• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

sisolar logo

Napelem rendszerek tervezése és kivitelezése

  • Rólunk
  • Napelem 1×1
  • Szolgáltatások
  • Termékek
  • Referenciák
  • Blog
  • Ajánlatkérés
Kezdőlap/Tudástár/Mit jelent pontosan a napelemek teljesítménye?
Napelem teljesítménye.

Mit jelent pontosan a napelemek teljesítménye?

Utoljára frissítve: 2021.04.27.

Mielőtt napelem-rendszert telepítenénk, tudni szeretnénk, hogy mekkora a napelemek teljesítménye. Mit jelentenek ezek a számok, mennyire lehet velük reálisan felmérni a valós teljesítményt?

Mit értünk a napelemek teljesítménye alatt pontosan?

A napelemek fizikai méretéről már írtunk egy cikket, ott arra is kitértünk, hogy a napelem fizikai mérete (hossza, szélessége) összefügg a napelemek teljesítményével.

Ha ránézünk egy napelem hirdetésre, látjuk, hogy az egyik 280 Wp-es, a másik 310 Wp-es napelem. A napelemek teljesítményét Watt peak-ben adják meg, a “peak” arra utal, hogy ez az adat a panel csúcsteljesítményére, vagyis laboratóriumi sztenderd teszt körülmények között (ezt jelzik STC-vel), ez a névleges teljesítménye. A mérés során stabilan 1000 W/négyzetméternyi villanó fény éri a napelemet 25 Celsius fokos hőmérsékleten.

Az év során csak pár óra az az intervallum, amikor a napelemünk valóban eléri a csúcsteljesítményét (jellemzően akkor, amikor alacsony a hőmérséklet, és ragyogóan süt a Nap). Éppen ezért több tényezőt kell együttesen vizsgálni ahhoz, hogy reális képünk legyen arról, mekkora teljesítményű napelem-rendszer kell a tetőnkre.

Napelemek teljesítménye.
Kép forrása: https://unsplash.com/@scienceinhd

Milyen tényezők befolyásolják a napelemek teljesítményét?

Értelemszerűen az egyik legfontosabb tényező, hogy mennyi napenergia éri a rendszert, vagyis mennyi a napsütés a telepítés helyén. Azaz földrajzilag hol helyeszkedik el az ingatlan és a tetőfelületnek pontosan milyen a tájolása.(Természetesen figyelembe kell venni azt is, ha egy fa lombja részlegesen kitakarja a Napot, szennyeződés éri a napelemet: levél hull rá, madárürülék pottyan rá, stb.)

Emellett az is számít, hogy mennyire melegszik fel a napelemünk, ahogy fent is írtuk, minél magasabb a hőmérséklete a panelnek, annál alacsonyabb lesz a teljesítménye. Ha van egy 300 Wp névleges teljesítménye egy napelem panelnek, és a napsütés az ideális 1000 W/m2 helyett 800 W/m2 éri az eszközt, ami a napsütés hatására nem tartja a laboratóriumi 25 fokot, hanem felforrósodik 50 celsius fokra, akkor máris 70 %-ra csökken a csúcsteljesítmény, vagyis 300 helyett 210 W-ot termel az egy szem panelünk.

Van azonban még néhány összetevő, ami befolyásolhatja a teljesítményt: a cellák típusa, a cellák közötti kapcsolat, sőt, a hátsó borítás színe is befolyásoló tényező lehet: a fekete szín elnyeli a fényt, viszont több hőt ad át a cellának.

Összegezve a befolyásoló tényezőket:

  • napsütéses órák száma,
  • tájolás és domborzati viszonyok,
  • szennyeződések, árnyékolás, légköri szennyeződés,
  • a napelemek dőlésszöge (az ideális 35 fok),
  • és a napelem-rendszer technológiája.

Hogyan tudunk ezekkel a tényezőkkel kalkulálni? Először is sokat jelent a megfelelő előzetes helyszíni felmérés, így a napelemes rendszer tervezője és kivitelezője a házunk adottságait figyelembe véve tud testre szabott napelemes technológiát javasolni. A panelek túlzott melegedését például a félcellás napelemmel lehet csökkenteni: a fele akkora cellán fele akkora áram folyik át, így kevésbé fog felmelegedni. Azáltal, hogy mérséklődik a cellák hőmérséklete, az élettartamuk is növelhető és a hozam is több lesz.

Hogyan számítható a napelemek várható teljesítménye? 

A napelemes rendszer telepítése előtt ez az egyik legfontosabb kérdés: honnan tudom, hogy pontosan mekkora teljesítményre van szükségem? Elő kell venni a villanyszámlát és hozzáfogni a számoláshoz. Ehhez segít a kalkulátor! Írjuk be az előző év legmagasabb havi villanyszámla összegét. Ha például 15 000 forint volt a villanyszámlám, akkor az éves villamos energia fogyasztásom 4,737 kWh óra volt (~38 Ft/kWh áramdíjjal kalkulálva). Ha megszorozzuk ezt a fogyasztást 85 %-kal, megkapjuk azt a számot, ami jövendő napelemes rendszerünk teljesítményét mutatja, ha ideális felületre telepíthető. Ha 15 000 forint a havi számlám, akkor 3.93 kWp teljesítményre lesz szükségem ahhoz, hogy kiváltsam ezt egy napelemes rendszerrel, ha a tetőfelület közel déli tájolású, árnyékmentes és optimális dőlésű. Vagyis pl 11 db db 360 Wp-es napelem panelre lesz szükségünk, vagy kevesebb, nagyobb teljesítményű panelre. A telepítés persze függ attól is, hogy mennyi hely van a tetőnkön (vagy alternatív megoldásként a földön, garázstetőn stb.).

Napelemek teljesítménye.
Kép forrása: https://unsplash.com/@mannyb

Mit jelent az éves napelemrendszer teljesítmény? 

Az éves napelemes rendszer teljesítményadata már közelebb van a valósághoz, mint ha napelemek névleges teljesítményével foglalkozunk. Ebbe belekalkuláljuk a napsütéses órák számát, a felhőzetet is, a környezeti viszonyokat, stb.

Magyarországon egy ideálisan 35 fokos szögben és közel déli tájolással telepített, 1 kWp névleges teljesítményű, jól megtervezett, minőségi polikristályos vagy monokristályos napelemes rendszerrel megközelítőleg 1100-1200 kWh/év villamos energiát állíthatunk elő. Nyugat- vagy Dél-Magyarországon magasabb ez az érték, körülbelül 1200 kWh/év, viszont az ország északi, észak-keleti részén valamivel alacsonyabb (1050-1100 kWh/év).

Napelemek teljesítménye.
Kép forrása: https://unsplash.com/s/photos/solar-energy

Hogy függ össze a megtérülés és a teljesítmény?

A napelem rendszer teljesítményét persze nemcsak a valós vagy a névleges adatok határozzák meg, hanem az is, hogy milyen módon tudjuk vele kiváltani a villanyszámlánkat, mennyi a megtérülési ideje stb.

Ha megnézzük egy áramszolgáltató honlapján az árakat, láthatjuk, hogy az A1 normál árszabás esetén 37,54 forint az áram 1 kWh-ra kiszámolt ára, vagyis ha megszorozzuk a naplemes rendszerünkkel megtermelt évi 4800 kWh-val a 37,54 forintot, kijön, hogy éves szinten 180 192 forint értékben termeltünk magunknak “ingyen” áramot. Vagyis ideális esetben 10 év leforgása alatt megtérült egy 1,8 milliós beruházás.

Egyszerűsített kalkuláció: a napelemrendszer költségét elosztjuk a megtermelt energia és az elektromos áram árának szorzatával. Vagyis: 1 800 000 (Ft)/(4500 (kW)*37,5 (Ft))= kb. 10 év. Nem vettük figyelembe az esetleges áramdíj emelkedést, vagy inflációt.

A napelemek élettartalma egyre magasabb (30-40 év), vagyis 10 év után a napelem megtérülés már évi 180 192 forintot hoz nekünk a konyhára azzal, hogy ezt az energiát nem a szolgáltatótól vásároljuk meg.

Minél nagyobb a napelemes rendszer teljesítménye (mérete), fajlagosan annál olcsóbb a bekerülési ára. Tehát ha a fűtés is villamos energiával megy, vagy a melegvíz előállítását pl villanybojler végzi, esetleg autót is töltünk, akkor nagyobb napelemes rendszer szükséges és gyorsabban (4-7 év) megtérül a beruházás.

Ha bármi kérdés felmerülne a napelemek teljesítményével kapcsolatban, keressen minket!

Mit jelent ez pontosan? 

A napelem teljesítménye a laboratóriumi körülmények között (1000 W/négyzetméter, 25 fokon tartott eszköz) mért legmagasabb teljesítmény. Wp-ben szokták megadni (Watt peak – csúcsteljesítmény).

Mi a névleges teljesítmény és miért félrevezető? 

A névleges teljesítmény egy ideális szám, a valóságban csak évente pár órán keresztül teljesíti ezt a napelem. (A valós teljesítmény függ az időjárástól, a hőmérséklettől, a napelem dőlésszögétől és a technológiától.)

Hogyan számítható ki a villanyszámla alapján a teljesítmény?

Az előző évi, legmagasabb havi villanyszámlát szorozzuk fel tizenkettővel, számítsuk ki, hogy hány kWh áramot fogyasztottunk. Ezt szorozzuk meg 0,85-tel, hogy megkapjuk a tervezett napelem-rendszer teljesítményét.

Kategória: Tudástár

Utoljára frissítve: 2021.04.27.

Ajánlatkérés

Primary Sidebar

AjánlatkérésNapelem Kalkulátor
Sisolar Kft
Sisolar Kft
22 Google értékelés alapján.
László Szelenczey
László Szelenczey
2021-05-04
Az elképzeléseimet maximálisan szem előtt tartva alakították ki a rendszert. A kommunikáció végig hatékony és teljes körű volt. Egy kérdésem sem maradt megválaszolatlanul. Munkájuk minden fázisát precízen és hatékonyan végzik.
Bak Tamás
Bak Tamás
2021-04-28
Nagyon rugalmasan és maximális hozzáértéssel építették ki a rendszert. Kiváló minőségben és a lehető legesztétikusabban dolgoznak. Mindenben a lehető legmagasabb szinten tájékoztattak és segítettek minket a bütokratikus ügyintézések során.
Olivér Pőcze
Olivér Pőcze
2021-04-14
Korrekt, pontos, megbízható.
Tamás Buderer
Tamás Buderer
2021-04-09
Hozzáértő, segítőkész, profi csapat. Több embert ismerek akik velük csináltatták meg a napelemes rendszert és mindenki elismeréssel beszélt róluk.
Balázs Károlyi
Balázs Károlyi
2021-03-30
Korrekt, professzionális hozzáállás. Pontos, segítőkész munkatársak.
Gábor Horváth
Gábor Horváth
2021-03-26
Precíz, pontos cég. A munka minősége kiváló, nagyon alapos, hozzáértő munkatársakkal.
József Nagy
József Nagy
2021-03-21
Maximálisan elégedett vagyok a Sisolar Kft. munkájával. A tervezéstől a kivitelezésig pontos és megbízható munkát végeztek. Rendkívül segítőkészek, a felmerülő problémákra gyors és határozott tájékoztatást tudnak adni. Precíz, igényes, lelkiismeretes, tiszta munkát végeznek. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki napelemes rendszert szeretne telepíteni.
Jakab Péter
Jakab Péter
2021-01-27
Korrekt, megbízható cég. Jó, minőségi kivitelezés.
Zoltán Farkas
Zoltán Farkas
2020-09-11
Örülünk, hogy a Sisolar-t választottuk napelemes rendszerünk kivitelezőjének. Precízen felmérték mire van szükségünk, minden kérdésünkre érthető választ kaptunk. Segítettek MFB hitel ügyintézésben. Minőségi eszközökkel dolgoznak, minőségi munkát végeznek, tiszta terepet hagynak maguk után.

Hírek, tippek és akciók

0% spam | 100% napelem

    Bármikor leiratkozhatsz

    Built with ConvertKit

    Legfrissebb hírek

    Mikor lesz elérhető a napelemes autó?

    Megéri napelem biztosítást kötni?

    Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?

    Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?

    Útmutató a napelemmel termelt áram visszaigényléséhez

    Hogyan kell házilag tisztítani egy napelemet?

    logo-footer
    • +36-70-269-7210
    • info@sisolar.hu

    Szolgáltatások

    • Napelem tervezés
    • Napelem kivitelezés
    • Szolgáltatói ügyintézés
    • Napelem mérés

    Blog

    • Mikor lesz elérhető a napelemes autó?
    • Megéri napelem biztosítást kötni?
    • Mennyi a napelem élettartama? Meddig termel a rendszerünk?
    • Mit kell tudni a napelem tartószerkezetekről? Mikor melyiket érdemes választani?
    fronius solar-edge
    logo-footer

    Footer

    • 2020 © Sisolar Kft - Minden jog fenntartva
    • Impresszum
    • Adatkezelési tájékoztató
    • Cookie-süti tájékoztató