A 10 kW napelem rendszer ára több tényezőtől is függ. Nem mindegy, hogy milyen típusú, márkájú napelemet, invertert, kiegészítőt vásárolunk. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk, hogy milyen esetben van szükségünk 10 kW napelem rendszerre, mekkora terület kell hozzá, milyen inverterrel érdemes szerelni egy ilyen rendszert és arra is választ kapunk, hogy megközelítőleg mennyibe kerülnek ezek a rendszerek.
Mikor van szükség 10 kW napelem rendszerre?
A napelem rendszer mérete több tényezőtől is függ. Alapvetően azt kell megvizsgálnunk, hogy mennyi enerigára van szükségünk, illetve hogy a jövőben mekkora bővítést tervezünk. Ahogy írtuk, a fűtés korszerűsítés jövője a napelem alapú elektromos fűtés, elképzelhető, hogy pár év múlva átállunk a gázcirkóról a napelem alapú elektromos fűtésre vagy az elektromos autónkat töltenénk fel napelem segítségével.
Ha okosan tervezünk, sokat spórolhatunk, mielőtt leadná a rendelését, vegye fel velünk a kapcsolatot! Biztos, hogy megtaláljuk a közös nevezőt az általunk forgalmazott napelemek, inverterek és az ön jelenlegi vagy jövőbeli energiaigénye között.
Először érdemes megvizsgálni, hogy mekkora a villanyszámlánk. Amennyiben 40 ezer forint körül fizetünk havonta a villanyért, akkor jó eséllyel szükségünk lesz egy 10 kW napelem rendszerre. Ekkora villamosenergia felhasználás esetén már több, manapság még nem átlagos, fogyasztó is lehet a háztartásban. Valószínűleg a fűtés részben, vagy egészben szintén villamos energia felhasználással történik, lehet hogy van egy jakuzzi/szauna, vagy hibrid/tisztán elektromos autó is.
Éves szinten a villamosenergia fogyasztás eléri a 10-11 ezer kWh-t. Mielőtt döntünk egyik vagy másik napelem-rendszer mellett, azt is érdemes megfontolni, hogy a jövőben milyen eszközöket szeretnénk üzemeltetni a napelemről. Például az alternatív fűtés technológiák esetében egyre inkább az elektromos fűtés irányába haladunk. Az egyre hatékonyabb napelem-rendszereknek köszönhetően a jövőben nélkülözhetetlen szerepe lesz a napenergiának a komfortos, környezetbarát és költséghatékony alternatív fűtés kialakításában.
Ahogy több helyen felhívtuk rá a figyelmet, a megtérülési idő sok mindentől függ, szaldó elszámolással megközelítőleg 7-9 év egy ilyen rendszer megtérülése. Az uniós szabályozással összhangban a 2024.01.01. után beüzemelt napelemes rendszerekre már nem vonatkozik a szaldó elszámolás, ebben az esetben a bruttó elszámolás lesz érvényes. A bruttó elszámolás azt jelenti, hogy a szolgáltató más áron fogja megvásárolni tőlünk a többlet termelést, mint amennyiért mi vennénk meg tőlük. Mivel a bruttó elszámolási rendszerről még nincsenek gyakorlati tapasztalataink, nem írunk pontos megtérülési időt sem.
Mekkora területre van szükség a rendszer telepítéséhez?
Hogy pontosan mekkora területre van szükségünk, az attól is függ, hogy mekkora teljesítményű napelemmel szeretnénk megoldani a háztartásunk elektromos ellátását. A napelemek sztenderd panelmérete ~1,8 * 1 méter (egész pontosan 1052 mm * 1776 mm * 35 mm), területe nagyából 1,8 m2, súlya megközelítőleg 18 kg-20 kg panelenként. Az elmúlt években a folyamatos technológiai fejlesztéseknek köszönhetően megjelentek a nagyobb méretű és nagyobb teljesítményre képes panelek. A legnagyobbak jellemzően 2,2 x 1,1 méter körül vannak tömegük pedig a 30 kg-ot is elérik.
Ha sztenderd napelemekkel számolunk, akkor a fent vázolt napelemrendszert egy 44-48 m2-es területen tudjuk elhelyezni. A napelemeket nem csak tetőre telepíthetjük! Hanem gyakorlatilag bárhova, így föld felszínére épített, vagy épp vízen lebegő tartószerkezetekre egyaránt telepíthetőek. Terjedőben vannak a homlokzati panelek, amelyek ráadásul az épület dekorativitását is fokozzák, valamint a terasz- vagy épp kocsibeálló fedések is, amelyek lehetővé teszik a különösen hatékony kétoldalú napelemek használatát is.
Egy 10 kW napelem rendszer panelei megközelítőleg ekkora területet foglalnak el:
Milyen inverterre van szükség a rendszerhez?
Aki napelemrendszerben gondolkozik, gyakran csak a paneleket képzeli maga elé, pedig a rendszer lelke az inverter, ami automatikusan működik, folyamatosan üzemkész állapotban felügyeli és vezérli a napelemek feszültségét és a rendszer működését, de hálózathoz csatlakozó rendszer esetében a közüzemi hálózat feszültségét és frekvenciáját is.
Amint kellő mértékű sugárzás éri a napelemeket és kellő feszültség indukálódik bennük, az inverter a szükséges feszültségű, frekvenciájú és jelalakú váltóárammá alakítja a napelemek felől érkező egyenáramot, majd továbbítja azt az épület elektromos hálózata és/vagy a közüzemi hálózat felé. Utóbbi esetben az inverter szinkronizálja is a közüzemi hálózattal az abba betáplált a villamos áramot, így biztosítva, hogy a hálózati és az abba általunk betáplált áram megegyező fázishelyzetű, feszültségű, frekvenciájú és jelalakú legyen (Magyarországon ez 230 Volt feszültséget, 50 Herz-es frekvenciát és szinuszos jelalakot jelent).
Eközben az inverter folyamatosan gyűjti és tárolja a termelési adatokat. Nem csupán megjeleníti őket kijelzőjén, de ezek akár ki is nyerhetőek belőle – beépített hálózati vagy wifi kapcsolat esetén akár távolról, okos eszközök használatával is. Ez különösen akkor praktikus, ha az inverter nehezebben megközelíthető helyen van felszerelve, például a tetőn vagy zárt padlástérben. Távkapcsolat megléte esetén az inverter a rendszer felett távfelügyeleti lehetőséget is biztosít.
Mielőtt kiválasztanánk a hőn vágyott invertert, érdemes újra végiggondolni, hogy pontosan mekkora rendszert szeretnénk kialakítani. A pontos meghatározáshoz természetesen alaposan fel kell mérni a lehetőségeket. Ha megnézzük ezt a kimutatást 2021 legjobb invertereiről, láthatjuk, hogy a Fronius Symo-val nem lövünk mellé.
Mennyibe kerül egy 10 kW napelem rendszer?
A 10 kW napelem rendszer ára. Megközelítőleg 3,5-4 millió forintból jön ki egy ekkora rendszer tokkal-vonóval. A Sisolar kínálatában egy 10 kW napelem rendszert a következő módon kell elképzelni:
- 26 db 385 Wp JA Solar vagy QCells napelem
- Fronius Symo Symo 10.0-3-M Wlan inverter
- rozsdamentes acél és alumínium tartószerkezet
- a rendszer várható éves termelése 12.000 kWh lesz és éves szinten 456.000 forintot takaríthatunk meg vele.
Mennyibe kerül egy 10kW napelemes rendszer telepítése?
A napelemrendszerhez, az inverterhez és a tartószerkezehez jön még a műszaki tervezés, az engedélyeztetés és a kivitelezés. Az egészet megközelítőleg 3 600 000 forintból kapjuk meg.
Mennyibe kerül a rendszer fenntartása?
A rendszer fenntartása alapvetően nem kerül semmibe. Természetesen előfordulhatnak karbantartási munkák, de ha megfelelő minőségű, garanciális terméket vásárolunk, akkor ezzel sem lesz gondunk.
A napelem ár mindig egyedi értékre jön ki! A tényleges költségét sok tényező befolyásolja, ezért minden esetben helyszíni felmérés szükséges és utána lehet pontos árajánlatot készíteni.
Az eddig feltüntetett „irányárak” meghatározásánál a villamosenergia-hálózatra csatlakozó napelemes rendszerek jellemző költségeivel számoltunk, azaz a szükséges rendszerelemek (napelemek, inverter, villamos anyagok), a tervezés, engedélyeztetés, kiépítés és beüzemelés költségeit figyelembe véve.
Nem számoltunk azonban a kiépítést lehetővé tevő esetleges egyéb beruházási szükségletekkel, mint például ha a mérőhely nem szabványos és korszerűsíteni kell, vagy ha héjazatot kell cserélni, mert nagyon régi palatető van, vagy a szigetüzemű rendszerek akkumulátor költségeivel. A napelemes rendszer ára és a megtérülés szempontjából ez is fontos lehet!
Az átlagos irányárak meghatározásakor optimális tájolással és dőlésszöggel számoltunk. Ha ettől eltérünk, akkor egyazon méretű napelemes rendszer kevesebbet termel, ezért több napelemet kell feltenni, hogy 0 Ft legyen a villanyszámlánk.