A 4 KW napelem rendszer ára több mindentől is függ. Nem mindegy, hogy milyen márkájú a napelem, az inverter, milyen kiegészítőkre van szükségünk. Cikkünkben most azt vesszük végig, hogy milyen esetben van szükségünk 4 kW napelem rendszerre, mekkora terület kell hozzá, milyen inverterrel érdemes szerelni egy ilyen rendszert és hogy milyen áron juthatunk hozzá egy ilyen rendszerhez.
Mielőtt belevágna a termékek megrendelésébe, mindenképp egyeztessen velünk. Biztos, hogy megtaláljuk a közös nevezőt az általunk forgalmazott napelemek, inverterek és az ön jelenlegi vagy jövőbeli energiaigénye között.
Mikor van szükség 4 kW napelem rendszerre?
A napelem rendszerek méretezése attól függ, hogy mennyi elektromos energiát fogyasztunk, illetve, hogy mennyi lesz az energiafogyasztásunk a jövőben. Tervezünk-e bővítést, átállunk-e napelem alapú elektromos fűtésre, vagy elektromos autóra. Okos tervezéssel sokat spórolhatunk.
Először vizsgáljuk meg, hogy mekkora a villanyszámlánk. Amennyiben 14-18 ezer forint között fizetünk havonta a villanyért, akkor jó eséllyel elég lesz egy 4 kW napelem rendszer. Ez átlagos esetben egy 3-4 fős háztartás számlaértéke, akik takarékosan bánnak az energiával, viszont a melegvizet villanybojlerrel állítják elő.
Éves szinten a villamos áramfogyasztás eléri a ~4 ezer kWh-t. Mielőtt döntünk egyik vagy másik napelem-rendszer mellett, azt is érdemes megfontolni, hogy a jövőben milyen eszközöket szeretnénk üzemeltetni a napelemről. Ha az alternatív fűtési technológiákat nézzük, egyre inkább az elektromos fűtés irányába haladunk. A folyamatos technológiai innovációknak köszönhetően egyre hatékonyabbak a napelem-rendszerek. A jövőben nélkülözhetetlen szerepe lesz a napenergiának a komfortos, környezetbarát és költséghatékony alternatív fűtés kialakításában.
Nézzünk egy konkrét példát.
Ha veszünk 11 db 385 Wp JA Solar vagy Q.Cells napelemet és egy Symo 4.5-3-M Wlan invertert, ehhez rozsdamentes acél és alumínium tartószerkezetet, hozzávesszük a tervezést, engedélyeztetést és a kivitelezést, akkor megközelítőleg 1 800 000 forintot fizetünk.
A megtérülési idő sok mindentől függ, szaldó elszámolással megközelítőleg 8-10 év egy ilyen rendszer megtérülése. Az uniós szabályozással összhangban a 2024.01.01. után beüzemelt napelemes rendszerekre már nem vonatkozik a szaldó elszámolás, ebben az esetben a bruttó elszámolás lesz érvényes. A bruttó elszámolás azt jelenti, hogy a szolgáltató más áron fogja megvásárolni tőlünk a többlet termelést, mint amennyiért mi vennénk meg tőlük. Mivel a bruttó elszámolási rendszerről még nincs konkrét kiírás és nincsenek gyakorlati tapasztalataink, nem írunk pontos megtérülési időt sem.
Mekkora területre van szükség a rendszer telepítéséhez?
Hogy pontosan mekkora területre van szükségünk, az attól is függ, hogy mekkora teljesítményű napelemmel szeretnénk megoldani a háztartásunk elektromos ellátását.
A fent vázolt elektromos energia napelemekkel történő előállításához egy 10-12 napelemből álló rendszerre van szükség, amelynek helyigénye 18-22 négyzetméter.
Ha például 10 darab 385 Wp-es napelemet vásárolunk, akkor kb. 18 négyzetméternyi területre lesz szükségünk. Hogy jön ki ez a matek?
A napelemek sztenderd panelmérete ~1,8 * 1 méter (egész pontosan 1052 mm * 1776 mm * 35 mm), területe nagyjából 1,8 m2, súlya megközelítőleg 18 kg-20 kg panelenként. Az elmúlt években a folyamatos technológiai fejlesztéseknek köszönhetően megjelentek a nagyobb méretű és nagyobb teljesítményre képes panelek. A legnagyobbak jellemzően 2,2 x 1,1 méter körül vannak tömegük pedig a 30 kg-ot is elérik.
Milyen inverterre van szükség a rendszerhez?
Aki napelemrendszerben gondolkozik, gyakran csak a paneleket látja maga előtt. Pedig a rendszer lelke az inverter, ami automatikusan működik, folyamatosan üzemkész állapotban felügyeli és vezérli a napelemek feszültségét és a rendszer működését, de hálózathoz csatlakozó rendszer esetében a közüzemi hálózat feszültségét és frekvenciáját is.
Ahogy elegendő sugárzás éri a napelemeket és kellő feszültség indukálódik bennük, az inverter a szükséges feszültségű, frekvenciájú és jelalakú váltóárammá alakítja a napelemek felől érkező egyenáramot, majd továbbítja azt az épület elektromos hálózata és/vagy a közüzemi hálózat felé. Utóbbi esetben az inverter szinkronizálja is a közüzemi hálózattal az abba betáplált villamos energiát, így biztosítva, hogy a hálózati és az abba általunk betáplált áram megegyező fázishelyzetű, feszültségű, frekvenciájú és jelalakú legyen (Magyarországon ez 230 Volt feszültséget, 50 Herz-es frekvenciát és szinuszos jelalakot jelent).
Eközben az inverter folyamatosan gyűjti és tárolja a termelési adatokat. Nem csupán megjeleníti őket kijelzőjén, de ezek akár ki is nyerhetőek belőle – beépített hálózati vagy wifi kapcsolat esetén akár távolról, okos eszközök használatával is. Ez különösen akkor praktikus, ha az inverter nehezebben megközelíthető helyen van felszerelve. Távkapcsolat megléte esetén az inverter a rendszer felett távfelügyeleti lehetőséget is biztosít.
Mielőtt kiválasztanánk a hőn vágyott invertert, érdemes újra végiggondolni, hogy szeretnénk-e a jövőben bővíteni a napelemrendszert akár a fűtéskorszerűsítés, akár egy elektromos autó vásárlása lenne az oka a bővítésnek. Ebben az esetben érdemes olyan invertert vásárolni, ami a 4 kW-nál jelentősen nagyobb teljesítményre képes. A pontos meghatározáshoz természetesen alaposan fel kell mérni a lehetőségeket.
Ma megnézzük, hogy 2021-ben melyek a legjobb inverterek, láthatjuk, hogy például a Fronius invertereivel nem tudunk mellélőni.
Mi kell még a 4 kW napelemes rendszer működéséhez?
A napelemek és az inverter mellett szükségünk lesz egy speciális mérőórára, amennyiben a hálózathoz is be van kötve a rendszerünk. Ha nem szigetüzemű napelemes rendszert telepítünk, akkor márpedig szükségünk lesz rá. A hagyományos fogyasztásmérők nem alkalmasak a hálózatba visszatáplált energia mérésére. Vagyis a napelemes rendszer telepítése után a szolgáltató kétirányú fogyasztásmérőre cseréli le a készüléket. Ezzel a mérőberendezéssel külön mérhetjük a hálózatból vételezett és a hálózatba táplált energiát.
Szükség lesz egy tartószerkezetre, amelyhez a napelemeket rögzítik a telepítés során. Ennek a szerkezetnek időtállónak és rozsdamentesnek kell lennie, hogy kibírja a napelemes rendszer kb. 30-50 éves élettartamát.
Ezen kívül kelleni fognak kábelek (lehetőleg UV-álló kivitelben), tűzvédelmi leválasztó, túlfeszültség védelem és különböző szerelési anyagok.
Mennyi egy 4 kW napelem rendszer ára?
A Sisolar kínálatában egy 4 kW napelem rendszert a következő módon kell elképzelni:
- 10 db 385 Wp JA Solar vagy QCells napelem
- Fronius Symo 4.5-3-M Wlan inverter
- rozsdamentes acél és alumínium tartószerkezet
- tervezés, engedélyeztetés, egyéb
Ahogy fent is írtuk, elképzelhető, hogy további kiegészítőkre lesz szükségünk a napelemes rendszer telepítéséhez. Megközelítőleg 1,8-2 millió forintból kerül a tetőnkre (vagy a garázsunkra, egyéb melléképületre) egy ekkora napelem rendszer.
Mennyibe kerül egy 4 kW napelemes rendszer telepítése?
A napelemrendszerhez, az inverterhez és a tartószerkezehez jön még a műszaki tervezés, az engedélyeztetés és a kivitelezés. Az egészet kompletten megközelítőleg 1 800 000 forintból kapjuk meg.
Mennyibe kerül a rendszer fenntartása?
A rendszer fenntartására szerencsére nem kell költenünk. Előfordulhatnak karbantartási munkák, de ha megfelelő minőségű, garanciális terméket vásárolunk, akkor ezzel sem lesz gondunk.