A napelemmel termelt áram átvételi ára fontos információ azoknak, akik napelemes rendszert telepítenek otthonukba, hiszen a többlettermelést ezen az áron fogja tőlünk megvenni a szolgáltató. Az elmúlt időszakban sok minden változott az ügyben, hogy milyen módszerekkel számolják el a többlettermelést. A hagyományos szaldó elszámolásról és a jelenleg formálódó ún. bruttó elszámolásról is írunk és azt is megmutatjuk, hogyan tudjuk visszaigényelni a többlettermelést.
Mit jelent a napelemmel termelt áram átvételi ára?
Amikor egy napelemes rendszert tervezünk, igyekszünk úgy számolni, hogy a háztartás aktuális igényeit kielégítsük, illetve hogy a jövőbeli bővítéseket (pl. fűtéskorszerűsítés, klíma, elektromos autó) is kiszolgálja a rendszer. A legtöbb esetben nagyobb a rendszerünk, mint amennyi áramot valójában elhasználunk, az éves mérőóra leolvasásánál kiderülhet, hogy több villamosenergiát termeltünk a hálózatba, mint amennyit elfogyasztottunk. Ebben az esetben ezt a többlet energiát a szolgáltatótól visszaigényelhetjük.
Vannak, akik nem foglalkoznak a visszatáplálással, mert szerintük nem lehet olyan sok pénzt kapni érte, de ha már kereshetünk azon, hogy többletenergiát termeltünk, érdemes utánamenni.
Ehhez szükség van arra, hogy az elektromos hálózat ki legyen építve az adott ingatlannál, továbbá kell egy kétirányú mérőóra is, amely kimutatja, hogy mennyi áramot termeltünk be a hálózatba, illetve mennyit fogyasztottunk onnan. Ezek természetesen a napelemes rendszer működésének a feltételei is.
Nullszaldóig, vagyis addig, amíg a vételezett villamosenergia megegyezik a betáplált energiával, a szolgáltató az energiadíjjal és a rendszerhasználati díjak összegével számolja el a megtermelt energiát. Vagyis annyiért veszi meg tőlünk, amennyiért eladta. A többlettermelés esetében csak az energiadíjjal számolunk, vagyis annyi pénzt kapunk vissza, amennyi energiát többletben termelt a rendszerünk. Fontos információ lehet, hogy ha utána szeretnénk olvasni ennek a kérdésnek, a napelemes rendszerünkre úgy hivatkoznak, mint Háztartási méretű kiserőművekre (vagy HMKE).
Mi a különbség a szaldó és a bruttó elszámolás között?
A szaldó elszámolással éves szinten számolunk el a szolgáltatóval. Vagyis a villanyóra méri, hogy mennyi villamosenergiát vételeztünk a hálózatból és mennyit tápláltunk be a hálózatba egy év alatt, azaz mennyi az egyenleg, másnéven szaldó. Egy évre vetítve, ha ugyanannyi a termelés, mint a fogyasztás, akkor 0 Ft villanyszámlát fizetünk. Itt fontos megjegyezni, hogy ezen vizsgált időszakra nézve (azaz egy évre) a háztartás villamos energia fogyasztását úgy számolhatjuk ki, hogy az inverterből kialvasott termelési értékből kivonjuk a hálózatba betáplált villamos energia értékét és ehhez hozzáadjuk a hálózatból vételezett villamos energiát (háztartás kWh fogyasztása = napelemes rendszer termelése – 2.8.0-án kijelzett érték + 1.8.0-án kijelzett érték).
A „bruttó” csak egy elterjedt kifejezés de nem megalapozott, nem tudjuk még pontosan, hogy milyen néven fog futni ez az elszámolási rendszer.
- A házilag megtermelt és közcélú hálózatba visszatáplált villamos energiát a hálózati szolgálattó teljes egészében vásárolja meg az aktuális piaci – tehát az aktuális bruttó hatósági áron.
- Az elszámolás havi „átalánydíj” alapján és éves egyszeri leolvasással történjen.
- Az éves elszámolás alapján a keletkezett jövedelem után SZJA-t fizet a termelő.
- Az adó alapból teljes egészében kerüljön elszámolásra a beruházási költség amortizált mértékben.
Ahogy azt korábban is jeleztük, amint az Innovációs és Technológiai Minisztérium bejelenti a bruttó elszámolás részleteit, mi is frissítjük a cikket.
Mit jelent az időszak szerinti térítési kategória?
A napelem által termelt energiamennyiség nem oszlik el egyenletesen sem az év, sem a nap folyamán. Az talán mindenki számára világos, hogy a napelemmel csak akkor termelünk elektromos áramot, ha napenergia éri. Viszont a téli időszakban jóval rövidebbek a nappalok, vagyis ilyenkor kevesebb napsütés éri a rendszerünket. Több módszer is van arra, hogy a többletként megtermelt energiából profitáljunk. Megkülönböztetnek továbbá csúcsidőszakot és völgyidőszakot
A szigetüzemű napelemes rendszereknél akkumulátorokban tárolják a többletet.
A másik lehetőség a visszatáplálás. Amikor a többlet a szolgáltatónál köt ki, majd amikor nekünk szükségünk lesz rá (kevesebb áramot termel a napelemes rendszerünk), akkor visszavételezzük onnan. Ma már létezik a két többletfelhasználási módszer kombinációja, vagyis a hálózatra kötött napelemes rendszert kiegészítjük egy akkumulátorral. Ebben az esetben ha már feltöltödtek az akkumulátoraink, a szolgáltató hálózatába termeljük be a többletenergiát este pedig a hálózat helyett az akkumulátorokból fogyasztunk, hogy az önfogyasztásunk a lehető legnagyobb legyen. a különböző időszakokban alkalmazandó árakat tartalmazó táblázatok a MEKH (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal) honlapjáról tölthetjük le.
Akkor végül hogy alakul a napelemmel termelt áram átvételi ára?
Az elszámoláshoz szükséges tudnunk az aktuális tarifákat. Az energiadíjat kell nézni, hiszen a rendszerhasználati díjért nem kérhetünk pénzt a szolgáltatótól. Azt is tudni kell, hogy az MVM-en belül az ELMŰhöz vagy az MVM Émász Áramhálózati Kft.-hez tartozunk. Az elszámoló számla 3. oldalán, az Elosztói engedélyes mezőben találjuk ezt az információt.
Hogyan igényeljük vissza a többlet termelést?
A többlet termelést alapvetően egyszerűen vissza tudjuk igényelni.
Elszámolás menete magánszemélyek esetén
Ha lakossági ügyfelek vagyunk, akkor a rendszerünk által megtermelt, ám el nem fogyasztott többletenergiáról nem kell számlát kiállítanunk. Az E.ON oldalán található „Nyilatkozat és kifizetési kérelem” elnevezésű nyomtatványt kell letöltenünk. Elég, ha kitöltjük a „Nyilatkozat és kifizetési kérelmet” és az „Adóelőleg nyilatkozat költségekről” nyomtatványokat. A kitöltött papírokat pedig elküldjük az elszámoló számla másolatát megküldeni a szolgáltatónak vagyis a területi áramszolgáltatónak.
Elszámolás menete vállalkozások esetén
Ha vállalkozóként, gazdasági társaságként szeretnénk, hogy visszatérítsék nekünk a többletenergiát, akkor számlát kell kiállítanunk. Viszont ez után adóznunk is kell! A betermelt többletenergia kifizetésére vonatkozó számlát a helyi szolgáltató az általa elkészített elszámoló számla kiállítását követően két évig tud elfogadni, ezután az elszámolásra irányuló igény elévül.
Mivel a nem lakossági villamos energia díja jelentősen eltérhet, a napelemes rendszer megtérülési ideje is változhat. Mind a két esetben egyeztessen velünk, mielőtt döntene! A napelemes rendszerek telepítésére időről időre kiírnak pályázatokat külön a vállalkozások és külön a magánszemélyek részére.