• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

sisolar logo

Napelem rendszerek tervezése és kivitelezése

  • Rólunk
  • Napelem 1×1
  • Szolgáltatások
  • Termékek
  • Referenciák
  • Blog
  • Ajánlatkérés
Kezdőlap/Tudástár/12 tény a napelem tetőcserépről
napelem tetőcserép

12 tény a napelem tetőcserépről

Utoljára frissítve: 2021.06.08.

A napelem tetőcserép, szolárcserép vagy napelemes tetőcserép első pillantásra tökéletes megoldásnak tűnik, de valamiért még nem terjedt el ez a technológia. Ebben a cikkben összeszedtünk tizenkét tudnivalót a napelem tetőcserépről.

napelem tetőcserép

Mi az a napelem tetőcserép vagy szolárcserép?

Ez egy olyan megoldás, ahol a napelemet beépítik, integrálják a tetőcserépbe. Ezzel két legyet ütünk egy csapásra, hiszen megújuló energiaforrással látjuk el az épületünket és védelmet biztosítunk a különböző időjárási elemekkel szemben. A tervezési szempontok nem térnek el jelentősen sem a villamossági, sem a tetőfedési szempontokat tekintve a hagyományos napelemes rendszerektől. A nagy paneles rendszerekhez hasonló alapelvek érvényesek a tájolásra és az árnyékolásra vonatkozóan és a rendszer többi része (pl. az inverterre vonatkozó előírások) is azonos a hagyományos napelemes rendszerekével. 

Milyen stílust kölcsönöz az épületnek?

Kétségtelen, hogy ez az egyik legstílusosabb megoldás, hiszen a tetőfedő rendszerünk egyúttal az áramtermelésért is felel, kívülről nem látszik más, csak a cserepek. Sőt, ezt a megoldást akár műemlékvédelem alatt álló épületek esetében is lehet alkalmazni. (Szerencsére a napelemeknél is találunk stílusos, esztétikailag is szép megoldásokat, elég ha az all-black vagy full black napelemekre gondolunk, ahol teljesen fekete az egész napelem, nem látszanak az alumínium részek.)

Hogy működik a két funkció egyben?

Ezek a cserepek egyszerre biztosítják a ház védelmét és energiaellátását, olyan módon, hogy még a piacon elérhető inroof megoldásoknál is homogénebb megjelenést biztosítanak az épületnek. Nem törik meg a tető szerkezete, egysége és egyben védelmi funkciója, nincs szükség olyan átvezetésekre, amelyek veszélyeztetnék a vízzáró tulajdonságot, ez különösen extrémebb időjárási viszonyok között lehet fontos. A napelem tetőcseréppel ráadásul jelentősen megnő a ház értéke, hiszen hosszú éveken keresztül megújuló energiával látjuk el a háztartásunkat.

Hol használható?

A napelem tetőcserepet elsősorban akkor érdemes alkalmazni, amikor új házat, új tetőt építünk. Természetesen megoldható korábban elkészült tető esetében is, ha a tetőfedés a rokoncseréppel történik és teljesíteni lehet a kiegészítő alkalmazástechnikai feltételeket (légrés, léctáv, előírt típusú tetőfóliák valamelyike).

A napelemes rendszerekhez hasonlóan olyan tető esetében érdemes alkalmazni, amelyek déli tájolásúak és a hajlásszögük 35 fok (5-10 fokos eltérés még nem okoz jelentős kiesést).

Milyen technológiát kell alkalmazni a telepítés során?

A tetőfedés során a léctávolságra kell ügyelni, hogy a napelem cserép ne takarjon rá a következő sorban lévő cellákra. A szokásosnál valamivel nagyobb átszellőztetett légrésre van szükség, és olyan tetőfóliára, aminek az élettartama magasabb az elterjedten használt háromrétegű PP tetőfóliáknál. A villamos terv alapján kell egymással összekötni a cserepeket szabványos MC4 kábelekkel a cserép háta mögötti, megnövelt keresztmetszetű légrésben. Egy stringre minimum 120 db, legfeljebb 330 db modul telepíthető.

Hány cseréppel lehet kiváltani a hagyományos napelemeket?

Vegyünk egy átlagos családi házat, amelyet 5,8 kWp méretű napelemes rendszerrel szolgálunk ki. A napelemes tetőcserépegységek 15 Wp névleges teljesítményűek, a léctávolságtól függően 10,75–11,90 db/m2 anyagszükséglettel készíthetők el, ebből következik, hogy kb. 6 m2-nyi felület szükséges 1 kWp-nyi teljesítményhez, vagyis nagyjából 35 m2-nyi napelemes tetőcserépre lesz szükségünk.

Mennyibe kerül? Hogyan lehet állami támogatást igénybe venni?

A napelem tetőcserép ára jelentősen magasabb a hagyományos napelemes rendszerénél. Hozzávetőleg egy 5 kWp-es rendszer költsége például a Tesla által ajánlott Tesla Powerwall komplex rendszerével megközelítőleg 7 millió forintba kerül. Természetesen megoldható olcsóbban is, nagyjából 4-4,5 millió forintból ki tudjuk hozni más gyártó termékeivel. Ehhez képest egy 4 kWp-os napelemes rendszert 1,6-1,8 millió forintból, egy 8 kWp-os rendszert pedig 3 millióból ki tudunk hozni. Láthatjuk, hogy a napelemes tetőcserép ár-érték arányban még nem tudja felvenni a versenyt a széles körben elterjedt napelemes rendszerekkel.

A 2021. január 1-től 2022. december 31-ig visszaigényelhető otthonfelújítási támogatás egyik legvitatottabb pontja szerint a munkadíj és az anyagköltség együttesen nem haladhatja meg a bruttó 450 000 Ft/kWp összeget a szolár rendszerek telepítése során. Ezt a szabályt 2021. április 21-i módosították, „a tetősíkba integrált, napenergia-hasznosítást biztosító héjazat” esetében (ez volna a napelem tetőcserép), nincs megkötés a fajlagos költségekre vonatkozóan. Vagyis igénybe vehetjük a támogatást, ha a szolárcserép mellett döntünk.

Mennyire gyors, egyszerű a napelem tetőcserép kivitelezése?

Amennyiben a tetőcserepünk mérete megfelel a napelem tetőcserép szabványának, akkor gyorsan, egyszerűen, különösebb átalakítási munkálatok nélkül meg lehet oldani a cserét.

Ha új tető készül, akkor először azon a szakaszon kell kivitelezni a tetőfedést, ahol nem lesz napelemes cserép. Amikor ez kész van, jöhet a napelemes tetőcserepek telepítése. Ennél a munkafolyamatnál a tetőfedők és a napelemes szakemberek egyszerre vannak jelen. Ha megfelelően előkészítettük a terepet, akkor egy átlagos méretű rendszert akár egy nap alatt lehet telepíteni.

Milyen a hatásfoka?

A napelem cserép kevésbé hatékony, mint a hagyományos napelem. A prémium napelemek akár 20-23 %-os hatékonyságához képest alacsonyabb a hatásfoka. Ráadásul könnyebben fölmelegszik, hiszen nem járja át a levegő, mint a hagyományos napelemet, és azt már tudjuk, hogy minél melegebb a napelem, annál kevésbé hatékony. A hagyományos rendszer esetében a napelemek nem közvetlenül a cserepeken fekszenek, van közöttük egy 10-15 centis rés, amit átjár a levegő és természetes módon hűti a napelemeket.

Mekkora a választék?

Ez is a napelem cserép hátrányai közé tarozik: nagyon kicsi a választék, kevés a forgalmazó, és kevéssé kompatibilisek egymással a rendszerek.

Mennyire optimalizálható?

Egy újabb hátrány a hagyományos napelemes rendszerhez képest, hogy a napelem cserepeknél nincsenek mikroinverterek, nincs SMART-rendszer, vagyis nem lehet optimalizálni.

Tényleg magyar találmányról van szó?

2010-ben kapott szárnyra a hír, hogy egy magyar feltaláló kifejlesztette a szolárcserepet vagy napelem cserepet. Már abban az időben is a világ több pontján gyártottak hasonló elven működő napelem cserepeket. Sőt, a 2010-es években a világmegváltó szándékkal kifejleszett technológiákkal elhíresült Elon Musk féle Tesla is piacra dobott egy napelemes cserepekkel kialakított teljes rendszert.

A tizenkét szempont alapján is láthatjuk, hogy a hagyományos napelemmel egyelőre sem árban, sem hatékonyságban, sem praktikus szempontokból nem veszi fel a versenyt a szolárcserép. Az egyetlen terület, ahol verhetetlen, a stílus. Abban az esetben érdemes tehát alkalmazni ezt a technológiát, ha különösen fontos számunkra az esztétikai elvárás, például műemlék besorolású épületeknél.

Ha napelemes rendszerre van szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot!

Kategória: Tudástár

Utoljára frissítve: 2021.06.08.

Ajánlatkérés

Primary Sidebar

AjánlatkérésNapelem Kalkulátor
Sisolar Kft
Sisolar Kft
22 Google értékelés
Írj véleményt
László Szelenczey
László Szelenczey
2021-05-04
Az elképzeléseimet maximálisan szem előtt tartva alakították ki a rendszert. A kommunikáció végig hatékony és teljes körű volt. Egy kérdésem sem maradt megválaszolatlanul. Munkájuk minden fázisát precízen és hatékonyan végzik.
Bak Tamás
Bak Tamás
2021-04-28
Nagyon rugalmasan és maximális hozzáértéssel építették ki a rendszert. Kiváló minőségben és a lehető legesztétikusabban dolgoznak. Mindenben a lehető legmagasabb szinten tájékoztattak és segítettek minket a bütokratikus ügyintézések során.
Olivér Pőcze
Olivér Pőcze
2021-04-14
Korrekt, pontos, megbízható.
Tamás Buderer
Tamás Buderer
2021-04-09
Hozzáértő, segítőkész, profi csapat. Több embert ismerek akik velük csináltatták meg a napelemes rendszert és mindenki elismeréssel beszélt róluk.
Balázs Károlyi
Balázs Károlyi
2021-03-30
Korrekt, professzionális hozzáállás. Pontos, segítőkész munkatársak.
Gábor Horváth
Gábor Horváth
2021-03-26
Precíz, pontos cég. A munka minősége kiváló, nagyon alapos, hozzáértő munkatársakkal.
József Nagy
József Nagy
2021-03-21
Maximálisan elégedett vagyok a Sisolar Kft. munkájával. A tervezéstől a kivitelezésig pontos és megbízható munkát végeztek. Rendkívül segítőkészek, a felmerülő problémákra gyors és határozott tájékoztatást tudnak adni. Precíz, igényes, lelkiismeretes, tiszta munkát végeznek. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki napelemes rendszert szeretne telepíteni.
Jakab Péter
Jakab Péter
2021-01-27
Korrekt, megbízható cég. Jó, minőségi kivitelezés.
Zoltán Farkas
Zoltán Farkas
2020-09-11
Örülünk, hogy a Sisolar-t választottuk napelemes rendszerünk kivitelezőjének. Precízen felmérték mire van szükségünk, minden kérdésünkre érthető választ kaptunk. Segítettek MFB hitel ügyintézésben. Minőségi eszközökkel dolgoznak, minőségi munkát végeznek, tiszta terepet hagynak maguk után.
Több betöltése

Hírek, tippek és akciók

0% spam | 100% napelem

    Bármikor leiratkozhatsz

    Built with ConvertKit
    Dun & Bradstreet tanusitvany

    Legfrissebb hírek

    Mikor lesz elérhető a napelemes autó?

    Megéri napelem biztosítást kötni?

    Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?

    Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?

    Útmutató a napelemmel termelt áram visszaigényléséhez

    Hogyan kell házilag tisztítani egy napelemet?

    logo-footer
    • +36-70-269-7210
    • info@sisolar.hu

    Szolgáltatások

    • Napelem tervezés
    • Napelem kivitelezés
    • Szolgáltatói ügyintézés
    • Napelem mérés

    Blog

    • Mikor lesz elérhető a napelemes autó?
    • Megéri napelem biztosítást kötni?
    • Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?
    • Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?
    fronius solar-edge Dun & Bradstreet tanusitvany
    logo-footer

    Footer

    • 2020 © Sisolar Kft - Minden jog fenntartva
    • Impresszum
    • Adatkezelési tájékoztató
    • Cookie-süti tájékoztató