://www.solarreviews.com/blog/best-direction-orientation-solar-panels

Mi az ideális napelem tájolás?

A napelemek teljesítményét elhelyezésük is befolyásolja. Főszabály szerint a Nap nyári pályájához viszonyított tájolásra és dőlésszögre kell odafigyelni. Ha az északi féltekén vagyunk, akkor az ideális tájolás a déli, ha azonban a déli féltekén szeretnénk napelemet telepíteni, akkor északra tájoljunk. Amikor a napelemeket tájoljuk, akkor nem az északi és déli mágneses pólusokhoz viszonyítunk, hanem a földrajzi értelemben vett égtájakhoz.

A napelem tájolás során érdemes az alábbi szempontokat figyelembe venni:

  • 30-40 fok közötti dőlésszög
  • déli irány tájolás (dél-kelet, dél-nyugat is megfelelő lehet)
  • a panelekre érkező beesési szög mindig 90 fok legyen.

A legjobb a déli irányú tájolás, ehhez képest a dél-keleti vagy dél-nyugati tájolásnál már 5%-kal kevesebb teljesítményt termelnek a napelemek, és ha nyugati vagy keleti tájolással dolgozunk, akár 15%-os veszteséggel is számolhatunk. Vagyis ha nincs tisztán déli tájolású tetőnk, akkor a dél-kelet, dél nyugati tájolással még nem annyira veszteséges az energiatermelés, hogy ne érné meg a napelemes rendszer telepítése.

Hogyan tájoljuk a napelemet lapostető esetében?  

Napelem tájolása lapostetőn: nagyon fontos, hogy ebben az esetben is vizsgáljuk meg a tető, illetve az épület teherbírását. A lapos tetőnél a tető anyagától függ, hogy alkalmas-e a napelem telepítésre vagy sem. Többnyire ahhoz, hogy hatékonyan súlyozhassák a napelemeket, komoly teherbírással kell rendelkeznie a lapostetőnek.

Mi az, amit el kell kerülni a napelem tájolása során? 

 Először is sokat jelent a megfelelő előzetes helyszíni felmérés, így a napelemes rendszer tervezője és kivitelezője a házunk adottságait figyelembe véve tud testre szabott napelemes technológiát javasolni. Van néhány eset, amikor a tető egyszerűen nem alkalmas a napelem telepítésére: ha a tető tájolása teljesen eltér északra a kelet-nyugati iránytól, akkor nem érdemes erőltetni.

Ilyenkor alternatív megoldás után lehet nézni, például a garázsra, egyéb épületre vagy a földre is telepíthetünk napelemet. Ezekben az esetekben viszont számoljunk a költség növekedésével, hiszen ahhoz, hogy az ideális helyre kerüljenek a panelek, elképzelhető, hogy további tartószerkezetet, alapépítményt kell telepítenünk.

Hogyan lehet optimalizálni a tájolást egy kevésbé jó irányban, dőlésszögben fekvő tető esetében? 

Több helyen olvashatunk arról, hogy miként optimalizáljuk a tájolást. Ez egy kicsit becsapós, valójában ilyenkor nem a tájolást “javítjuk”, hanem napelemek dőlésszögét optimalizáljuk a tető kevésbé ideális dőlésszögéhez képest. Vagyis a tájoláson sajnos csak úgy tudnánk változtatni, ha az egész épületet vagy a tetőszerkezetet fordítanánk el a megfelelő égtáj irányába.

Milyen egyéb megoldások vannak, ha nem ideális a tájolás? 

Ahogy fent is írtuk, a tájoláson nem lehet sokat javítani, régebben még lehetett beszélni tájolásra kevésbé érzékeny és tájolásra érzékeny napelem típusokról, de ma már a poli napelemek eltűnnek a piacról, így ezt nem érdemes túlragozni.

Nappal együtt mozgó tartószerkezet építése 

Amennyiben nem találunk napelem telepítésre alkalmas tetőszerkezetet, akkor lehetőség van a nappal együtt mozgó szerkezetek telepítésére is. Ezekben az esetekben viszont a költségek is emelkednek és nem csak a több tartó szerkezet miatt, hanem azért is, mert ezeknek a szerkezeteknek a karbantartása és esetleges meghibásodása is gyakoribb lehet. Továbbá, ami szintén lényeges szempont, hogy a mozgásukhoz energia szükséges, ami csökkenti a hasznot. Ettől függetlenül ez is megtérülhet megfelelő tervezés esetén.

Földre szerelhető napelemes rendszerek alkalmazása  

Ha nagyon rossz a tető tájolása, vagy rossz a tetőszerkezet, esetleg túlzottan tagolt a tető, akkor más irányba kell tervezni. Egy teljes tetőszerkezet felújítás elég költséges lehet, de jó hír, hogy akár a földre is telepíthetjük a napelemes rendszert.

Ha földre telepítenénk, akkor elég nagy telekre, udvarra lesz szükségünk, ha nem akarjuk, hogy az egész kertet elfoglalja a napelemes rendszer.

Van néhány szempont, amit figyelembe kell venni a földre telepített napelemes rendszer esetében:

  • értelemszerűen a földre telepítve is fontos a napelemek déli tájolása,
  • a tetőhöz hasonlóan tartsuk meg az optimális dőlésszöget, 35-45 fokot,
  • fontos, hogy ne legyenek külső árnyékforrások a napelemek körül, és egymásra se vessenek árnyékot a napelemek!
  • azzal is számolnunk kell, hogy erősebb, masszívabb tartószerkezetet kell építeni a földre, hiszen itt a szél ellen nem nyújt védelmet a tető.

A napelem tájolása a tervezés egyik legfontosabb lépése. Csak akkor lesz kellőképpen hatékony a napelem rendszer (és kifizetődő a beruházás), ha megfelelően tájoltuk a napelemeket. Vagyis a rendszer telepítésének előkészítésénél (és természetesen a kivitelezésnél is) fontos, hogy a lehető legjobb szakemberekkel dolgozzon. Vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy megtervezhessük az Ön számára legoptimálisabb napelem rendszert!

Kategória: Tudástár

Utoljára frissítve: 2022.03.09.

Ajánlatkérés

Primary Sidebar

AjánlatkérésNapelem Kalkulátor
Sisolar Kft
Sisolar Kft
22 Google értékelés alapján.
László Szelenczey
László Szelenczey
2021-05-04
Az elképzeléseimet maximálisan szem előtt tartva alakították ki a rendszert. A kommunikáció végig hatékony és teljes körű volt. Egy kérdésem sem maradt megválaszolatlanul. Munkájuk minden fázisát precízen és hatékonyan végzik.
Bak Tamás
Bak Tamás
2021-04-28
Nagyon rugalmasan és maximális hozzáértéssel építették ki a rendszert. Kiváló minőségben és a lehető legesztétikusabban dolgoznak. Mindenben a lehető legmagasabb szinten tájékoztattak és segítettek minket a bütokratikus ügyintézések során.
Olivér Pőcze
Olivér Pőcze
2021-04-14
Korrekt, pontos, megbízható.
Tamás Buderer
Tamás Buderer
2021-04-09
Hozzáértő, segítőkész, profi csapat. Több embert ismerek akik velük csináltatták meg a napelemes rendszert és mindenki elismeréssel beszélt róluk.
Balázs Károlyi
Balázs Károlyi
2021-03-30
Korrekt, professzionális hozzáállás. Pontos, segítőkész munkatársak.
Gábor Horváth
Gábor Horváth
2021-03-26
Precíz, pontos cég. A munka minősége kiváló, nagyon alapos, hozzáértő munkatársakkal.
József Nagy
József Nagy
2021-03-21
Maximálisan elégedett vagyok a Sisolar Kft. munkájával. A tervezéstől a kivitelezésig pontos és megbízható munkát végeztek. Rendkívül segítőkészek, a felmerülő problémákra gyors és határozott tájékoztatást tudnak adni. Precíz, igényes, lelkiismeretes, tiszta munkát végeznek. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki napelemes rendszert szeretne telepíteni.
Jakab Péter
Jakab Péter
2021-01-27
Korrekt, megbízható cég. Jó, minőségi kivitelezés.
Zoltán Farkas
Zoltán Farkas
2020-09-11
Örülünk, hogy a Sisolar-t választottuk napelemes rendszerünk kivitelezőjének. Precízen felmérték mire van szükségünk, minden kérdésünkre érthető választ kaptunk. Segítettek MFB hitel ügyintézésben. Minőségi eszközökkel dolgoznak, minőségi munkát végeznek, tiszta terepet hagynak maguk után.

Hírek, tippek és akciók

0% spam | 100% napelem

    Bármikor leiratkozhatsz

    Built with ConvertKit

    Legfrissebb hírek

    Mikor lesz elérhető a napelemes autó?

    Megéri napelem biztosítást kötni?

    Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?

    Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?

    Útmutató a napelemmel termelt áram visszaigényléséhez

    Hogyan kell házilag tisztítani egy napelemet?

    logo-footer
    • +36-70-269-7210
    • info@sisolar.hu

    Szolgáltatások

    • Napelem tervezés
    • Napelem kivitelezés
    • Szolgáltatói ügyintézés
    • Napelem mérés

    Blog

    • Mikor lesz elérhető a napelemes autó?
    • Megéri napelem biztosítást kötni?
    • Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?
    • Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?
    fronius solar-edge
    logo-footer

    Footer

    • 2020 © Sisolar Kft - Minden jog fenntartva
    • Impresszum
    • Adatkezelési tájékoztató
    • Cookie-süti tájékoztató