Napelem tisztítása: kell ezzel foglalkozunk? Milyen károkat okozhatunk azzal, ha rosszul tisztítjuk a napelemet? Milyen esetben érdemes mégis belevágni? Nézzük meg, hogy mit kell tudnunk a napelem tisztításáról! Ha még nincs napelemes rendszere, vagy bővítené, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Napelem tisztítása: érdemes ezzel foglalkozni?
Először nézzük a lakossági szintet. Ahol többé-kevésbé rendszeresen esik az eső (például Magyarországon), ott nem érdemes a napelem tisztításával túl sokat foglalkozni. Vagyis az a por, ami a panelekre rakódik, a következő esővel távozik is a napelemről. (Kivéve, ha az esőben jóféle sivatagi homok is érkezik a kocsinkra, tetőnkre vagy épp a napelemre.) Természetesen okoz némi termelési kiesést, ha poros a napelem, ám nem lesz több, mint az a költség, amit a szakszerű tisztíttatásra költenénk.
A magyar éghajlati viszonyok között ritkán fordul elő olyan időszak, hogy hónapokig ne hullna csapadék az égből. Ha makacsabb szennyeződés kerül a panelekre (pl. madárürülék, valamilyen növény terméséből származó ragacs stb.), amit nem mos le az eső, akkor érdemes egy szakszerű napelemtisztítással foglalkozó céget megbízni a takarítással.
Más a helyzet az ipari méretű napelemes rendszerrel, ahol arányaiban sokat számít az a kiesés, amit a por okoz. Vagyis a nagyobb napelemparkoknál már megéri a rendszeres tisztíttatás vagy a tisztítóeszközök beszerzése.
Nehéz pontosan megmérni a szennyeződés okozta hatásfokromlást, azt lehet tudni, hogy a szennyeződés a harmadik legfontosabb természeti hatás, ami a napelemet érheti. Csak a besugárzás és a hőmérséklet előzi meg. Míg ezeket könnyű megmérni
besugárzásmérő és hőmérsékletmérő segítségével, amelyek könnyen és olcsón beszerezhetők, addig a szennyeződésmérésre még nincsenek általánosan alkalmazható, megfizethető mérőeszközök. Tanulmányok során a szennyeződések összetételét valamint vastagságát mérték meg a kutatók, ám ipari környezetben mindkét módszer nehezen kivitelezhető, és igen drága. Vastagságmérőknél a porszemek nagyságrendjébe eső méreteket is kezelni tudó
mérőberendezések szignifikánsan drágábbak, mint a legtöbb helyen használt, néhány tízezer forintos lézeres távolságmérő.
Napelem tisztítása: hogyan ne fogjunk hozzá?
Létezik néhány módszer, amit egyáltalán nem ajánlunk, ha tisztításra kerülne a sor. Először is ne álljunk neki a tisztításnak nappal, meleg időben, mert a felforrósodott panelek az alacsonyabb hőmérsékelűt vízzel találkozva akár meg is repedhetnek. Ne álljunk rá a napelemre tisztítás közben, mert az károkat okoz a panelben. Tiltólistán van a magasnyomású tisztító és a maró hatású szerek használata, nem szabad szárazon pucolni és kerüljük a kemény vizes tisztítást is, mert a vízben található ásványi anyagok megtapadnak a napelemen és bár a port eltávolítottuk, az apró szemcsék újfent termelési kiesést okoznak.
Milyen károkat okozhatunk, ha rosszul tisztítjuk a napelemet?
Ahogy fent is írtuk, a szakszerűtlen tisztítással csak azt érjük el, hogy megreped, karcolódik a napelem vagy olyan új réteg rakódik rá, ami fölöslegessé tette a tisztítást.
Milyen esetekben érdemes mégis tisztítani a napelemet?
Ha olyan szennyeződés került a napelemre, amit nem mos le az eső (rendszerint madárürülék vagy makacsabb por), és emiatt jelentős visszaesés mutatkozik az áramtermelésben, akkor érdemes a napelem tisztítás mellett dönteni. A másik szempont a napelemrendszer méretéről függ. Akkor éri meg a tisztítás, ha akkora a rendszerünk, hogy a szennyeződés komoly kiesést okoz és ezt szakszerű tisztítással tudjuk orvosolni. Ebben az esetben megvásárolhatjuk a szükséges eszközöket vagy még jobb, ha megbízunk egy erre szakosodott céget.
Mit csináljunk ha hó fedi a napelemet?
Hagyjuk rajta, majd lecsúszik, leolvad. A tető és a napelem szöge is úgy van kialakítva, hogy lecsusszanjon róla a hó.
Ha nem vagyunk profik, nem érdemes a tetőn mászkálni, főleg havas, jeges időben. A tetőn való egyensúlyozás balesetveszélyes és ha hópucolás közben véletlenül a napelemre taposunk, akkor még az is tönkre mehet.
Miért érdemes szakemberre bízni a tisztítást?
A fentiekből kiderülhet, hogy milyen könnyen el lehet szúrni a napelem tisztítást, ráadásul még balesetveszélyes is. A szakemberek a megfelelő eszközökkel, tisztítószerekkel, desztillált vízzel tudják elvégezni a napelem tiszítását. Ha városban, faluban élünk, akkor 1-2 évente érdemes kihívni a szakembert, ha viszont a település szélén, vagy porosabb, mezőgazdasági terület mellett van a házunk (és a napelemünk), akkor ennél rendszeresebben is tisztíttathatunk.
Hogyan tisztítsuk a napelemet, ha mégis házilag fognánk hozzá?
Ha mindennek ellenére mégis házliag fogunk hozzá a pucoláshoz, akkor előtte egyeztessünk a napelemet forgalmazó céggel, hogy ők milyen eszközöket, tisztítószereket javasolnak hozzá. Kerüljük a csapvíz használatát, vegyünk hozzá desztillált vizet, vagy deszilláljunk otthoni körülmények között. Nem mindegy, hogy mennyire tagolt, meredeke a tető. Csak olyan tető esetében érdemes házilag hozzálátni a takarításhoz, amelyiknek nem meredek a dőlésszöge. Létezik néhány csináld magad (DIY) videó, amin bemutatják a napelemtisztítás csínját-bínját, mi azt javasoljuk, hogy csak érdekességként nézegessük ezeket a videókat, és ne próbáljuk meg otthon kivitelezni a napelem tisztítását.