Mi az a szaldó elszámolás? Mit jelent a szaldó elszámolás, hogyan működik és mikor alkalmazza a Szolgáltató? Összefoglaljuk, amit tudni kell a szaldó elszámolásról minden leendő napelemes rendszer tulajdonosnak.
Napelemes rendszer telepítése után a rendszert készre jelentjük az Áramszolgáltatónak, ezután ők a mérőórát kicserélik (vagy átprogramozzák) egy oda-vissza mérő órára (ad-vesz mérőórára). Így lehet mérni, hogy a napelemes rendszer által termelt villamos energiából mennyit táplálunk vissza a hálózatba.
Mit jelent a szaldó elszámolás?
A szaldó egy olasz eredetű (saldo) szó, ami azt jelenti, hogy „egyenleg”. Könyvelésben használják többet ezt a szót, amikor például a pénztári kiadás és bevétel közötti különbségről beszélnek.
A napelemes rendszer elszámolásakor is hasonló a helyzet. Az oda-vissza mérő órát évente egyszer leolvassák és megnézik mennyi volt a hálózatba táplált és a hálózatból vételezett villamos energia és egyenleget vonnak.
Hogyan történik a szaldó elszámolás?
A napelemes rendszer beüzemelése után (pontosabban a mérőóra cserével) az elszámolás megváltozik, azaz szaldó lesz. Onnantól kezdve évente egyszer olvassák le az órát és nézik meg az egyenleget, nincs többé havi (vagy negyedéves) számla. A leolvasás után kiküldik az elszámolást, amin rajta van, hogy mennyi volt a vételezett villamos energia és mennyi volt a betáplált. Ha többet termeltünk egy év alatt, mint amennyit fogyasztott a ház ugyanazon időszak alatt, akkor azt a többletet az Áramszolgáltató visszafizeti. Ha többet fogyasztottunk, mint amennyit termelt a napelemes rendszer, akkor a különbözetet be kell fizetnünk. Ezután újra indul az év a következő leolvasásig, amikor is ismét elszámolás van. Fontos, hogy a többlet termelést nem vihetjük át a következő időszakba. De a kifizetését az elszámoló számla alapján kérhetjük később is, de mindenképpen 2 éven belül tegyük ezt meg, mert utána elvész.
Akkor táplál a napelemes rendszer villamos energiát a hálózatba, ha a pillanatnyi termelés több, mint amit a ház éppen elfogyaszt. Amikor kevesebb a termelés, mint amit a ház fogyaszt, pl este, vagy télen, akkor a hálózatból veszi fel a ház a szükséges villamos energiát.
Miért jó a szaldó elszámolás?
Azért nagyon jó dolog, mert az elszámolás éves szinten történik. A villamos hálózatot úgymond, mint egy tárolót használhatjuk. Télen rövidek a nappalok és kevés a napsütés, viszont általában több a villamos energia fogyasztás, ilyenkor inkább a hálózatból vételezünk. Nyáron ez fordítva van, több a termelés, mint a fogyasztás, ezért nagy részét betápláljuk a hálózatba. Viszont nyugodtak lehetünk, mert a termelés és a fogyasztás egy év alatt kiegyenlíti egymást.
Megéri többet termelni?
Ezt mindenki döntse el saját maga! Segítséget azért adunk: 2020-ban 1 kWh áramért átlagosan ~38 Ft-ot fizettünk lakossági felhasználóként. Túltermelés esetén a Szolgáltató csak az áram díját fizeti vissza, azaz 13-15 Ft-ot ad 1 kWh villamos energiáért.
Meddig lesz szaldó elszámolás?
Az uniós szabályozással összhangban 2024.01.01. után beüzemelt napelemes rendszerekre már nem vonatkozik a szaldó elszámolás.
A 2023.12.31-ig telepített napelemes rendszerekre, pontosabban a 2023.12.31.-ig megkötött hálózathasználati szerződéssel rendelkező, vissza nem térítendő támogatásban nem részesülő, napelemes rendszerek esetén a jelenleg hatályos elszámolási szabályok (szaldóelszámolás) változatlanok maradnak.
Fontos: ha a napelemes rendszer 2024 előtti, de az invertert 2024 után nagyobbra szeretnénk cserélni, ahhoz új engedélyek és új hálózathasználati szerződés kell, azaz ilyen esetben elveszítjük a szaldó elszámolást!
Frissítés! 2020.01.01.: Az 50%-os otthonfelújítási támogatás igénybevétele esetén kizárólag akkor maradhat a szaldó elszámolás, ha a napelemes rendszer legkésőbb 2021 júniusban elkészül és a módosított hálózathasználati szerződést is megkapjuk!
Ne várjon sokáig! A napelemes rendszer az egyik legjobb befektetés, főleg ha kedvező szaldó elszámolással működik. Kérjen árajánlatot mielőbb és nullázza le a villanyszámláját!